خدادوست، علی اصغر (شیراز ۱۳۱۴- نیویورک امریکا ۱۳۹۶ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به: ناوبری، جستجو

خدادوست، علی اصغر (شیراز ۱۳۱۴- نیویورک امریکا ۱۳۹۶ش)

Khoda doost.jpg
چشم پزشک و جراح چشم ایرانی و استاد دانشگاه‌های امریکا، ملقب به پدر چشم پزشکی ایران. در زمینۀ بیماری‌های قرنیه و پیوند آن تخصص داشت و پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به افتخار وی "Khodadoust line" نام‌گذاری شده‌ است.

خدادوست بنیانگذار پیوند قرنیه در ایران و دارای کرسی پیوند قرنیه ایران در آمریکا بود و نقش برجسته‌ای در ارتقای سطح تخصصی پیوند قرنیه در جهان داشت. شخصیت‌های برجسته‌ای در چشم پزشکی آمریکا، به تناوب ایشان را به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی کرده‌اند.

دوران دبستان و دبیرستان را در شیراز سپری کرد و پس از آن، به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب به کار آموزگاری پرداخت. در ۱۳۳۳ش در آزمون ورودی دانشکدۀ پزشکی شیراز با درجۀ ممتاز پذیرفته شد و در همین دانشکده تحصیل کرد.  دورۀ شش سالۀ پزشکی را نیز با درجۀ ممتاز به پایان رساند و بعد از سپری کردن یک سال دورۀ دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز، در ۱۳۴۱ش از طرف دولت وقت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحدۀ آمریکا برگزیده شد. در همان سال، به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز[۱] پذیرفته شد و طی دوران سه سالۀ دستیاری، به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد. در این دوران، علاوه بر تحصیل در دانش‌های بالینی، به طور فعال مشغول پژوهش در دانش‌های پایه بود و مقالات علمی بسیاری در مجلات مختلف به چاپ رساند.

دکتر خدادوست پس از اتمام دوران تحصیل، به‌رغم پیشنهاد و تمایل دانشگاه جانز هاپکینز، راهی ایران شد و بیمارستان فوق تخصصی چشم را در شیراز بنا کرد و در ۱۳۴۶ بود که برای نخستین بار، اولین پیوند موفقیت آمیز قرنیه را در ایران انجام داد. ایشان تا ۱۳۵۹ در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول به کار بود. در ۱۳۵۹عازم امریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز مشغول شد. سپس در ١٣٦١ به عنوان استاد و رئیس بخش چشم دانشگاه سیسیل انتخاب شد و در ١٣٧١ مرکز چشم پزشکی کنتیتکت[۲] در شهر نیوهیون[۳] را بنیان گذاشت و به عنوان سرپرست آن مشغول به کار شد. از سال ١٣٥٩ ایشان به طور پیاپی سالی دوبار به ایران بازمی‌گشت و در فعالیت‌های بالینی و آموزشی در بیمارستان‌های گوناگون تهران و شیراز شرکت می‌کرد.

کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، از جمله شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی است که با دست‌های توانمند این پزشک ایرانی معالجه شده است.

در ۱۳۹۳ سازمان علمی فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در آیین ویژه‌ای از خدمات علمی و اجتماعی پروفسور خدادوست در شیراز تجلیل کرد.

از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به بنا نهادن بیمارستان چشم پزشکی سرعین در استان اردبیل اشاره کرد.

پروفسور خدادوست در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶بر اثر عارضۀ قلبی در ۸۲ سالگی در بیمارستانی واقع در شهر نیویورک امریکا درگذشت.

 


 
  1. Johns Hopkins
  2. Connecticut
  3. New Haven