جایزه ادبی جلال آل احمد: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به: ناوبری، جستجو
 
سطر ۱: سطر ۱:
<p style="text-align: justify;">'''جایزه ادبی جلال آل احمد'''</p> <p style="text-align: justify;">از مهم‌ترین جوایز ادبی دولتی ایران. این جایزه از لحاظ ارزش مادی و ریالی، در کنار جایزه‌ی [[جایزه_کتاب_سال_در_ایران|کتاب سال]]، بزرگ‌ترین جایزه‌ی ایران به حساب می‌آید. آیین‌نامه‌ی این مسابقه در سال 1385 به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسید و نخستین دوره‌اش در سال 1387 برگزار شد. در آیین‌نامه‌ی جایزه آمده "هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد «ارتقای زبان و ادبیات ملی ـ دینی» از رهگذر&nbsp;بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو است." در این مسابقه آثار مکتوب، شامل کتاب‌هایی که در سال قبل از برگزاری مسابقه برای اولین بار منتشر شده‌اند، در چهار موضوع 1.داستان بلند&nbsp;و داستان کوتاه&nbsp;2.نقد ادبی 3.کتب مستندنگاری و 4.تاریخ‌نگاری مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند.</p> <p style="text-align: justify;">سازوکار داوری و برگزاری مسابقه: آثاری که به دنبال اعلام فراخوان عمومی به دبیرخانه‌ی این مسابقه ارسال می‌شوند در ابتدا توسط هیات علمی بنیاد جایزه ادبی جلال آل احمد انتخاب و در چهارموضوع ذکر شده دسته‌بندی می‌شوند. در مرحله‌ی بعد آثار منتخب توسط یک هیات داوران سه نفره (در هرگروه) که توسط هیات علمی انتخاب شده‌اند داوری شده و آثاری که بیش از نیمی از آرا را به خود اختصاص داده‌اند به مرحله‌ی بعد راه پیدا می‌کنند. در مرحله‌ی سوم&nbsp;۵ اثر (در هر بخش) به عنوان نامزد برنده‌ی جایزه‌ انتخاب و توسط رسانه‌های جمعی معرفی می‌شوند. نهایتا&nbsp;هیأت انتخاب نهایی در هربخش (متشکل از هیأت داوران آن بخش، دبیر علمی جایزه یا نماینده‌ی وی، و یک نفر از اعضای هیأت علمی به انتخاب همین هیات) اثر برگزیده و احیانا شایسته‌ی تقدیر را تعیین و به دبیرخانه معرفی می‌کنند تا در مراسم اهدای جوایز اعلام شوند. جایزه‌ی این مسابقه که مقرر بوده در سالروز تولد [[جلال_آل_احمد|جلال_آل_احمد]] اهدا شود در ابتدا 110 سکه برای برندگان و بعدتر 100میلیون تومان برای نفرات برنده و 30 میلیون تومان برای صاحبان آثار شایسته‌ی تقدیر پرداخت شده است.</p> <p style="text-align: justify;">ساختار اجرایی جایزه شامل&nbsp;۹ نفر&nbsp;هیات علمی&nbsp;منتخب وزارت ارشاد و&nbsp;هیات امناء موسسه&nbsp;(متشکل از&nbsp;نویسندگان و صاحب نظران حوزه‌های رمان، داستان کوتاه، نقد ادبی، تاریخ و مستندنگاری)،&nbsp;۳ نفر&nbsp;هیات داوری در هرگروه'''&nbsp;'''(منتخب هیات علمی) و دبیرخانه (شامل دو دبیر علمی و دبیر اجرایی) می‌شود.&nbsp;نهاد اجرایی این مسابقه تا دوره‌ی ششم (1392) "خانه کتاب ایران" و از دوره‌ی بعد "بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان" بوده.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی اول''' (1387):&nbsp;داستان (''اژدهاکشان'': [[یوسف_علیخانی|یوسف_علیخانی]]- ''قاعده بازی'': فیروز [[فیروز_زنوزی_جلالی|زنوزی جلالی]]/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ تاریخ و مستندنگاری ([[سازمان_مجاهدین_خلق|سازمان_مجاهدین_خلق]]: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (''آئین آیینه'': حسینعلی قبادی- ''از اسطوره تا حماسه'': سجاد آیدینلو/ هردو شایسته‌ی تقدیر)- در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی دوم''' (1388):&nbsp;تاریخ‌ و مستند‌نگاری (''دا'': سیده زهرا حسینی/سیده اعظم حسینی)؛ نقد ادبی&nbsp;(''زبان عرفان'': علیرضا فولادی- ''تماشاخانه اساطیر'': نغمه ثمینی).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی سوم''' (1389): داستان (''نامیرا'': صادق کرمیار- ''تالار پذیرایی پایتخت'': محمدعلی گودینی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''از معنا تا صورت'': مهدی محبّتی- ''تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی'': مهدی زرقانی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی چهارم''' (1390): داستان (جاده جنگ: منصور انوری)؛ نقد ادبی (''از اشارت‌های دریا'': حمیدرضا توکلی)؛&nbsp;تاریخ‌ (''نبرد سمیرم'': کاوه بیات-&nbsp;''فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی دکن در دوره بهمنیان'': محسن معصومی-&nbsp;''علل و عوامل جابجایی کانون‌های تجاری در خلیج فارس'': محمدباقر وثوقی)؛ مستند‌نگاری (''تا خمینی‌شهر'': موسسه ایمان جهادی/ شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی پنجم''' (1391):&nbsp;<span style="display: none;">&nbsp;</span>داستان&nbsp;(''حافظ هفت'': اکبر صحرایی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستند‌نگاری&nbsp;(''نورالدین پسر ایران'': معصومه سپهری- ''شرح اسم'': هدایت‌الله بهبودی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی<span style="display: none;">&nbsp;</span>&nbsp;(''مولوی و اسرار خاموشی'': علی محمدی آسیابادی- ''عقل سرخ'': [[تقی_پورنامداریان_(همدان_۱۳۲۰ش)|تقی پورنامداریان]]/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی ششم&nbsp;'''(1392):&nbsp;مستند‌نگاری (''نبرد طریق‌القدس'': امیر رزاق‌زاده/ شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''سبک‌شناسی'': محمود فتوحی/ شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;تاریخ‌نگاری (''اجتماعیون عامیون'': سهراب یزدانی- ''انتفاضه شعبانیه'': ضیاءالدین تبرائیان/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p>  
+
<p style="text-align: justify;">جایزه ادبی جلال آل احمد</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">از مهم‌ترین جوایز ادبی دولتی ایران. این جایزه از لحاظ ارزش مادی و ریالی، در کنار جایزه‌ی [[جایزه_کتاب_سال_در_ایران|کتاب سال]]، بزرگ‌ترین جایزه‌ی ایران به حساب می‌آید. آیین‌نامه‌ی این مسابقه در سال 1385 به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسید و نخستین دوره‌اش در سال 1387 برگزار شد. در آیین‌نامه‌ی جایزه آمده "هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد «ارتقای زبان و ادبیات ملی ـ دینی» از رهگذر&nbsp;بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو است." در این مسابقه آثار مکتوب، شامل کتاب‌هایی که در سال قبل از برگزاری مسابقه برای اولین بار منتشر شده‌اند، در چهار موضوع 1.داستان بلند&nbsp;و داستان کوتاه&nbsp;2.نقد ادبی 3.کتب مستندنگاری و 4.تاریخ‌نگاری مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند.</p> <p style="text-align: justify;">سازوکار داوری و برگزاری مسابقه: آثاری که به دنبال اعلام فراخوان عمومی به دبیرخانه‌ی این مسابقه ارسال می‌شوند در ابتدا توسط هیات علمی بنیاد جایزه ادبی جلال آل احمد انتخاب و در چهارموضوع ذکر شده دسته‌بندی می‌شوند. در مرحله‌ی بعد آثار منتخب توسط یک هیات داوران سه نفره (در هرگروه) که توسط هیات علمی انتخاب شده‌اند داوری شده و آثاری که بیش از نیمی از آرا را به خود اختصاص داده‌اند به مرحله‌ی بعد راه پیدا می‌کنند. در مرحله‌ی سوم&nbsp;۵ اثر (در هر بخش) به عنوان نامزد برنده‌ی جایزه‌ انتخاب و توسط رسانه‌های جمعی معرفی می‌شوند. نهایتا&nbsp;هیأت انتخاب نهایی در هربخش (متشکل از هیأت داوران آن بخش، دبیر علمی جایزه یا نماینده‌ی وی، و یک نفر از اعضای هیأت علمی به انتخاب همین هیات) اثر برگزیده و احیانا شایسته‌ی تقدیر را تعیین و به دبیرخانه معرفی می‌کنند تا در مراسم اهدای جوایز اعلام شوند. جایزه‌ی این مسابقه که مقرر بوده در سالروز تولد [[جلال_آل_احمد|جلال_آل_احمد]] اهدا شود در ابتدا 110 سکه برای برندگان و بعدتر 100میلیون تومان برای نفرات برنده و 30 میلیون تومان برای صاحبان آثار شایسته‌ی تقدیر پرداخت شده است.</p> <p style="text-align: justify;">ساختار اجرایی جایزه شامل&nbsp;۹ نفر&nbsp;هیات علمی&nbsp;منتخب وزارت ارشاد و&nbsp;هیات امناء موسسه&nbsp;(متشکل از&nbsp;نویسندگان و صاحب نظران حوزه‌های رمان، داستان کوتاه، نقد ادبی، تاریخ و مستندنگاری)،&nbsp;۳ نفر&nbsp;هیات داوری در هرگروه'''&nbsp;'''(منتخب هیات علمی) و دبیرخانه (شامل دو دبیر علمی و دبیر اجرایی) می‌شود.&nbsp;نهاد اجرایی این مسابقه تا دوره‌ی ششم (1392) "خانه کتاب ایران" و از دوره‌ی بعد "بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان" بوده.&nbsp;نیز ← [[جایزه_های_ادبی|جایزه_های_ادبی]]</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی اول''' (1387):&nbsp;داستان (''اژدهاکشان'': [[یوسف_علیخانی|یوسف_علیخانی]]- ''قاعده بازی'': فیروز [[فیروز_زنوزی_جلالی|زنوزی جلالی]]/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ تاریخ و مستندنگاری ([[سازمان_مجاهدین_خلق|سازمان_مجاهدین_خلق]]: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (''آئین آیینه'': حسینعلی قبادی- ''از اسطوره تا حماسه'': سجاد آیدینلو/ هردو شایسته‌ی تقدیر)- در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی دوم''' (1388):&nbsp;تاریخ‌ و مستند‌نگاری (''دا'': سیده زهرا حسینی/سیده اعظم حسینی)؛ نقد ادبی&nbsp;(''زبان عرفان'': علیرضا فولادی- ''تماشاخانه اساطیر'': نغمه ثمینی).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی سوم''' (1389): داستان (''نامیرا'': صادق کرمیار- ''تالار پذیرایی پایتخت'': محمدعلی گودینی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''از معنا تا صورت'': مهدی محبّتی- ''تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی'': مهدی زرقانی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی چهارم''' (1390): داستان (جاده جنگ: منصور انوری)؛ نقد ادبی (''از اشارت‌های دریا'': حمیدرضا توکلی)؛&nbsp;تاریخ‌ (''نبرد سمیرم'': کاوه بیات-&nbsp;''فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی دکن در دوره بهمنیان'': محسن معصومی-&nbsp;''علل و عوامل جابجایی کانون‌های تجاری در خلیج فارس'': محمدباقر وثوقی)؛ مستند‌نگاری (''تا خمینی‌شهر'': موسسه ایمان جهادی/ شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی پنجم''' (1391):&nbsp;<span style="display: none;">&nbsp;</span>داستان&nbsp;(''حافظ هفت'': اکبر صحرایی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستند‌نگاری&nbsp;(''نورالدین پسر ایران'': معصومه سپهری- ''شرح اسم'': هدایت‌الله بهبودی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی<span style="display: none;">&nbsp;</span>&nbsp;(''مولوی و اسرار خاموشی'': علی محمدی آسیابادی- ''عقل سرخ'': [[تقی_پورنامداریان_(همدان_۱۳۲۰ش)|تقی پورنامداریان]]/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی ششم&nbsp;'''(1392):&nbsp;مستند‌نگاری (''نبرد طریق‌القدس'': امیر رزاق‌زاده/ شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''سبک‌شناسی'': محمود فتوحی/ شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;تاریخ‌نگاری (''اجتماعیون عامیون'': سهراب یزدانی- ''انتفاضه شعبانیه'': ضیاءالدین تبرائیان/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.</p>  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
 
<p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی هفتم&nbsp;'''(1393): رمان (''ملکان عذاب'': [[ابوتراب_خسروی|ابوتراب_خسروی]]-&nbsp;''آه با شین'': محمدکاظم مزینانی)؛ مستند‌نگاری (''سفر‌ برگذشتنی'': محمدرضا‌ توکلی صابری- ''زندان الرشید'': محمدمهدی بهداروند)؛ نقد ادبی (''گشودن رمان'': [[حسین_پاینده_(تهران_۱۳۴۱_ش_)|حسین پاینده]])؛ داستان کوتاه (''رازهای سانتی متری'': مردعلی مرادی/ شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی هشتم&nbsp;'''(1394):&nbsp;رمان (''پاییز فصل آخر سال است'': نسیم مرعشی- ''دختر لوتی'': شهریار عباسی)؛ مستند‌نگاری (''آب هرگز نمی‌میرد'': حمید حسام)؛ داستان کوتاه&nbsp;(''نگهبان تاریکی'': مجید قیصری- ''آیا بچه‌های خزانه رستگار می‌شوند؟'': مهدی اسدزاده/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''کلک خیال‌انگیز'': ابوالفضل حری- ''روایت‌شناسی کاربردی'': علی عباسی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;مستند‌نگاری (''تو در قاهره خواهی مُرد'': حمیدرضا صدر/ شایسته‌ی تقدیر).</p>  
 
<p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی هفتم&nbsp;'''(1393): رمان (''ملکان عذاب'': [[ابوتراب_خسروی|ابوتراب_خسروی]]-&nbsp;''آه با شین'': محمدکاظم مزینانی)؛ مستند‌نگاری (''سفر‌ برگذشتنی'': محمدرضا‌ توکلی صابری- ''زندان الرشید'': محمدمهدی بهداروند)؛ نقد ادبی (''گشودن رمان'': [[حسین_پاینده_(تهران_۱۳۴۱_ش_)|حسین پاینده]])؛ داستان کوتاه (''رازهای سانتی متری'': مردعلی مرادی/ شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">'''برگزیدگان دوره‌ی هشتم&nbsp;'''(1394):&nbsp;رمان (''پاییز فصل آخر سال است'': نسیم مرعشی- ''دختر لوتی'': شهریار عباسی)؛ مستند‌نگاری (''آب هرگز نمی‌میرد'': حمید حسام)؛ داستان کوتاه&nbsp;(''نگهبان تاریکی'': مجید قیصری- ''آیا بچه‌های خزانه رستگار می‌شوند؟'': مهدی اسدزاده/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;نقد ادبی (''کلک خیال‌انگیز'': ابوالفضل حری- ''روایت‌شناسی کاربردی'': علی عباسی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛&nbsp;مستند‌نگاری (''تو در قاهره خواهی مُرد'': حمیدرضا صدر/ شایسته‌ی تقدیر).</p>  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
<p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی نهم&nbsp;'''(1395):&nbsp;رمان (''لم‌یزرع'': [[محمدرضا_بایرامی|محمدرضا_بایرامی]])؛ داستان کوتاه (''روباه شنی'': محمد کشاورز- ''بازار خوبان'': آرش صادق‌بیگی)؛ مستند‌نگاری (''پیغام ماهی‌ها'': گلعلی بابایی- ''“ر”'': مریم برادران/ هردو شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی دهم&nbsp;'''(1396):&nbsp;رمان (''این خیابان سرعت‌گیر ندارد'': مریم جهانی- ''بی‌کتابی'':&nbsp;محمدرضا شرفی خبوشان)؛ داستان کوتاه (''اسم شوهر من تهران است'': زهره شعبانی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (''آنک پاریس'': میرجلال‌الدین [[میرجلال_الدین_کزازی_(کرمانشاه_۱۳۲۷ش)|کزازی]]- ''سفر دیدار'': محمدرضا توکلی صابری/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (''بلاقطع از آتن تا مدینه'': داود عمارتی مقدم- ''درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی'': حسین صافی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره، در بخش ویژه‌ای با عنوان "یک دهه ادبیات اقتصادی و پیامدهای اجتماعی کار" از&nbsp;محمد علی گودینی،&nbsp;رضا یادگاری، مهشید صناعی‌فر، بهراد مهرجو، متین غفاریان،&nbsp;حمیدرضا منایی، میکائیل عظیمی، محمدرضا پاپلی و رضا امیرخانی تقدیر به عمل آمد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی یازدهم&nbsp;'''(1397):&nbsp;نقد ادبی (''بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی'':&nbsp;لیلا سیدقاسم/ شایسته‌ی تقدیر)؛ داستان کوتاه (''زخم شیر'':&nbsp;صمد طاهری/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (''الف لام خمینی'':&nbsp;هدایت‌الله بهبودی-&nbsp;''رکاب‌زنان در پی شمس'':&nbsp;حسن کرمی قراملکی)؛ رمان (''رهش'': رضا امیرخانی).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">نیز ← [[جایزه_های_ادبی|جایزه_های_ادبی]]</p>  
+
<p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی نهم&nbsp;'''(1395):&nbsp;رمان (''لم‌یزرع'': [[محمدرضا_بایرامی|محمدرضا_بایرامی]])؛ داستان کوتاه (''روباه شنی'': محمد کشاورز- ''بازار خوبان'': آرش صادق‌بیگی)؛ مستند‌نگاری (''پیغام ماهی‌ها'': گلعلی بابایی- ''“ر”'': مریم برادران/ هردو شایسته‌ی تقدیر).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی دهم&nbsp;'''(1396):&nbsp;رمان (''این خیابان سرعت‌گیر ندارد'': مریم جهانی- ''بی‌کتابی'':&nbsp;محمدرضا شرفی خبوشان)؛ داستان کوتاه (''اسم شوهر من تهران است'': زهره شعبانی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (''آنک پاریس'': میرجلال‌الدین [[میرجلال_الدین_کزازی_(کرمانشاه_۱۳۲۷ش)|کزازی]]- ''سفر دیدار'': محمدرضا توکلی صابری/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (''بلاقطع از آتن تا مدینه'': داود عمارتی مقدم- ''درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی'': حسین صافی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره، در بخش ویژه‌ای با عنوان "یک دهه ادبیات اقتصادی و پیامدهای اجتماعی کار" از&nbsp;محمد علی گودینی،&nbsp;رضا یادگاری، مهشید صناعی‌فر، بهراد مهرجو، متین غفاریان،&nbsp;حمیدرضا منایی، میکائیل عظیمی، محمدرضا پاپلی و رضا امیرخانی تقدیر به عمل آمد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;'''برگزیدگان دوره‌ی یازدهم&nbsp;'''(1397):&nbsp;نقد ادبی (''بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی'':&nbsp;لیلا سیدقاسم/ شایسته‌ی تقدیر)؛ داستان کوتاه (''زخم شیر'':&nbsp;صمد طاهری/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (''الف لام خمینی'':&nbsp;هدایت‌الله بهبودی-&nbsp;''رکاب‌زنان در پی شمس'':&nbsp;حسن کرمی قراملکی)؛ رمان (''رهش'': رضا امیرخانی).</p>  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
  
'''منابع:'''
+
منابع:
  
 
*[http://jalal.adabiatirani.com/ http://jalal.adabiatirani.com/]  
 
*[http://jalal.adabiatirani.com/ http://jalal.adabiatirani.com/]  
سطر ۱۲: سطر ۱۲:
 
*[https://www.mehrnews.com/news/4192496/برگزیدگان-دهمین-جایزه-جلال-امیرخانی-از-ارشاد-جایزه-نمی-گیرم http://yon.ir/NXHuO]  
 
*[https://www.mehrnews.com/news/4192496/برگزیدگان-دهمین-جایزه-جلال-امیرخانی-از-ارشاد-جایزه-نمی-گیرم http://yon.ir/NXHuO]  
 
*[https://www.isna.ir/news/96101608348/برگزیدگان-جایزه-جلال-آل-احمد-معرفی-شدند http://yon.ir/rHzvx]  
 
*[https://www.isna.ir/news/96101608348/برگزیدگان-جایزه-جلال-آل-احمد-معرفی-شدند http://yon.ir/rHzvx]  
*[https://www.ettelaat.com/mobile/?p=63986&device=phone https://www.ettelaat.com/mobile/?p=63986&device=phone]  
+
*[https://www.ettelaat.com/mobile/?p=63986&device=phone http://yon.ir/a9i8F]  
 
*[http://www.irinn.ir/fa/news/648160/برگزیدگان-یازدهمین-جایزه-جلال-آل-احمد http://yon.ir/yCfmX]  
 
*[http://www.irinn.ir/fa/news/648160/برگزیدگان-یازدهمین-جایزه-جلال-آل-احمد http://yon.ir/yCfmX]  
 +
 +
&nbsp;
  
 
----
 
----
  
 
[[Category:ادبیات فارسی]] [[Category:مفاهیم، رویدادها و عناصر]]
 
[[Category:ادبیات فارسی]] [[Category:مفاهیم، رویدادها و عناصر]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۲ تیر ۱۳۹۸، ساعت ۰۴:۳۶

جایزه ادبی جلال آل احمد

 

از مهم‌ترین جوایز ادبی دولتی ایران. این جایزه از لحاظ ارزش مادی و ریالی، در کنار جایزه‌ی کتاب سال، بزرگ‌ترین جایزه‌ی ایران به حساب می‌آید. آیین‌نامه‌ی این مسابقه در سال 1385 به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسید و نخستین دوره‌اش در سال 1387 برگزار شد. در آیین‌نامه‌ی جایزه آمده "هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد «ارتقای زبان و ادبیات ملی ـ دینی» از رهگذر بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو است." در این مسابقه آثار مکتوب، شامل کتاب‌هایی که در سال قبل از برگزاری مسابقه برای اولین بار منتشر شده‌اند، در چهار موضوع 1.داستان بلند و داستان کوتاه 2.نقد ادبی 3.کتب مستندنگاری و 4.تاریخ‌نگاری مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند.

سازوکار داوری و برگزاری مسابقه: آثاری که به دنبال اعلام فراخوان عمومی به دبیرخانه‌ی این مسابقه ارسال می‌شوند در ابتدا توسط هیات علمی بنیاد جایزه ادبی جلال آل احمد انتخاب و در چهارموضوع ذکر شده دسته‌بندی می‌شوند. در مرحله‌ی بعد آثار منتخب توسط یک هیات داوران سه نفره (در هرگروه) که توسط هیات علمی انتخاب شده‌اند داوری شده و آثاری که بیش از نیمی از آرا را به خود اختصاص داده‌اند به مرحله‌ی بعد راه پیدا می‌کنند. در مرحله‌ی سوم ۵ اثر (در هر بخش) به عنوان نامزد برنده‌ی جایزه‌ انتخاب و توسط رسانه‌های جمعی معرفی می‌شوند. نهایتا هیأت انتخاب نهایی در هربخش (متشکل از هیأت داوران آن بخش، دبیر علمی جایزه یا نماینده‌ی وی، و یک نفر از اعضای هیأت علمی به انتخاب همین هیات) اثر برگزیده و احیانا شایسته‌ی تقدیر را تعیین و به دبیرخانه معرفی می‌کنند تا در مراسم اهدای جوایز اعلام شوند. جایزه‌ی این مسابقه که مقرر بوده در سالروز تولد جلال_آل_احمد اهدا شود در ابتدا 110 سکه برای برندگان و بعدتر 100میلیون تومان برای نفرات برنده و 30 میلیون تومان برای صاحبان آثار شایسته‌ی تقدیر پرداخت شده است.

ساختار اجرایی جایزه شامل ۹ نفر هیات علمی منتخب وزارت ارشاد و هیات امناء موسسه (متشکل از نویسندگان و صاحب نظران حوزه‌های رمان، داستان کوتاه، نقد ادبی، تاریخ و مستندنگاری)، ۳ نفر هیات داوری در هرگروه (منتخب هیات علمی) و دبیرخانه (شامل دو دبیر علمی و دبیر اجرایی) می‌شود. نهاد اجرایی این مسابقه تا دوره‌ی ششم (1392) "خانه کتاب ایران" و از دوره‌ی بعد "بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان" بوده. نیز ← جایزه_های_ادبی

 

برگزیدگان دوره‌ی اول (1387): داستان (اژدهاکشان: یوسف_علیخانی- قاعده بازی: فیروز زنوزی جلالی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ تاریخ و مستندنگاری (سازمان_مجاهدین_خلق: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (آئین آیینه: حسینعلی قبادی- از اسطوره تا حماسه: سجاد آیدینلو/ هردو شایسته‌ی تقدیر)- در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.

 

برگزیدگان دوره‌ی دوم (1388): تاریخ‌ و مستند‌نگاری (دا: سیده زهرا حسینی/سیده اعظم حسینی)؛ نقد ادبی (زبان عرفان: علیرضا فولادی- تماشاخانه اساطیر: نغمه ثمینی).

 

برگزیدگان دوره‌ی سوم (1389): داستان (نامیرا: صادق کرمیار- تالار پذیرایی پایتخت: محمدعلی گودینی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (از معنا تا صورت: مهدی محبّتی- تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی: مهدی زرقانی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.

 

برگزیدگان دوره‌ی چهارم (1390): داستان (جاده جنگ: منصور انوری)؛ نقد ادبی (از اشارت‌های دریا: حمیدرضا توکلی)؛ تاریخ‌ (نبرد سمیرم: کاوه بیات- فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی دکن در دوره بهمنیان: محسن معصومی- علل و عوامل جابجایی کانون‌های تجاری در خلیج فارس: محمدباقر وثوقی)؛ مستند‌نگاری (تا خمینی‌شهر: موسسه ایمان جهادی/ شایسته‌ی تقدیر).

 

برگزیدگان دوره‌ی پنجم (1391):  داستان (حافظ هفت: اکبر صحرایی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستند‌نگاری (نورالدین پسر ایران: معصومه سپهری- شرح اسم: هدایت‌الله بهبودی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی  (مولوی و اسرار خاموشی: علی محمدی آسیابادی- عقل سرخ: تقی پورنامداریان/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.

 

برگزیدگان دوره‌ی ششم (1392): مستند‌نگاری (نبرد طریق‌القدس: امیر رزاق‌زاده/ شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (سبک‌شناسی: محمود فتوحی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ تاریخ‌نگاری (اجتماعیون عامیون: سهراب یزدانی- انتفاضه شعبانیه: ضیاءالدین تبرائیان/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره هیچ کتابی به عنوان برنده معرفی نشد.

 

برگزیدگان دوره‌ی هفتم (1393): رمان (ملکان عذاب: ابوتراب_خسرویآه با شین: محمدکاظم مزینانی)؛ مستند‌نگاری (سفر‌ برگذشتنی: محمدرضا‌ توکلی صابری- زندان الرشید: محمدمهدی بهداروند)؛ نقد ادبی (گشودن رمان: حسین پاینده)؛ داستان کوتاه (رازهای سانتی متری: مردعلی مرادی/ شایسته‌ی تقدیر).

 

برگزیدگان دوره‌ی هشتم (1394): رمان (پاییز فصل آخر سال است: نسیم مرعشی- دختر لوتی: شهریار عباسی)؛ مستند‌نگاری (آب هرگز نمی‌میرد: حمید حسام)؛ داستان کوتاه (نگهبان تاریکی: مجید قیصری- آیا بچه‌های خزانه رستگار می‌شوند؟: مهدی اسدزاده/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (کلک خیال‌انگیز: ابوالفضل حری- روایت‌شناسی کاربردی: علی عباسی/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ مستند‌نگاری (تو در قاهره خواهی مُرد: حمیدرضا صدر/ شایسته‌ی تقدیر).

 

 برگزیدگان دوره‌ی نهم (1395): رمان (لم‌یزرع: محمدرضا_بایرامی)؛ داستان کوتاه (روباه شنی: محمد کشاورز- بازار خوبان: آرش صادق‌بیگی)؛ مستند‌نگاری (پیغام ماهی‌ها: گلعلی بابایی- “ر”: مریم برادران/ هردو شایسته‌ی تقدیر).

 

 برگزیدگان دوره‌ی دهم (1396): رمان (این خیابان سرعت‌گیر ندارد: مریم جهانی- بی‌کتابی: محمدرضا شرفی خبوشان)؛ داستان کوتاه (اسم شوهر من تهران است: زهره شعبانی/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (آنک پاریس: میرجلال‌الدین کزازی- سفر دیدار: محمدرضا توکلی صابری/ هردو شایسته‌ی تقدیر)؛ نقد ادبی (بلاقطع از آتن تا مدینه: داود عمارتی مقدم- درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی: حسین صافی/ هردو شایسته‌ی تقدیر). در این دوره، در بخش ویژه‌ای با عنوان "یک دهه ادبیات اقتصادی و پیامدهای اجتماعی کار" از محمد علی گودینی، رضا یادگاری، مهشید صناعی‌فر، بهراد مهرجو، متین غفاریان، حمیدرضا منایی، میکائیل عظیمی، محمدرضا پاپلی و رضا امیرخانی تقدیر به عمل آمد.

 

 برگزیدگان دوره‌ی یازدهم (1397): نقد ادبی (بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی: لیلا سیدقاسم/ شایسته‌ی تقدیر)؛ داستان کوتاه (زخم شیر: صمد طاهری/ شایسته‌ی تقدیر)؛ مستندنگاری (الف لام خمینی: هدایت‌الله بهبودی- رکاب‌زنان در پی شمس: حسن کرمی قراملکی)؛ رمان (رهش: رضا امیرخانی).

 

منابع: