رضا خدادادی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲۷: سطر ۲۷:
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
 
}}رضا خدادادی (اردبیل 1339ش-  )
 
}}رضا خدادادی (اردبیل 1339ش-  )
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:رضا خدادادی.jpg|thumb|رضا خدادادی]]نقاش و طراح ایرانی و پژوهشگر هنر. دوران تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را در تهران سپری کرد و پس از آن به اردبیل بازگشت و دوران تحصیلی متوسطه را در آن‌جا گذراند. سپس در مجتمع دانشگاهی هنر ([[دانشگاه_هنر|دانشگاه_هنر]]) تهران و در رشته‌ی نقاشی تحصیل کرد.&nbsp;پس از آن، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی انیمیشن و دکترای تخصصی&nbsp;هنرهای شهری (پژوهش هنر) در همان دانشگاه ادامه داد. او از کودکی به نقاشی و مجسمه‌سازی روی آورد و بعدها، علاوه بر تدریس در دانشگاه، در سایر زمینه‌های هنری از جمله دیوارنگاری (نقاشی دیواری)، ماکت‌سازی و طراحی داخلی به فعالیت پرداخت. او در بیشتر از 100 نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور آثار خود را در زمینه‌ی نقاشی و مجسمه‌سازی به نمایش گذاشته است. تعدادی از آثار خدادادی در مجموعه‌ها و گنجینه‌های عمومی، دولتی و خصوصی ایران یا کشورهای دیگر (مانند [[موزه_هنرهای_معاصر|موزه‌ی هنرهای معاصر تهران]]، [[فرهنگستان_هنر|فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی]]، سازمان زیباسازی شهر تهران، موزه‌ی آستان مقدس امام علی و...) نگه‌داری می‌شوند.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">خدادادی علاوه بر فعالیت<span dir="LTR">‌</span>های هنری متعدد، از سال ۱۳۷۰ تاکنون به تدریس در دانشگاه‌ها اشتغال داشته و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران است. برخی سوابق اجرایی و مسئولیت‌های مهم دیگر او از این قرار هستند: مدیریت گروه نقاشی دانشگاه هنر، مدیریت گروه مجسمه‌سازی دانشگاه هنر، مدیریت گروه كارشناسی نقاشی دانشگاه سوره، مدیریت گروه كارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه سوره، عضویت در شورای علمی نقاشی دیواری و حجم‌سازی سازمان زیباسازی شهر تهران، عضویت در كادر هنر مركز مطالعات و موزه‌ی آكادمی ملی المپیك، عضویت در كمیسیون فرهنگ آموزش المپیك، عضویت در شورای هنری آكادمی ملی المپیك و پارا المپیك، عضویت در هیات انتخاب و داوری چندین جشنواره و مسابقه‌ی هنری، كارشناس رسمی دادگستری در امور هنری و عضو كانون كارشناسان رسمی استان تهران.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">کتاب‌شناسی: ''تکنیک‌های دیوارنگاری'' (سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران، ۱۳۹۴)،&nbsp; 8 جلد کتاب با عنوان کلی&nbsp;''ضوابط و مقررات زیباسازی شهری''&nbsp;(از شماره‌ی ۲۱ تا 28- ناشر: سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران) که این عناوین اصلی را در بر می‌گیرد:&nbsp;«ایده‌پردازی، طراحی و اجرای دیوارنگاری»؛ «دیوارنگاری: موزاییک»؛ «دیوارنگاری: کاشی معرق»؛ «دیوارنگاری: کاشی هفت رنگ یا کاشی نقاشی»؛ «دیوارنگاری: پاره‌چین کاشی (کاشی شکسته)»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته سفالی»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سنگی» و&nbsp; «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سیمانی (بتنی)».</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
 
 +
&nbsp;
 +
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:رضا خدادادی.jpg|thumb|رضا خدادادی]]نقاش و طراح ایرانی و پژوهشگر هنر. دوران تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را در تهران سپری کرد و پس از آن به اردبیل بازگشت و دوران تحصیلی متوسطه را در آن‌جا گذراند. سپس در مجتمع دانشگاهی هنر ([[دانشگاه_هنر|دانشگاه_هنر]]) تهران و در رشته‌ی نقاشی تحصیل کرد.&nbsp;پس از آن، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی انیمیشن و دکترای تخصصی&nbsp;هنرهای شهری (پژوهش هنر) در همان دانشگاه ادامه داد. او از کودکی به نقاشی و مجسمه‌سازی روی آورد و بعدها، علاوه بر تدریس در دانشگاه، در سایر زمینه‌های هنری از جمله دیوارنگاری (نقاشی دیواری)، ماکت‌سازی و طراحی داخلی به فعالیت پرداخت. او در بیشتر از 100 نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور آثار خود را در زمینه‌ی نقاشی و مجسمه‌سازی به نمایش گذاشته است. تعدادی از آثار خدادادی در مجموعه‌ها و گنجینه‌های عمومی، دولتی و خصوصی ایران یا کشورهای دیگر (مانند [[موزه_هنرهای_معاصر|موزه‌ی هنرهای معاصر تهران]]، [[فرهنگستان_هنر|فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی]]، سازمان زیباسازی شهر تهران، موزه‌ی آستان مقدس امام علی و...) نگه‌داری می‌شوند.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">خدادادی علاوه بر فعالیت<span dir="LTR">‌</span>های هنری متعدد، از سال ۱۳۷۰ تاکنون به تدریس در دانشگاه‌ها اشتغال داشته و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران است. برخی سوابق اجرایی و مسئولیت‌های مهم دیگر او از این قرار هستند: مدیریت گروه نقاشی دانشگاه هنر، مدیریت گروه مجسمه‌سازی دانشگاه هنر، مدیریت گروه كارشناسی نقاشی دانشگاه سوره، مدیریت گروه كارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه سوره، عضویت در شورای علمی نقاشی دیواری و حجم‌سازی سازمان زیباسازی شهر تهران، عضویت در كادر هنر مركز مطالعات و موزه‌ی آكادمی ملی المپیك، عضویت در كمیسیون فرهنگ آموزش المپیك، عضویت در شورای هنری آكادمی ملی المپیك و پارا المپیك، عضویت در هیات انتخاب و داوری چندین جشنواره و مسابقه‌ی هنری، كارشناس رسمی دادگستری در امور هنری و عضو كانون كارشناسان رسمی استان تهران.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">کتاب‌شناسی: ''تکنیک‌های دیوارنگاری'' (سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران، ۱۳۹۴)،&nbsp; 8 جلد کتاب با عنوان کلی&nbsp;''ضوابط و مقررات زیباسازی شهری''&nbsp;(از شماره‌ی ۲۱ تا 28- ناشر: سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران) که این عناوین اصلی را در بر می‌گیرد:&nbsp;«ایده‌پردازی، طراحی و اجرای دیوارنگاری»؛ «دیوارنگاری: موزاییک»؛ «دیوارنگاری: کاشی معرق»؛ «دیوارنگاری: کاشی هفت رنگ یا کاشی نقاشی»؛ «دیوارنگاری: پاره‌چین کاشی (کاشی شکسته)»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته سفالی»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سنگی» و&nbsp; «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سیمانی (بتنی)».</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[http://www.mahartgallery.com/fa/?id=artist&pid=67&dir=reza-khodadadi http://yon.ir/wV913]
 +
*نودسال در هنر تجسمی ایران، جواد مجابی؛ پیکره: 1395
 +
*&nbsp;
 +
 
 
----
 
----
  
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

رضا خدادادی
زادروز اردبیل 1339ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دکترای تخصصی هنرهای شهری (پژوهش هنر)- دانشگاه هنر
شغل و تخصص اصلی نقاش و طراح
شغل و تخصص های دیگر پژوهشگر هنر
آثار تکنیک‌های دیوارنگاری (سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران، ۱۳۹۴)
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی

رضا خدادادی (اردبیل 1339ش-  )

 

رضا خدادادی

نقاش و طراح ایرانی و پژوهشگر هنر. دوران تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را در تهران سپری کرد و پس از آن به اردبیل بازگشت و دوران تحصیلی متوسطه را در آن‌جا گذراند. سپس در مجتمع دانشگاهی هنر (دانشگاه_هنر) تهران و در رشته‌ی نقاشی تحصیل کرد. پس از آن، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی انیمیشن و دکترای تخصصی هنرهای شهری (پژوهش هنر) در همان دانشگاه ادامه داد. او از کودکی به نقاشی و مجسمه‌سازی روی آورد و بعدها، علاوه بر تدریس در دانشگاه، در سایر زمینه‌های هنری از جمله دیوارنگاری (نقاشی دیواری)، ماکت‌سازی و طراحی داخلی به فعالیت پرداخت. او در بیشتر از 100 نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور آثار خود را در زمینه‌ی نقاشی و مجسمه‌سازی به نمایش گذاشته است. تعدادی از آثار خدادادی در مجموعه‌ها و گنجینه‌های عمومی، دولتی و خصوصی ایران یا کشورهای دیگر (مانند موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی، سازمان زیباسازی شهر تهران، موزه‌ی آستان مقدس امام علی و...) نگه‌داری می‌شوند.

خدادادی علاوه بر فعالیتهای هنری متعدد، از سال ۱۳۷۰ تاکنون به تدریس در دانشگاه‌ها اشتغال داشته و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران است. برخی سوابق اجرایی و مسئولیت‌های مهم دیگر او از این قرار هستند: مدیریت گروه نقاشی دانشگاه هنر، مدیریت گروه مجسمه‌سازی دانشگاه هنر، مدیریت گروه كارشناسی نقاشی دانشگاه سوره، مدیریت گروه كارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه سوره، عضویت در شورای علمی نقاشی دیواری و حجم‌سازی سازمان زیباسازی شهر تهران، عضویت در كادر هنر مركز مطالعات و موزه‌ی آكادمی ملی المپیك، عضویت در كمیسیون فرهنگ آموزش المپیك، عضویت در شورای هنری آكادمی ملی المپیك و پارا المپیك، عضویت در هیات انتخاب و داوری چندین جشنواره و مسابقه‌ی هنری، كارشناس رسمی دادگستری در امور هنری و عضو كانون كارشناسان رسمی استان تهران.

کتاب‌شناسی: تکنیک‌های دیوارنگاری (سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران، ۱۳۹۴)،  8 جلد کتاب با عنوان کلی ضوابط و مقررات زیباسازی شهری (از شماره‌ی ۲۱ تا 28- ناشر: سپند مینو و سازمان زیباسازی شهر تهران) که این عناوین اصلی را در بر می‌گیرد: «ایده‌پردازی، طراحی و اجرای دیوارنگاری»؛ «دیوارنگاری: موزاییک»؛ «دیوارنگاری: کاشی معرق»؛ «دیوارنگاری: کاشی هفت رنگ یا کاشی نقاشی»؛ «دیوارنگاری: پاره‌چین کاشی (کاشی شکسته)»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته سفالی»؛ «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سنگی» و  «دیوارنگاری: نقش برجسته‌ی سیمانی (بتنی)».

 

منابع:

  • http://yon.ir/wV913
  • نودسال در هنر تجسمی ایران، جواد مجابی؛ پیکره: 1395
  •