سونیا بالاسانیان: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲۶: سطر ۲۶:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}سونیا بالاسانیان (اراک 1321ش- )</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">(Sonia Balassanian)</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">(نام کامل: سونیا بالاسانیان- آمیریان) نقاش ایرانی ارمنی‌تبار. او پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه،&nbsp;از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ در آکادمی هنرهای زیبای فیلادلفیای آمریکا تحصیل کرد و با دریافت مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های ۱۳۵۱- ۱۳۵۰ در موزه­‌ی هنرهای زیبای نیویورک &nbsp;(موزه‌ی ویتنی) به تحصیل آزاد پرداخت. بالاسانیان همچنین از انستیتوی پرتِ<ref>Pratt Institute</ref> شهر بروکلین (نیویورک) مدرک فوق لیسانس هنر گرفته است. او بعد از پایان تحصیلاتش، در سال 1970 به ایران برمی‌گردد و تا زمان تعطیلی دانشگاه‌ها (بعد از انقلاب اسلامی- 1359) در دانشکده‌ی هنرهای تزئینی و دانشگاه فارابی تدریس می‌کند. پس از استقلال ارمنستان سفرهایی به این کشور داشته و با نقاشان جوان نمایشگاه‌هایی برپا کرده است.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از جمله فعالیت‌های او به پایه‌گذاری مرکز هنرهای تجربی ارمنستان و شرکت در بیشتر از 20 نمایشگاه در شهرهای مختلف می‌توان اشاره کرد. از جمله حضور آثارش در نگارخانه‌های زروان تهران، سامان تهران، اگزیت آرت<ref>Exit Art</ref>&nbsp; نیویورک، گالری لوتوس<ref>Gallery Loutos</ref>&nbsp;نیویورک، فرانکلین فرنس<ref>Franklin Furance</ref>&nbsp;نیویورک، پارت انستیتو<ref>Part Institute</ref>&nbsp;بروکلین، دوسالانهٔ ونیز و نمایشگاه گروهی نیویورک. بالاسانیان دارای ده جایزهٔ بین‌المللی از موزه‌ها و دانشگاه‌های فیلادلفیا و نیویورک (طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳م) است. آثار او هم اکنون در موزهٔ هنرهای معاصر ایران و موزهٔ مرکز هنرهای معاصر ارمنستان و تعدادی از مجموعه‌های شخصی در سطح جهان نگه‌داری می‌شوند.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بالاسانیان از اوایل دههٔ ۱۹۹۰ میلادی به هنر اینستالیشین (چیدمان)<ref>Installation art</ref> و از اواسط این دهه به هنر ویدیوئی<ref>Video Art</ref>&nbsp;روی آورد و در حال حاضر تقریباً تمام کارهایش به این دو شیوه انجام می‌شود. نمایش&nbsp;زنان در آثار بالاسانیان، در عین حفظ واقعیت صوری و نمایشی حاوی اعتراضی اجتماعی است. پس از کولاژ، نقاشی،&nbsp;خوش‌نویسی و آثار دهه‌ی 1360، او اکنون در کارهایش به بیانی ساده‌تر رسیده است. بالاسانیان دو مجموعه کتاب به زبان ارمنی دارد (به نام‌های ''شاید قلبی دیوانه بوده باشد'' و ''عرضه‌ی رویاهای احساس به باران پرهیاهو'') که در سال ۲۰۰۶ در یک جلد مشترک در ایروان چاپ شده است. در سال ۱۹۸۳ کتاب پرتره‌های این هنرمند که به زنان قربانی آشفتگی‌های سیاسی اهدا شده بود منتشر شد. چاپ دوم این کتاب به مناسبت آغاز نمایشگاه کلاژهای او در نگارخانه‌ی آریا - که بعد از نزدیک ۳۰ سال غیبتش از ایران برگزار شد- منتشر گردید.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بالاسانیان هم‌اکنون در نیویورک و ایروان زندگی می‌کند.&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
}}سونیا بالاسانیان (اراک 1321ش- ) (Sonia Balassanian)</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">(نام کامل: سونیا بالاسانیان- آمیریان) نقاش ایرانی ارمنی‌تبار. او پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه،&nbsp;از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ در آکادمی هنرهای زیبای فیلادلفیای آمریکا تحصیل کرد و با دریافت مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های ۱۳۵۱- ۱۳۵۰ در موزه­‌ی هنرهای زیبای نیویورک &nbsp;(موزه‌ی ویتنی) به تحصیل آزاد پرداخت. بالاسانیان همچنین از انستیتوی پرتِ<ref>Pratt Institute</ref> شهر بروکلین (نیویورک) مدرک فوق لیسانس هنر گرفته است. او بعد از پایان تحصیلاتش، در سال 1970 به ایران برمی‌گردد و تا زمان تعطیلی دانشگاه‌ها (بعد از انقلاب اسلامی- 1359) در دانشکده‌ی هنرهای تزئینی و دانشگاه فارابی تدریس می‌کند. پس از استقلال ارمنستان سفرهایی به این کشور داشته و با نقاشان جوان نمایشگاه‌هایی برپا کرده است.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از جمله فعالیت‌های او به پایه‌گذاری مرکز هنرهای تجربی ارمنستان و شرکت در بیشتر از 20 نمایشگاه در شهرهای مختلف می‌توان اشاره کرد. از جمله حضور آثارش در نگارخانه‌های زروان تهران، سامان تهران، اگزیت آرت<ref>Exit Art</ref>&nbsp; نیویورک، گالری لوتوس<ref>Gallery Loutos</ref>&nbsp;نیویورک، فرانکلین فرنس<ref>Franklin Furance</ref>&nbsp;نیویورک، پارت انستیتو<ref>Part Institute</ref>&nbsp;بروکلین، دوسالانهٔ ونیز و نمایشگاه گروهی نیویورک. بالاسانیان دارای ده جایزهٔ بین‌المللی از موزه‌ها و دانشگاه‌های فیلادلفیا و نیویورک (طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳م) است. آثار او هم اکنون در موزهٔ هنرهای معاصر ایران و موزهٔ مرکز هنرهای معاصر ارمنستان و تعدادی از مجموعه‌های شخصی در سطح جهان نگه‌داری می‌شوند.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بالاسانیان از اوایل دههٔ ۱۹۹۰ میلادی به هنر اینستالیشین (چیدمان)<ref>Installation art</ref> و از اواسط این دهه به هنر ویدیوئی<ref>Video Art</ref>&nbsp;روی آورد و در حال حاضر تقریباً تمام کارهایش به این دو شیوه انجام می‌شود. نمایش&nbsp;زنان در آثار بالاسانیان، در عین حفظ واقعیت صوری و نمایشی حاوی اعتراضی اجتماعی است. پس از کولاژ، نقاشی،&nbsp;خوش‌نویسی و آثار دهه‌ی 1360، او اکنون در کارهایش به بیانی ساده‌تر رسیده است. بالاسانیان دو مجموعه کتاب به زبان ارمنی دارد (به نام‌های ''شاید قلبی دیوانه بوده باشد'' و ''عرضه‌ی رویاهای احساس به باران پرهیاهو'') که در سال ۲۰۰۶ در یک جلد مشترک در ایروان چاپ شده است. در سال ۱۹۸۳ کتاب پرتره‌های این هنرمند که به زنان قربانی آشفتگی‌های سیاسی اهدا شده بود منتشر شد. چاپ دوم این کتاب به مناسبت آغاز نمایشگاه کلاژهای او در نگارخانه‌ی آریا - که بعد از نزدیک ۳۰ سال غیبتش از ایران برگزار شد- منتشر گردید.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بالاسانیان هم‌اکنون در نیویورک و ایروان زندگی می‌کند.&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
<p style="text-align: justify;">[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]</p>
+
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>
 +
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

سونیا بالاسانیان
زادروز اراک 1321ش
محل زندگی ایران- امریکا- ارمنستان
ملیت ایرانی- ارمنی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد هنر- انستیتوی پرت شهر بروکلین (نیویورک)
شغل و تخصص اصلی نقاش
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
جوایز و افتخارات  چندین جایزه بین‌المللی از موزه‌ها و دانشگاه‌های فیلادلفیا و نیویورک (طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳م)

سونیا بالاسانیان (اراک 1321ش- ) (Sonia Balassanian)

 

(نام کامل: سونیا بالاسانیان- آمیریان) نقاش ایرانی ارمنی‌تبار. او پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه، از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ در آکادمی هنرهای زیبای فیلادلفیای آمریکا تحصیل کرد و با دریافت مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های ۱۳۵۱- ۱۳۵۰ در موزه­‌ی هنرهای زیبای نیویورک  (موزه‌ی ویتنی) به تحصیل آزاد پرداخت. بالاسانیان همچنین از انستیتوی پرتِ[۱] شهر بروکلین (نیویورک) مدرک فوق لیسانس هنر گرفته است. او بعد از پایان تحصیلاتش، در سال 1970 به ایران برمی‌گردد و تا زمان تعطیلی دانشگاه‌ها (بعد از انقلاب اسلامی- 1359) در دانشکده‌ی هنرهای تزئینی و دانشگاه فارابی تدریس می‌کند. پس از استقلال ارمنستان سفرهایی به این کشور داشته و با نقاشان جوان نمایشگاه‌هایی برپا کرده است.

از جمله فعالیت‌های او به پایه‌گذاری مرکز هنرهای تجربی ارمنستان و شرکت در بیشتر از 20 نمایشگاه در شهرهای مختلف می‌توان اشاره کرد. از جمله حضور آثارش در نگارخانه‌های زروان تهران، سامان تهران، اگزیت آرت[۲]  نیویورک، گالری لوتوس[۳] نیویورک، فرانکلین فرنس[۴] نیویورک، پارت انستیتو[۵] بروکلین، دوسالانهٔ ونیز و نمایشگاه گروهی نیویورک. بالاسانیان دارای ده جایزهٔ بین‌المللی از موزه‌ها و دانشگاه‌های فیلادلفیا و نیویورک (طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳م) است. آثار او هم اکنون در موزهٔ هنرهای معاصر ایران و موزهٔ مرکز هنرهای معاصر ارمنستان و تعدادی از مجموعه‌های شخصی در سطح جهان نگه‌داری می‌شوند.

بالاسانیان از اوایل دههٔ ۱۹۹۰ میلادی به هنر اینستالیشین (چیدمان)[۶] و از اواسط این دهه به هنر ویدیوئی[۷] روی آورد و در حال حاضر تقریباً تمام کارهایش به این دو شیوه انجام می‌شود. نمایش زنان در آثار بالاسانیان، در عین حفظ واقعیت صوری و نمایشی حاوی اعتراضی اجتماعی است. پس از کولاژ، نقاشی، خوش‌نویسی و آثار دهه‌ی 1360، او اکنون در کارهایش به بیانی ساده‌تر رسیده است. بالاسانیان دو مجموعه کتاب به زبان ارمنی دارد (به نام‌های شاید قلبی دیوانه بوده باشد و عرضه‌ی رویاهای احساس به باران پرهیاهو) که در سال ۲۰۰۶ در یک جلد مشترک در ایروان چاپ شده است. در سال ۱۹۸۳ کتاب پرتره‌های این هنرمند که به زنان قربانی آشفتگی‌های سیاسی اهدا شده بود منتشر شد. چاپ دوم این کتاب به مناسبت آغاز نمایشگاه کلاژهای او در نگارخانه‌ی آریا - که بعد از نزدیک ۳۰ سال غیبتش از ایران برگزار شد- منتشر گردید.

بالاسانیان هم‌اکنون در نیویورک و ایروان زندگی می‌کند. 

 


 

  1. Pratt Institute
  2. Exit Art
  3. Gallery Loutos
  4. Franklin Furance
  5. Part Institute
  6. Installation art
  7. Video Art