الهه هاشمی حائری: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی « {{جعبه زندگینامه |عنوان = الهه هاشمی حائری |نام = |نام دیگر= |نام اصلی= |نام مستع...» ایجاد کرد)
 
(بدون تفاوت)

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

الهه هاشمی حائری
زادروز تهران 1300ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل علوم سیاسی، فلسفه و روزنامه‌نگاری در دانشگاه‌های هاروارد، جورج واشنگتن و جورج تاون
شغل و تخصص اصلی مترجم و روزنامه‌نگار
آثار در سراشیبی به سوی گومورا: لیبرالیسم مدرن و افول آمریکا
گروه مقاله زبان‌شناسی و ترجمه
جوایز و افتخارات  

الهه هاشمی حائری (تهران 1300ش- ؟)

 

مترجم، روزنامه‌­نگار و پژوهشگر ایرانی. تحصیلات ابتدایی و دبیرستانش را در تهران گذراند. در سال 1341 برای ادامه­‌ی تحصیل راهی امریکا شد و تحصیلاتش را در رشته­‌های علوم سیاسی، فلسفه و روزنامه­‌نگاری در دانشگاه­‌های هاروارد، جورج واشنگتن و جورج تاون به اتمام رسانید. الهه هاشمی که از رویارویی با تبعیض و اختلافات نژادی در امریکا سخت متاثر بود مدتی پس از ورود به امریکا در این زمینه و دیگر مسایل روز اجتماعی همچون جنبش فمینیسم که در دهه‌­ی 1960 در امریکا مطرح بود به پژوهش‌­هایی دست زد که فرآیند آن در کتاب مصاحبات سیاسی به زبان انگلیسی دیده می­‌شود. این کتاب که توسط خودش به فارسی برگردانده شده به همین نام از سوی انتشارات مشکات به چاپ رسیده است.

او در دهه­‌های 1960 و 1970م در سمت خبرنگار برای رسانه­‌های گروهی امریکا کار می­‌کرد و از گفت­‌وگوی او با سناتور رابرت کندی و مارگارت تاچر به عنوان مصاحبه­‌هایی فراموش نشدنی یاد شده است. پس از آغاز جنگ ایران و عراق، به آنکارا رفت و در کالج دانشگاهی آن شهر به تدریس پرداخت.

از او مقالات متعددی در نشریات پیش از انقلاب به چاپ رسیده است. کتاب فلسفه­‌ی یونان از دیدگاهی دیگر در سال ۱۳۷۰ از هاشمی توسط انتشارات مشكات انتشار یافته است. آخرین کتاب او در سراشیبی به سوی گومورا: لیبرالیسم مدرن و افول آمریکا اثر رابرت اچ بورک که نقدی است بر لیبرالیسم مدرن در ۱۳۷۹ از سوی انتشارات حکمت وارد بازار کتاب شده است.  درباره­‌ی حرف مفت اثر هری جی فرانکفورت نیز یکی دیگر از ترجمه­‌های اوست که در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

درباره­‌ی زندگی هاشمی حائری اطلاعات چندانی در دست نیست.

 

منابع:

  • کارنمای زنان کارای ایران، پوران فرخزاد؛ قطره: 1381
  • زنان مودب، بنفشه حجازی؛ قصیده‌سرا- آشیان: 1396