شهرزاد اصولی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲۵: سطر ۲۵:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}</p> <p style="text-align: justify;">شهرزاد اصولی (تهران 1333ش-&nbsp; )</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">نقاش ایرانی. در سال 1353 در رشته‌ی نقاشی از هنرستان هنرهای زیبای بهزادِ در تهران فارغ‌التحصیل شد و سپس تحصیلات خود را در همین رشته&nbsp;در دانشكده‌ی هنرهای تزئینی تهران تا سطح كارشناسی (1357) ادامه داد. اصولی بعد از نیمه‌کار ماندن تحصیلاتش در رشته‌ی مرمت آثار باستانی در جریان وقوع انقلاب اسلامی، چندسالی در کشورهای اروپایی، چون انگلیس و آلمان، کار کرد و سپس به کانادا مهاجرت نمود. او دوره‌ی تصویرگریِ كتاب كودكان را در كالج هنر تورنتو گذراند (1364) و پس از یازده سال اقامت، تدریس و آموزش نقاشی و فعالیت حرفه‌ای در كانادا،&nbsp;به ایران بازگشت و كار نقاشی و تدریس آن را پی گرفت.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">اصولی در سال 1987 به عضویت انجمن نقاشان "نورث یورک" (تورنتو) درآمده و هم‌اکنون عضو "انجمن نقاشان ایران" است.&nbsp; او از بدو تاسیس گروه نقاشان "دنا" (گروهی تشکیل‌شده از دوازده نفر از بانوان نقاش ایرانی در سال 1379) به این گروه پیوسته و به همراه ایشان در نمایشگاه‌های بسیاری در كشورهای مختلف (از جمله: ایتالیا، سوئیس، اسپانیا، مجارستان، نروژ، فنلاند، چین، عمان، هلند، آلمان، لهستان، امارات متحده‌ عربی و...) شركت کرده است. شهرزاد اصولی یكی از بنیان‌گذاران موسسه فرهنگی- هنری "آوا و نوا" و موسس و مدیر آموزشگاهی&nbsp; در زمینه‌ی هنرهای تجسمی در زنجان است. او از تابستان سال 1381 در این موسسه به تدریس نقاشی برای بانوان و دختران مشغول بوده و علاوه بر این، كلاس‌های او در آتلیه‌­ی شخصی‌اش&nbsp;در شهرك غرب تهران نیز از حدود ده سال پیش تا به حال دایر بوده است. او كه متخصص آموزش به معلولین جسمی و ذهنی است،&nbsp;بنیان‌گذار كلاس‌های نقاشی "موسسه خیریه رعد" در تهران است و سال‌ها در این موسسه به ‌صورت رایگان تدریس می‌كند. شهرزاد اصولی، خواهر [[فرح_اصولی|فرح_اصولی]] (نقاش ایرانی) است.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از نمایشگاه‌های انفرادی اصولی، می<span dir="LTR">­</span>توان به این موارد اشاره کرد: کنسول‌گری ایتالیا در اوتاوا،&nbsp;کانادا (1356)؛ گالری کلاسیک،&nbsp;تهران (1372)؛ گالری سبز،&nbsp;تهران (1378)؛ گالری افرند،&nbsp;تهران (1378)؛ گالری سبز،&nbsp;تهران (1377)؛ گالری کویر،&nbsp;رفسنجان (1379).&nbsp;نمایشگاه‌های گروهی او: گالری سوئیت،&nbsp;استانبول،&nbsp;ترکیه (1362)؛ گالری توماس،&nbsp;تورنتو، کانادا (1363)؛ گالری دل بلو،&nbsp;تورنتو، کانادا (1364)؛ گالری اورتوم،&nbsp;دیردورف،&nbsp;آلمان (1365)؛ گالری توماس،&nbsp;تورنتو،&nbsp;کانادا (1366)؛ گالری کوان،&nbsp;تورنتو،&nbsp;کانادا (1367)؛ کافه گالری،&nbsp;کوبلنز،&nbsp;آلمان (1368)؛ نمایشگاه دو سالانه‌ی نقاشان ایران،&nbsp;موزه هنرهای معاصر، تهران (1369)؛ گالری پاریز،&nbsp;رفسنجان (1375)؛ گالری آریا،&nbsp;تهران (1376)؛ گالری گلستان،&nbsp;تهران (1377)؛ نمایشگاه&nbsp;«نگاهی نو به طبیعت» (نمایشگاه نقاشان برگزیده‌ی ایران)،&nbsp;موزه‌ی هنرهای معاصر ایران، تهران (1378)؛ و&nbsp; نگارخانه طرح و رنگ،&nbsp;تهران (1379).</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
}}</p> <p style="text-align: justify;">شهرزاد اصولی (تهران 1333ش-&nbsp; )</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">نقاش ایرانی. در سال 1353 در رشته‌ی نقاشی از هنرستان هنرهای زیبای بهزادِ در تهران فارغ‌التحصیل شد و سپس تحصیلات خود را در همین رشته&nbsp;در دانشكده‌ی هنرهای تزئینی تهران تا سطح كارشناسی (1357) ادامه داد. اصولی بعد از نیمه‌کار ماندن تحصیلاتش در رشته‌ی مرمت آثار باستانی در جریان وقوع انقلاب اسلامی، چندسالی در کشورهای اروپایی، چون انگلیس و آلمان، کار کرد و سپس به کانادا مهاجرت نمود. او دوره‌ی تصویرگریِ كتاب كودكان را در كالج هنر تورنتو گذراند (1364) و پس از یازده سال اقامت، تدریس و آموزش نقاشی و فعالیت حرفه‌ای در كانادا،&nbsp;به ایران بازگشت و كار نقاشی و تدریس آن را پی گرفت.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">اصولی در سال 1987 به عضویت انجمن نقاشان "نورث یورک" (تورنتو) درآمده و هم‌اکنون عضو "انجمن نقاشان ایران" است.&nbsp; او از بدو تاسیس گروه نقاشان "دنا" (گروهی تشکیل‌شده از دوازده نفر از بانوان نقاش ایرانی در سال 1379) به این گروه پیوسته و به همراه ایشان در نمایشگاه‌های بسیاری در كشورهای مختلف (از جمله: ایتالیا، سوئیس، اسپانیا، مجارستان، نروژ، فنلاند، چین، عمان، هلند، آلمان، لهستان، امارات متحده‌ عربی و...) شركت کرده است. شهرزاد اصولی یكی از بنیان‌گذاران موسسه فرهنگی- هنری "آوا و نوا" و موسس و مدیر آموزشگاهی&nbsp; در زمینه‌ی هنرهای تجسمی در زنجان است. او از تابستان سال 1381 در این موسسه به تدریس نقاشی برای بانوان و دختران مشغول بوده و علاوه بر این، كلاس‌های او در آتلیه‌­ی شخصی‌اش&nbsp;در شهرك غرب تهران نیز از حدود ده سال پیش تا به حال دایر بوده است. او كه متخصص آموزش به معلولین جسمی و ذهنی است،&nbsp;بنیان‌گذار كلاس‌های نقاشی "موسسه خیریه رعد" در تهران است و سال‌ها در این موسسه به ‌صورت رایگان تدریس می‌كند. شهرزاد اصولی، خواهر [[فرح_اصولی|فرح_اصولی]] (نقاش ایرانی) است.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از نمایشگاه‌های انفرادی اصولی، می<span dir="LTR">­</span>توان به این موارد اشاره کرد: کنسول‌گری ایتالیا در اوتاوا،&nbsp;کانادا (1356)؛ گالری کلاسیک،&nbsp;تهران (1372)؛ گالری سبز،&nbsp;تهران (1378)؛ گالری افرند،&nbsp;تهران (1378)؛ گالری سبز،&nbsp;تهران (1377)؛ گالری کویر،&nbsp;رفسنجان (1379).&nbsp;نمایشگاه‌های گروهی او: گالری سوئیت،&nbsp;استانبول،&nbsp;ترکیه (1362)؛ گالری توماس،&nbsp;تورنتو، کانادا (1363)؛ گالری دل بلو،&nbsp;تورنتو، کانادا (1364)؛ گالری اورتوم،&nbsp;دیردورف،&nbsp;آلمان (1365)؛ گالری توماس،&nbsp;تورنتو،&nbsp;کانادا (1366)؛ گالری کوان،&nbsp;تورنتو،&nbsp;کانادا (1367)؛ کافه گالری،&nbsp;کوبلنز،&nbsp;آلمان (1368)؛ نمایشگاه دو سالانه‌ی نقاشان ایران،&nbsp;موزه هنرهای معاصر، تهران (1369)؛ گالری پاریز،&nbsp;رفسنجان (1375)؛ گالری آریا،&nbsp;تهران (1376)؛ گالری گلستان،&nbsp;تهران (1377)؛ نمایشگاه&nbsp;«نگاهی نو به طبیعت» (نمایشگاه نقاشان برگزیده‌ی ایران)،&nbsp;موزه‌ی هنرهای معاصر ایران، تهران (1378)؛ و&nbsp; نگارخانه طرح و رنگ،&nbsp;تهران (1379).</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*مقاله از طرق مصاحبه تهیه و نوشته شده است.
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
 +
 +
&nbsp;
  
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

شهرزاد اصولی
زادروز تهران 1333ش
محل زندگی ایران- کانادا
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی نقاشی- دانشكده‌ی هنرهای تزئینی تهران
شغل و تخصص اصلی نقاش
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
خویشاوندان سرشناس فرح اصولی (خواهر)

شهرزاد اصولی (تهران 1333ش-  )

 

نقاش ایرانی. در سال 1353 در رشته‌ی نقاشی از هنرستان هنرهای زیبای بهزادِ در تهران فارغ‌التحصیل شد و سپس تحصیلات خود را در همین رشته در دانشكده‌ی هنرهای تزئینی تهران تا سطح كارشناسی (1357) ادامه داد. اصولی بعد از نیمه‌کار ماندن تحصیلاتش در رشته‌ی مرمت آثار باستانی در جریان وقوع انقلاب اسلامی، چندسالی در کشورهای اروپایی، چون انگلیس و آلمان، کار کرد و سپس به کانادا مهاجرت نمود. او دوره‌ی تصویرگریِ كتاب كودكان را در كالج هنر تورنتو گذراند (1364) و پس از یازده سال اقامت، تدریس و آموزش نقاشی و فعالیت حرفه‌ای در كانادا، به ایران بازگشت و كار نقاشی و تدریس آن را پی گرفت.

اصولی در سال 1987 به عضویت انجمن نقاشان "نورث یورک" (تورنتو) درآمده و هم‌اکنون عضو "انجمن نقاشان ایران" است.  او از بدو تاسیس گروه نقاشان "دنا" (گروهی تشکیل‌شده از دوازده نفر از بانوان نقاش ایرانی در سال 1379) به این گروه پیوسته و به همراه ایشان در نمایشگاه‌های بسیاری در كشورهای مختلف (از جمله: ایتالیا، سوئیس، اسپانیا، مجارستان، نروژ، فنلاند، چین، عمان، هلند، آلمان، لهستان، امارات متحده‌ عربی و...) شركت کرده است. شهرزاد اصولی یكی از بنیان‌گذاران موسسه فرهنگی- هنری "آوا و نوا" و موسس و مدیر آموزشگاهی  در زمینه‌ی هنرهای تجسمی در زنجان است. او از تابستان سال 1381 در این موسسه به تدریس نقاشی برای بانوان و دختران مشغول بوده و علاوه بر این، كلاس‌های او در آتلیه‌­ی شخصی‌اش در شهرك غرب تهران نیز از حدود ده سال پیش تا به حال دایر بوده است. او كه متخصص آموزش به معلولین جسمی و ذهنی است، بنیان‌گذار كلاس‌های نقاشی "موسسه خیریه رعد" در تهران است و سال‌ها در این موسسه به ‌صورت رایگان تدریس می‌كند. شهرزاد اصولی، خواهر فرح_اصولی (نقاش ایرانی) است.

از نمایشگاه‌های انفرادی اصولی، می­توان به این موارد اشاره کرد: کنسول‌گری ایتالیا در اوتاوا، کانادا (1356)؛ گالری کلاسیک، تهران (1372)؛ گالری سبز، تهران (1378)؛ گالری افرند، تهران (1378)؛ گالری سبز، تهران (1377)؛ گالری کویر، رفسنجان (1379). نمایشگاه‌های گروهی او: گالری سوئیت، استانبول، ترکیه (1362)؛ گالری توماس، تورنتو، کانادا (1363)؛ گالری دل بلو، تورنتو، کانادا (1364)؛ گالری اورتوم، دیردورف، آلمان (1365)؛ گالری توماس، تورنتو، کانادا (1366)؛ گالری کوان، تورنتو، کانادا (1367)؛ کافه گالری، کوبلنز، آلمان (1368)؛ نمایشگاه دو سالانه‌ی نقاشان ایران، موزه هنرهای معاصر، تهران (1369)؛ گالری پاریز، رفسنجان (1375)؛ گالری آریا، تهران (1376)؛ گالری گلستان، تهران (1377)؛ نمایشگاه «نگاهی نو به طبیعت» (نمایشگاه نقاشان برگزیده‌ی ایران)، موزه‌ی هنرهای معاصر ایران، تهران (1378)؛ و  نگارخانه طرح و رنگ، تهران (1379).

 

منابع:

  • مقاله از طرق مصاحبه تهیه و نوشته شده است.