رضا بانگیز: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «<p style="text-align: justify;">'''{{جعبه زندگینامه |عنوان = رضا بانگیز |نام = |نام دیگر= |نام اص...» ایجاد کرد)
 
سطر ۱: سطر ۱:
<p style="text-align: justify;">'''{{جعبه زندگینامه
+
<p style="text-align: justify;">{{جعبه زندگینامه
 
|عنوان = رضا بانگیز
 
|عنوان = رضا بانگیز
 
|نام =
 
|نام =
سطر ۲۶: سطر ۲۶:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}رضا بانگیز''' (تهران 1316ش-&nbsp; )</p> <p style="text-align: justify;">(نام کامل: رضا جامیون‌بانگیز) نقاش، مجسمه­ساز، حکاک و سفالگر ایرانی. در سال 1340 از هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران دیپلم می‌گیرد و در سال 1341 به مدره‌ی هنری شهر اکستر انگلستان می‌رود، که به دلایل مشکلاتی مجبور می‌شود برگردد و هم‌زمان با برگشتنش در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و برای تدریس در مدرسه‌ی میرک برای مدت 6&nbsp;سال به تبریز فرستاده می‌شود. در همان زمان با ادامه‌ی کار هنری‌اش، نمایشگاهی از حکاکی‌هایش را که روی لینولئوم انجام داده به نمایش می‌گذارد. این آثار که غالبا حاوی مضمونی مذهبی با رنگ و بویی فولکلوریک بودند بعدها در تهران هم به معرض تماشا گذاشته می‌شوند. بعد از این شش سال به اصفهان منتقل می‌شود و در آن‌جا سفالگری هم می‌آموزد. آثار سفالین بانگیز در همان دوره در اصفهان و تهران به نمایش درمی‌آیند. بعد از مدتی او بورسیه‌ی یک‌ساله‌ی پاریس را دریافت می‌کند و در آن‌جا ضمن تجربه‌اندوزی، در نمایشگاه‌های جمعی هم شرکت می‌کند. با برگشتش به تهران&nbsp;تا سال 1375 در هنرستان کمال‌الملک به آموزش طراحی و سیاه‌قلم به هنرجویان اشتغال داشته است.</p> <p style="text-align: justify;">بانگیز با در نظر گرفتن مجموع آثار مجسمه، حکاکی، سفال و نقاشی‌هایش از اولین کسانی است که به عناصر و موتیف‌های سنتی برخاسته از نقوش طلسمات، ادعیه و تزئینات صنایع دستی توجه کرده. او در سال 1357 در نگارخانه‌ی شیخ، نگاره‌هایش را که بر گل پخته کشیده بود به نمایش گذاشت. در بی‌ینال دوم تهران با گراور سیمرغ توجه منتقدان را جلب می‌کند. در بی‌ینال سوم، طبیعت بی‌جان خود را به نمایش می‌گذارد که زیاد مورد توجه واقع نمی‌شود. او همچنین در تمام دوسالانه‌های بعدی نیز حضور داشته. او در سال 1355 نیز نمایشگاهی از مجموعه‌ی آثارش در انجمن ایران و امریکا برگزار کرده است.</p> <p style="text-align: justify;">بانگیز به خاطر آثارش برنده‌ی بورسیه‌ی شرکت ملی نفت (فرصت مطالعات هنری در اروپا)، برنده‌ی بی‌ینال سوم و مدال طلای بی‌ینال چهارم (در کنار [[حشمت_جزنی]] و عبدالحمید فاطمی) شده است. او همچنین دارنده‌ی مدرک درجه 1 هنری (معادل دکترا) از [[دانشکده_هنرهای_زیبای_دانشگاه_تهران|دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران]] است.</p> <p style="text-align: justify;">رضا بانگیز به عنوان مدرس هنر، طراحی و نقاشی در دانشکده‌ی هنر و معماری و دیگر دانشگاه‌های کشور همچون دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه الزهرا نیز سابقه‌ی تدریس دارد. آثار بانگیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی متعددی از جمله در توکیو، بلژیک، پاریس، عربستان، زاگرب، امریکا، استانبول و... به نمایش درآمده و بسیاری از آثارش، جز در موزه­های معتبر، در سراسر دنیا در اختیار مجموعه­داران آثار هنری قرار دارد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
}}رضا بانگیز (تهران 1316ش-&nbsp; )</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">(نام کامل: رضا جامیون‌بانگیز) نقاش، مجسمه­‌ساز، حکاک و سفال‌گر ایرانی. در سال 1340 از هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران دیپلم می‌گیرد و در سال 1341 به مدره‌ی هنری شهر اکستر انگلستان می‌رود، که به دلایل مشکلاتی مجبور می‌شود برگردد و هم‌زمان با برگشتنش در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و برای تدریس در مدرسه‌ی میرک برای مدت 6&nbsp;سال به تبریز فرستاده می‌شود. در همان زمان، با ادامه‌ی کار هنری‌اش، نمایشگاهی از حکاکی‌هایش را که روی لینولئوم انجام داده به نمایش می‌گذارد. این آثار که غالبا حاوی مضمونی مذهبی با رنگ و بویی فولکلوریک بودند بعدها در تهران هم به معرض تماشا گذاشته می‌شوند. بعد از این شش سال به اصفهان منتقل می‌شود و در آن‌جا سفالگری هم می‌آموزد. آثار سفالین بانگیز در همان دوره در اصفهان و تهران به نمایش درمی‌آیند. بعد از مدتی او بورسیه‌ی یک‌ساله‌ی پاریس را دریافت می‌کند و در آن‌جا ضمن تجربه‌اندوزی، در نمایشگاه‌های جمعی هم شرکت می‌کند. با برگشتش به تهران&nbsp;تا سال 1375 در هنرستان کمال‌الملک به آموزش طراحی و سیاه‌قلم به هنرجویان اشتغال داشته است.</p> <p style="text-align: justify;">بانگیز با در نظر گرفتن مجموع آثار مجسمه، حکاکی، سفال و نقاشی‌هایش از اولین کسانی است که به عناصر و موتیف‌های سنتی برخاسته از نقوش طلسمات، ادعیه و تزئینات صنایع دستی توجه کرده. او در سال 1357 در نگارخانه‌ی شیخ، نگاره‌هایش را که بر گل پخته کشیده بود به نمایش گذاشت. در بی‌ینال دوم تهران با گراور سیمرغ توجه منتقدان را جلب می‌کند. در بی‌ینال سوم، طبیعت بی‌جان خود را به نمایش می‌گذارد که زیاد مورد توجه واقع نمی‌شود. او همچنین در تمام دوسالانه‌های بعدی نیز حضور داشته. او در سال 1355 نیز نمایشگاهی از مجموعه‌ی آثارش در انجمن ایران و امریکا برگزار کرده است.</p> <p style="text-align: justify;">بانگیز به خاطر آثارش برنده‌ی بورسیه‌ی شرکت ملی نفت (فرصت مطالعات هنری در اروپا)، برنده‌ی بی‌ینال سوم و مدال طلای بی‌ینال چهارم (در کنار [[حشمت_جزنی|حشمت_جزنی]] و عبدالحمید فاطمی) شده است. او همچنین دارنده‌ی مدرک درجه 1 هنری (معادل دکترا) از [[دانشکده_هنرهای_زیبای_دانشگاه_تهران|دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران]] است.</p> <p style="text-align: justify;">رضا بانگیز به عنوان مدرس هنر، طراحی و نقاشی در دانشکده‌ی هنر و معماری و دیگر دانشگاه‌های کشور همچون دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه الزهرا نیز سابقه‌ی تدریس دارد. آثار بانگیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی متعددی از جمله در توکیو، بلژیک، پاریس، عربستان، زاگرب، امریکا، استانبول و... به نمایش درآمده و بسیاری از آثارش، جز در موزه­های معتبر، در سراسر دنیا در اختیار مجموعه­داران آثار هنری قرار دارد.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
&nbsp;
+
----
  
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

رضا بانگیز
زادروز تهران 1316ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دیپلم هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران
شغل و تخصص اصلی نقاش، مجسمه­‌ساز، حکاک، سفالگر
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
جوایز و افتخارات  برنده‌ بورسیه‌ی شرکت ملی نفت (فرصت مطالعات هنری در اروپا)، برنده‌ بی‌ینال سوم و مدال طلای بی‌ینال چهارم (در کنار حشمت جزنی و عبدالحمید فاطمی)؛ دارنده‌ مدرک درجه 1 هنری (معادل دکترا) از دانشکده‌ هنرهای زیبای تهران

رضا بانگیز (تهران 1316ش-  )

 

(نام کامل: رضا جامیون‌بانگیز) نقاش، مجسمه­‌ساز، حکاک و سفال‌گر ایرانی. در سال 1340 از هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران دیپلم می‌گیرد و در سال 1341 به مدره‌ی هنری شهر اکستر انگلستان می‌رود، که به دلایل مشکلاتی مجبور می‌شود برگردد و هم‌زمان با برگشتنش در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و برای تدریس در مدرسه‌ی میرک برای مدت 6 سال به تبریز فرستاده می‌شود. در همان زمان، با ادامه‌ی کار هنری‌اش، نمایشگاهی از حکاکی‌هایش را که روی لینولئوم انجام داده به نمایش می‌گذارد. این آثار که غالبا حاوی مضمونی مذهبی با رنگ و بویی فولکلوریک بودند بعدها در تهران هم به معرض تماشا گذاشته می‌شوند. بعد از این شش سال به اصفهان منتقل می‌شود و در آن‌جا سفالگری هم می‌آموزد. آثار سفالین بانگیز در همان دوره در اصفهان و تهران به نمایش درمی‌آیند. بعد از مدتی او بورسیه‌ی یک‌ساله‌ی پاریس را دریافت می‌کند و در آن‌جا ضمن تجربه‌اندوزی، در نمایشگاه‌های جمعی هم شرکت می‌کند. با برگشتش به تهران تا سال 1375 در هنرستان کمال‌الملک به آموزش طراحی و سیاه‌قلم به هنرجویان اشتغال داشته است.

بانگیز با در نظر گرفتن مجموع آثار مجسمه، حکاکی، سفال و نقاشی‌هایش از اولین کسانی است که به عناصر و موتیف‌های سنتی برخاسته از نقوش طلسمات، ادعیه و تزئینات صنایع دستی توجه کرده. او در سال 1357 در نگارخانه‌ی شیخ، نگاره‌هایش را که بر گل پخته کشیده بود به نمایش گذاشت. در بی‌ینال دوم تهران با گراور سیمرغ توجه منتقدان را جلب می‌کند. در بی‌ینال سوم، طبیعت بی‌جان خود را به نمایش می‌گذارد که زیاد مورد توجه واقع نمی‌شود. او همچنین در تمام دوسالانه‌های بعدی نیز حضور داشته. او در سال 1355 نیز نمایشگاهی از مجموعه‌ی آثارش در انجمن ایران و امریکا برگزار کرده است.

بانگیز به خاطر آثارش برنده‌ی بورسیه‌ی شرکت ملی نفت (فرصت مطالعات هنری در اروپا)، برنده‌ی بی‌ینال سوم و مدال طلای بی‌ینال چهارم (در کنار حشمت_جزنی و عبدالحمید فاطمی) شده است. او همچنین دارنده‌ی مدرک درجه 1 هنری (معادل دکترا) از دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران است.

رضا بانگیز به عنوان مدرس هنر، طراحی و نقاشی در دانشکده‌ی هنر و معماری و دیگر دانشگاه‌های کشور همچون دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه الزهرا نیز سابقه‌ی تدریس دارد. آثار بانگیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی متعددی از جمله در توکیو، بلژیک، پاریس، عربستان، زاگرب، امریکا، استانبول و... به نمایش درآمده و بسیاری از آثارش، جز در موزه­های معتبر، در سراسر دنیا در اختیار مجموعه­داران آثار هنری قرار دارد.