عربعلی شروه: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲۸: سطر ۲۸:
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
 
}}عربعلی شروه (قروه ۲ مهر ۱۳۱۸- ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ش)
 
}}عربعلی شروه (قروه ۲ مهر ۱۳۱۸- ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ش)
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:عربعلی شروه.jpg|thumb|عربعلی شروه]]نقاش، سفال‌گر، مجسمه‌ساز و مترجم ایرانیِ کتاب‌های هنری. پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، سال‌ها در روستاهای کبودرآهنگ همدان به عنوان معلم فعالیت کرد. در این دوره، او به فعالیت‌هایی چون کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی&nbsp;و نیز همکاری در احداث پناهگاه&nbsp;میدان میشان [[کوه_الوند]] نیز پرداخته است. در سال ۱۳۴۸، برای ادامه‌ی تحصیل وارد دانشکده‌ی هنرهای زیبا شد و در سال 1354 در&nbsp;رشته‌ی نقاشی این دانشکده&nbsp;فارغ‌التحصیل گردید. پایان‌نامه‌ی او با عنوان ''روش و تکنیک طراحی'' بعدها منتشر شد. کتاب تالیفی دوم او&nbsp;در سال 1355 و با همکاری [[محمدمهدی_انوشفر|محمدمهدی_انوشفر]] با عنوان ''لعاب، کاشی، سفال'' توسط انتشارات گوتنبرگ منتشر شد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بعد از دوره‌ی دانشگاه، برای تدریس آناتومی&nbsp;به هنرستان هنرهای تجسمی دعوت شد. شروه&nbsp;این رشته را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا نیز تا زمان [[انقلاب_فرهنگی_ایران|انقلاب فرهنگی]]&nbsp;‌تدریس می‌کرد. طی این دوره، او علاوه بر تدریس، سفال‌گری و ترجمه نیز می‌کرد و در کنار [[توکل_اسماعیلی|توکل_اسماعیلی]]، مجسمه‌سازی را هم آغاز کرد. وقوع انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۵۹ و بازنشستگی بعد از بیست سال، شروه را بیش‌تر به‌ سمت ترجمه کشاند. او تا زمان بازنشستگی، بیش‌تر از 10 سال از طبیعت صالح‌آباد قم، جاجرود، حصارک و کن با آبرنگ و رنگ روغن نقاشی کشید. همکاری شروه با انتشارات بهار، که تنها با هدف چاپ کُتب هنری فعالیت خود را آغاز کرده‌ بود، از دوره‌ی بازنشستگی‌اش&nbsp;آغاز شد. از جملهٔ این کتاب‌ها، که انتشار آن تأثیر زیادی روی روند آموزش طراحی در ایران به ‌جا گذاشت، کتاب ''تکنیک و روش طراحی'' (نوشته‌ی نیکولائید) بود.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از فعالیت‌های هنری شروه می‌توان به برگزاری بیش از 10 نمایشگاه اشاره کرد،&nbsp;از جمله: اولین نمایشگاه آبرنگ خود&nbsp;در گالری نور (1368)، برگزاری اولین نمایشگاه مجسمه‌های آهنی در گالری سیحون (1373)، برگزاری اولین نمایشگاه آثار رنگ روغن در بابلسر (1373) و برگزاری نمایشگاه انفرادی آثار رنگ روغن از طبیعت و داستان‌های شاهنامه در گالری طراحان آزاد و شمس (1385). همچنین، او به مدت 4 سال (از سال 1375) در هنرستان‌های کارودانش به عنوان سرگروه آموزشی و برنامه‌ریز آکادمیک و محتوای آموزشی رشته‌ی سفال، سرامیک و نقاشی فعالیت داشته است. شروه با ترجمهٔ کتاب‌های آموزشی و آکادمیک در زمینهٔ هنرهای تجسمی، تأثیر عمیق و مهمی بر پرورش هنرمندان بعد از انقلاب داشته است. از او بیشتر از یک‌صد و بیست ترجمه و تالیف -عموماً کتاب‌های آموزشی در زمینهٔ هنرهای تجسمی- در دست است،&nbsp;از جمله:&nbsp;''تکنیک و روش طراحی''؛ ''کلیدهای طراحی''؛ ''هنر رنگ اتین''؛ ''نگاهی به'' ''تاریخ هنر نقاشی ایران و جهان؛ مبانی و پایه‌ی هنرهای تجسمی در مدرسه‌ی بازل سوئیس؛ مبانی پرسپکتیو؛ تحلیل آثار هنری؛ تئوری رنگ؛ زیبایی‌شناسی رنگ؛ رنگ‌شناسی مدرن'' و ''مینیاتورهای نسخه‌های خطی جامی در قرن شانزدهم.''</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">مرضیه قره‌داغی، مولف و مترجم کتاب‌های آموزشی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی، همسر اوست. عربعلی شروه، در ۷۲سالگی به‌علت بیماری سرطان درگذشت.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
 
 +
&nbsp;
 +
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:عربعلی شروه.jpg|thumb|عربعلی شروه]]نقاش، سفال‌گر، مجسمه‌ساز و مترجم ایرانیِ کتاب‌های هنری. پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، سال‌ها در روستاهای کبودرآهنگ همدان به عنوان معلم فعالیت کرد. در این دوره، او به فعالیت‌هایی چون کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی&nbsp;و نیز همکاری در احداث پناهگاه&nbsp;میدان میشان [[کوه_الوند|کوه_الوند]] نیز پرداخته است. در سال ۱۳۴۸، برای ادامه‌ی تحصیل وارد دانشکده‌ی هنرهای زیبا شد و در سال 1354 در&nbsp;رشته‌ی نقاشی این دانشکده&nbsp;فارغ‌التحصیل گردید. پایان‌نامه‌ی او با عنوان ''روش و تکنیک طراحی'' بعدها منتشر شد. کتاب تالیفی دوم او&nbsp;در سال 1355 و با همکاری [[محمدمهدی_انوشفر|محمدمهدی_انوشفر]] با عنوان ''لعاب، کاشی، سفال'' توسط انتشارات گوتنبرگ منتشر شد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">بعد از دوره‌ی دانشگاه، برای تدریس آناتومی&nbsp;به هنرستان هنرهای تجسمی دعوت شد. شروه&nbsp;این رشته را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا نیز تا زمان [[انقلاب_فرهنگی_ایران|انقلاب فرهنگی]]&nbsp;‌تدریس می‌کرد. طی این دوره، او علاوه بر تدریس، سفال‌گری و ترجمه نیز می‌کرد و در کنار [[توکل_اسماعیلی|توکل_اسماعیلی]]، مجسمه‌سازی را هم آغاز کرد. وقوع انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۵۹ و بازنشستگی بعد از بیست سال، شروه را بیش‌تر به‌ سمت ترجمه کشاند. او تا زمان بازنشستگی، بیش‌تر از 10 سال از طبیعت صالح‌آباد قم، جاجرود، حصارک و کن با آبرنگ و رنگ روغن نقاشی کشید. همکاری شروه با انتشارات بهار، که تنها با هدف چاپ کُتب هنری فعالیت خود را آغاز کرده‌ بود، از دوره‌ی بازنشستگی‌اش&nbsp;آغاز شد. از جملهٔ این کتاب‌ها، که انتشار آن تأثیر زیادی روی روند آموزش طراحی در ایران به ‌جا گذاشت، کتاب ''تکنیک و روش طراحی'' (نوشته‌ی نیکولائید) بود.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از فعالیت‌های هنری شروه می‌توان به برگزاری بیش از 10 نمایشگاه اشاره کرد،&nbsp;از جمله: اولین نمایشگاه آبرنگ خود&nbsp;در گالری نور (1368)، برگزاری اولین نمایشگاه مجسمه‌های آهنی در گالری سیحون (1373)، برگزاری اولین نمایشگاه آثار رنگ روغن در بابلسر (1373) و برگزاری نمایشگاه انفرادی آثار رنگ روغن از طبیعت و داستان‌های شاهنامه در گالری طراحان آزاد و شمس (1385). همچنین، او به مدت 4 سال (از سال 1375) در هنرستان‌های کارودانش به عنوان سرگروه آموزشی و برنامه‌ریز آکادمیک و محتوای آموزشی رشته‌ی سفال، سرامیک و نقاشی فعالیت داشته است. شروه با ترجمهٔ کتاب‌های آموزشی و آکادمیک در زمینهٔ هنرهای تجسمی، تأثیر عمیق و مهمی بر پرورش هنرمندان بعد از انقلاب داشته است. از او بیشتر از یک‌صد و بیست ترجمه و تالیف -عموماً کتاب‌های آموزشی در زمینهٔ هنرهای تجسمی- در دست است،&nbsp;از جمله:&nbsp;''تکنیک و روش طراحی''؛ ''کلیدهای طراحی''؛ ''هنر رنگ اتین''؛ ''نگاهی به'' ''تاریخ هنر نقاشی ایران و جهان؛ مبانی و پایه‌ی هنرهای تجسمی در مدرسه‌ی بازل سوئیس؛ مبانی پرسپکتیو؛ تحلیل آثار هنری؛ تئوری رنگ؛ زیبایی‌شناسی رنگ؛ رنگ‌شناسی مدرن'' و ''مینیاتورهای نسخه‌های خطی جامی در قرن شانزدهم.''</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">مرضیه قره‌داغی، مولف و مترجم کتاب‌های آموزشی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی، همسر اوست. عربعلی شروه، در ۷۲سالگی به‌علت بیماری سرطان درگذشت.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[https://www.hamshahrionline.ir/news/134225/زندگینامه-عربعلی-شروه-۱۳۱۸-۱۳۹۰ http://yon.ir/FoUN3]
 +
*[https://shahrvand.com/archives/14983 https://shahrvand.com/archives/14983]
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
  
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

عربعلی شروه
زادروز قروه ۲ مهر ۱۳۱۸ش
درگذشت ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی نقاسی- دانشکده‌هنرهای زیبا
شغل و تخصص اصلی نقاش، سفال‌گر و مجسمه‌ساز
شغل و تخصص های دیگر مترجم و مولف
آثار مبانی پرسپکتیو؛ تحلیل آثار هنری؛ تئوری رنگ
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
خویشاوندان سرشناس مرضیه قره‌داغی (همسر)
جوایز و افتخارات  

عربعلی شروه (قروه ۲ مهر ۱۳۱۸- ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ش)

 

عربعلی شروه

نقاش، سفال‌گر، مجسمه‌ساز و مترجم ایرانیِ کتاب‌های هنری. پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، سال‌ها در روستاهای کبودرآهنگ همدان به عنوان معلم فعالیت کرد. در این دوره، او به فعالیت‌هایی چون کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی و نیز همکاری در احداث پناهگاه میدان میشان کوه_الوند نیز پرداخته است. در سال ۱۳۴۸، برای ادامه‌ی تحصیل وارد دانشکده‌ی هنرهای زیبا شد و در سال 1354 در رشته‌ی نقاشی این دانشکده فارغ‌التحصیل گردید. پایان‌نامه‌ی او با عنوان روش و تکنیک طراحی بعدها منتشر شد. کتاب تالیفی دوم او در سال 1355 و با همکاری محمدمهدی_انوشفر با عنوان لعاب، کاشی، سفال توسط انتشارات گوتنبرگ منتشر شد.

بعد از دوره‌ی دانشگاه، برای تدریس آناتومی به هنرستان هنرهای تجسمی دعوت شد. شروه این رشته را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا نیز تا زمان انقلاب فرهنگی ‌تدریس می‌کرد. طی این دوره، او علاوه بر تدریس، سفال‌گری و ترجمه نیز می‌کرد و در کنار توکل_اسماعیلی، مجسمه‌سازی را هم آغاز کرد. وقوع انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۵۹ و بازنشستگی بعد از بیست سال، شروه را بیش‌تر به‌ سمت ترجمه کشاند. او تا زمان بازنشستگی، بیش‌تر از 10 سال از طبیعت صالح‌آباد قم، جاجرود، حصارک و کن با آبرنگ و رنگ روغن نقاشی کشید. همکاری شروه با انتشارات بهار، که تنها با هدف چاپ کُتب هنری فعالیت خود را آغاز کرده‌ بود، از دوره‌ی بازنشستگی‌اش آغاز شد. از جملهٔ این کتاب‌ها، که انتشار آن تأثیر زیادی روی روند آموزش طراحی در ایران به ‌جا گذاشت، کتاب تکنیک و روش طراحی (نوشته‌ی نیکولائید) بود.

از فعالیت‌های هنری شروه می‌توان به برگزاری بیش از 10 نمایشگاه اشاره کرد، از جمله: اولین نمایشگاه آبرنگ خود در گالری نور (1368)، برگزاری اولین نمایشگاه مجسمه‌های آهنی در گالری سیحون (1373)، برگزاری اولین نمایشگاه آثار رنگ روغن در بابلسر (1373) و برگزاری نمایشگاه انفرادی آثار رنگ روغن از طبیعت و داستان‌های شاهنامه در گالری طراحان آزاد و شمس (1385). همچنین، او به مدت 4 سال (از سال 1375) در هنرستان‌های کارودانش به عنوان سرگروه آموزشی و برنامه‌ریز آکادمیک و محتوای آموزشی رشته‌ی سفال، سرامیک و نقاشی فعالیت داشته است. شروه با ترجمهٔ کتاب‌های آموزشی و آکادمیک در زمینهٔ هنرهای تجسمی، تأثیر عمیق و مهمی بر پرورش هنرمندان بعد از انقلاب داشته است. از او بیشتر از یک‌صد و بیست ترجمه و تالیف -عموماً کتاب‌های آموزشی در زمینهٔ هنرهای تجسمی- در دست است، از جمله: تکنیک و روش طراحی؛ کلیدهای طراحی؛ هنر رنگ اتین؛ نگاهی به تاریخ هنر نقاشی ایران و جهان؛ مبانی و پایه‌ی هنرهای تجسمی در مدرسه‌ی بازل سوئیس؛ مبانی پرسپکتیو؛ تحلیل آثار هنری؛ تئوری رنگ؛ زیبایی‌شناسی رنگ؛ رنگ‌شناسی مدرن و مینیاتورهای نسخه‌های خطی جامی در قرن شانزدهم.

مرضیه قره‌داغی، مولف و مترجم کتاب‌های آموزشی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی، همسر اوست. عربعلی شروه، در ۷۲سالگی به‌علت بیماری سرطان درگذشت.

 

منابع: