بخارا (نشریه): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۱: سطر ۱:
<p style="text-align: justify;">بخارا (نشریه)</p> <p style="text-align: justify;">دو ماهنامۀ فرهنگی، هنری، ادبی، چاپ تهران. نخستین شماره، به صاحب‌امتیازی و سردبیری و مدیرمسئولی علی دهباشی، در مرداد ۱۳۷۶ منتشر شد. در زمینۀ فرهنگ، ادبیات، و ایران‌شناسی مقاله‌هایی منتشر می‌کند. این مجله در طول انتشار خود به مجموعه‌ای از مقاله و نوشته‌های ادبی، فرهنگی تبدیل شده است. بخشی از مجله برای نقد و بررسی کتاب به نشر فرزان روز واگذار شده بود که به معرفی کتاب‌های برجستۀ ایرانی و خارجی و درج مقالات فرهنگی‌ـ ‌اجتماعی اختصاص داشت. این بخش در آذر ۱۳۸۱ش با انتشار نشریۀ ''نقد و بررسی فرزان روز'' به صاحب‌امتیازی هوش‌آذر آذرنوش تعطیل شد.</p> <p style="text-align: justify;">از ابتدای کار این نشریه تاکنون (4 اسفند 1397) بالغ بر 140 جلسه‌ی دیدار و گفت‌وگو با اهالی فرهنگ و هنر به همت علی دهباشی برگزار شده که از آن میان به جلساتی که به میرجلال‌الدین کزازی، فاطمه معتمدآریا، پری صابری، پرویز پرستویی، جلال خالقی مطلق و توفیق سبحانی اختصاص داشته می‌توان اشاره کرد. همچنین این نشریه تاکنون که شماره‌ی یکصد و بیست و هشتمش منتشر شده است مجالس بزرگداشتی را (بالغ بر 430 برنامه) برای بزرگان فرهنگ ایران و جهان و یا موضوعات فرهنگی- هنری برگزار کرده که به "شبهای بخارا" معروف و موسوم است. از جمله‌ی این مجالس به شب‌های آنا آخماتووا، ابن بطوطه، پرویز ناتل خانلری، ابن عربی، استقلال هند، بهرام بیضایی، امبرتو اکو، اعلام و اصطلاحات انگلیسی دانش‌گستر، پرده‌خوانی و شب شاعرانگی داریوش شایگان می‌توان اشاره کرد. گزارش این مجالس که شامل سخنرانی اهالی برجسته‌ی فرهنگ و هنر ایران و کشورهای دیگر و با اجرای علی دهباشی می‌شود به همراه پاره‌ای از مقالات ارائه شده در برنامه به عنوان بخشی از مجله‌ی بخارا که ویژه‌نامه‌ی عنوان همان شب است چاپ و منتشر می‌شود.</p> <p style="text-align: justify;">در سال‌های ابتدایی انتشار بخارا بخشی از مجله به شعر شاعران پیش‌کسوت فارسی اختصاص داشت که طی سال‌های اخیر این بخش حذف شده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
<p style="text-align: justify;">بخارا (نشریه)</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">دو ماهنامۀ فرهنگی، هنری، ادبی، چاپ تهران. نخستین شماره، به صاحب‌امتیازی و سردبیری و مدیرمسئولی [[علی_دهباشی|علی_دهباشی]]، در مرداد ۱۳۷۶ منتشر شد. در زمینۀ فرهنگ، ادبیات، و ایران‌شناسی مقاله‌هایی منتشر می‌کند. این مجله در طول انتشار خود به مجموعه‌ای از مقاله و نوشته‌های ادبی، فرهنگی تبدیل شده است. بخشی از مجله برای نقد و بررسی کتاب به نشر فرزان روز واگذار شده بود که به معرفی کتاب‌های برجستۀ ایرانی و خارجی و درج مقالات فرهنگی‌ـ ‌اجتماعی اختصاص داشت. این بخش در آذر ۱۳۸۱ش با انتشار نشریۀ ''نقد و بررسی فرزان روز'' به صاحب‌امتیازی هوش‌آذر آذرنوش تعطیل شد.</p> <p style="text-align: justify;">از ابتدای کار این نشریه تاکنون (4 اسفند 1397) بالغ بر 140 جلسه‌ی دیدار و گفت‌وگو با اهالی فرهنگ و هنر به همت علی دهباشی برگزار شده که از آن میان به جلساتی که به [[میرجلال_الدین_کزازی_(کرمانشاه_۱۳۲۷ش)|میرجلال‌الدین کزازی]]، [[فاطمه_معتمدآریا|فاطمه_معتمدآریا]]، [[پری_صابری|پری_صابری]]، [[پرویز_پرستویی_(همدان_۱۳۳۴ش)|پرویز پرستویی]]، [[جلال_خالقی_مطلق|جلال_خالقی_مطلق]] و [[توفیق_سبحانی|توفیق_سبحانی]] اختصاص داشته می‌توان اشاره کرد. همچنین این نشریه تاکنون که شماره‌ی یکصد و بیست و هشتمش منتشر شده است مجالس بزرگداشتی را (بالغ بر 430 برنامه) برای بزرگان فرهنگ ایران و جهان و یا موضوعات فرهنگی- هنری برگزار کرده که به "شب‌های بخارا" معروف و موسوم است. از جمله‌ی این مجالس به شب‌های [[آنا_آخماتووا|آنا_آخماتووا]]، [[ابن_بطوطه|ابن_بطوطه]]، [[خانلری،_پرویز_(تهران_۱۲۹۲ـ_همان_جا_۱۳۶۹ش)|پرویز ناتل خانلری]]، [[ابن_عربی،_محیی_الدین_(مرسیه_۵۶۰ـ_دمشق_۶۳۸ق)|ابن عربی]]، استقلال هند، [[بهرام_بیضایی_(تهران_۱۳۱۷ش)|بهرام بیضایی]]، [[اومبرتو_اکو|اومبرتو_اکو]]، اعلام و اصطلاحات انگلیسی دانش‌گستر، پرده‌خوانی و شب شاعرانگی [[داریوش_شایگان|داریوش_شایگان]] می‌توان اشاره کرد. گزارش این مجالس که شامل سخنرانی اهالی برجسته‌ی فرهنگ و هنر ایران و کشورهای دیگر و با اجرای علی دهباشی می‌شود به همراه پاره‌ای از مقالات ارائه شده در برنامه، به عنوان بخشی از مجله‌ی بخارا که ویژه‌نامه‌ی عنوان همان شب است، چاپ و منتشر می‌شود.</p> <p style="text-align: justify;">در سال‌های ابتدایی انتشارِ&nbsp;بخارا بخشی از مجله به شعر شاعران پیش‌کسوت فارسی اختصاص داشت که طی سال‌های اخیر این بخش حذف شده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[http://bukharamag.com/ http://bukharamag.com/]
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
 
<p style="text-align: justify;"><br/> <!--12136700--></p>  
 
<p style="text-align: justify;"><br/> <!--12136700--></p>  
 
[[Category:رسانه ها و ارتباطات]] [[Category:رسانه های نوشتاری ایران]]
 
[[Category:رسانه ها و ارتباطات]] [[Category:رسانه های نوشتاری ایران]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

بخارا (نشریه)

 

دو ماهنامۀ فرهنگی، هنری، ادبی، چاپ تهران. نخستین شماره، به صاحب‌امتیازی و سردبیری و مدیرمسئولی علی_دهباشی، در مرداد ۱۳۷۶ منتشر شد. در زمینۀ فرهنگ، ادبیات، و ایران‌شناسی مقاله‌هایی منتشر می‌کند. این مجله در طول انتشار خود به مجموعه‌ای از مقاله و نوشته‌های ادبی، فرهنگی تبدیل شده است. بخشی از مجله برای نقد و بررسی کتاب به نشر فرزان روز واگذار شده بود که به معرفی کتاب‌های برجستۀ ایرانی و خارجی و درج مقالات فرهنگی‌ـ ‌اجتماعی اختصاص داشت. این بخش در آذر ۱۳۸۱ش با انتشار نشریۀ نقد و بررسی فرزان روز به صاحب‌امتیازی هوش‌آذر آذرنوش تعطیل شد.

از ابتدای کار این نشریه تاکنون (4 اسفند 1397) بالغ بر 140 جلسه‌ی دیدار و گفت‌وگو با اهالی فرهنگ و هنر به همت علی دهباشی برگزار شده که از آن میان به جلساتی که به میرجلال‌الدین کزازی، فاطمه_معتمدآریا، پری_صابری، پرویز پرستویی، جلال_خالقی_مطلق و توفیق_سبحانی اختصاص داشته می‌توان اشاره کرد. همچنین این نشریه تاکنون که شماره‌ی یکصد و بیست و هشتمش منتشر شده است مجالس بزرگداشتی را (بالغ بر 430 برنامه) برای بزرگان فرهنگ ایران و جهان و یا موضوعات فرهنگی- هنری برگزار کرده که به "شب‌های بخارا" معروف و موسوم است. از جمله‌ی این مجالس به شب‌های آنا_آخماتووا، ابن_بطوطه، پرویز ناتل خانلری، ابن عربی، استقلال هند، بهرام بیضایی، اومبرتو_اکو، اعلام و اصطلاحات انگلیسی دانش‌گستر، پرده‌خوانی و شب شاعرانگی داریوش_شایگان می‌توان اشاره کرد. گزارش این مجالس که شامل سخنرانی اهالی برجسته‌ی فرهنگ و هنر ایران و کشورهای دیگر و با اجرای علی دهباشی می‌شود به همراه پاره‌ای از مقالات ارائه شده در برنامه، به عنوان بخشی از مجله‌ی بخارا که ویژه‌نامه‌ی عنوان همان شب است، چاپ و منتشر می‌شود.

در سال‌های ابتدایی انتشارِ بخارا بخشی از مجله به شعر شاعران پیش‌کسوت فارسی اختصاص داشت که طی سال‌های اخیر این بخش حذف شده است.

 

منابع: