خسرو هدایت: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی « {{جعبه زندگینامه |عنوان = خسرو هدایت |نام = |نام دیگر= |نام اصلی= |نام مستعار= |لق...» ایجاد کرد)
(بدون تفاوت)

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

خسرو هدایت
زادروز تهران 1283ش
درگذشت ژنو 1352ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مهندسی راه و ساختمان- دانشگاه کان بلژیک
شغل و تخصص اصلی دولتمرد
شغل و تخصص های دیگر مهندس راه و ساختمان
گروه مقاله تاریخ ایران
خویشاوندان سرشناس صادق هدایت؛ رضاقلی خان هدایت
جوایز و افتخارات  

خسرو هدایت (تهران 1283ش- ژنو 1352ش)

 

دولتمرد و مهندس ایرانی. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، در مدرسه‌­ی دارالفنون، به بلژیک رفت و در دانشگاه خنت[۱] این کشور تحصیل کرد و از این دانشگاه در رشته­‌ی مهندسی راه و ساختمان فارغ‌­التحصیل شد (1310ش). پس از برگشت، به دلیل انتسابش به خانواده­‌ای صاحب نفوذ و با توجه به ارتباطات نزدیکش با دربار و به ویژه اشرف پهلوی بلافاصله به استخدام راه آهن درآمد. در سال 1312ش به عنوان مهندس مشاور در هیات نظارت ساختمان راه آهن و بعدتر به ریاست ناحیه راه آهن آذربایجان انتخاب شد. طی سال­های 1320 تا 1323 ناظر ساخت ساختمان­‌های سلطنتی در تهران بود و با اتمام این پروژه­‌ها مجددا به راه آهن برگشت. در سال 1325 به حزب قوام‌­السلطنه پیوست و همان سال نیز به عنوان مدیر کل راه آهن دتهران انتخاب شد. در دوره­‌ی پانزدهم مجلس_شورای_ملی، نماینده­‌ی تهران و در سال 1332 معاون وزیر راه بود.

هدایت در کابینه­‌ی فضل‌الله زاهدی وزیر مشاور و قائم مقام نخست وزیر بوده است. او در همین دولت به شرکت نفت رفت و در پست­‌هایی چون ریاست هیات مدیره­‌ی شرکت ملی نفت و ریاست هیات عالی بازرسی دولت در شرکت نفت خدمت کرد. در سال‌­های پایانی عمرش (از اسفند 1339) به عنوان سفیر ایران در کشورهای اروپایی (چون بلژیک و واتیکان) خدمت کرده و نهایتا در ژنو، در زمانی که سفیر ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل بوده درگذشته است.

هدایت از اعضای لژ فراماسونری در ایران و طی دهه­‌ی 1320 نیز رئیس اتحادیه­‌ی سندیکاهای کارگری ایران بوده است. از دیگر مسئولیت­‌ها و فعالیت­‌های او به معاونت نخست‌وزیر در کابینه‌­ی حسین_علاء (1334)، معاونت پارلمانی در دولت­‌های منوچهر_اقبال و شریف امامی (1336 تا 1339) و عضویت در حزب_ایران (پیش از سال 1325) می­‌توان اشاره کرد.

خسرو هدایت از نوادگان رضاقلی خان هدایت (ادیب و تذکره­‌نویس معروف دوره­‌ی قاجار) و از اقوام صادق_هدایت بوده است.

 

منابع:

  •  

http://yon.ir/OAmZO

  •  

تاریخ حوادث و رجال عصر پهلوی، گروه مولفان؛ قم: باقرالعلوم، 1393

 


 

 

  1. University of Ghent