میرصدرالدین شجره: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۸: سطر ۲۸:
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
 
}}میرصدرالدین شجره  (تهران ۱ فروردین ۱۳۳۱ش- تهران ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ش)
 
}}میرصدرالدین شجره  (تهران ۱ فروردین ۱۳۳۱ش- تهران ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ش)
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:میرصدرالدین شجره.jpg|thumb|میرصدرالدین شجره]]گوینده، بازیگر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان نمایش رادیویی. از دوران کودکی به سمت ادبیات و نمایش کشیده شد. حین اجرای تئاترهای مدرسه با [[اکبر_رادی|اکبر رادی]] آشنا شد. در همان دوره به آموختن فن بیان، آواز و سلفژ نزد [[مصطفی_کمال_پورتراب_(تهران_۱۳۰۳ش)|مصطفی کمال پورتراب]] پرداخت و در این زمینه مقام اول کشوری دانش­‌آموزی را به دست آورد (1346). به دنبال این رخداد،&nbsp;شجره به رادیو جوانان دعوت شد. هم‌زمان با گویندگی در رادیو نوجوان، بازیگری در نمایش­‌های رادیویی را نیز آغاز کرد و بعد از مدت کوتاهی نویسندگی، تنظیم نمایش‌نامه­‌های رادیویی و کارگردانی نمایش رادیویی را هم انجام داد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">او با وجود تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی بینایی‌سنجی، طی پنج دهه فعالیت در&nbsp;رادیو&nbsp;و تلویزیون&nbsp;نویسندگی، اجرا، بازیگری، تنظیم، کارگردانی و تهیه‌ی ده‌­ها برنامه را در کارنامه‌­اش دارد. او همچنین اکثر نمایشنامه‌های اکبر رادی&nbsp;را برای پخش در رادیو تنظیم و کارگردانی و در برخی از آن‌ها نیز بازی کرده ‌است. از دیگر فعالیت­‌های حرفه‌­ای شجره باید به تدریس فن بیان اشاره کرد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">تعدادی از نمایش­‌های رادیویی که او کارگردانی و بازی کرده است: ''جان گابریل بورکمان'' ([[هنریک_ایبسن|هنریک_ایبسن]])؛ ''خانۀ اشباح'' (هنریک ایبسن)؛ ''خانۀ عروسک'' (هنریک ایبسن)؛ ''مسخ ''([[فرانتس_کافکا_(۱۸۸۳ـ۱۹۲۴)|کافکا)]]؛ ''راه آزادی'' (هاوارد فارست)؛ ''پدران و پسران'' (ایوان تورگنیف)؛ ''خوشه‌های خشم'' ([[اشتاین_بک،_جان_ارنست_(۱۹۰۲ـ_۱۹۶۸)|جان اشتاین بک]]) و نیز بیشتر آثار [[آنتون_چخوف|آنتوان چخوف]].</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">تعدادی از تولیدات تلویزیونی که او به‌عنوان کارگردان یا بازیگر در آنها حضور داشته است: ''آواز در باران'' (سریال- نویسنده و کارگردان)؛ ''ستارخان'' (سریال- بازیگر)؛ ''وقتی ین ناپدید شد'' (سریال- کارگردان)؛ ''روزهای بهتر'' (سریال- بازیگر)؛ ''ماه و پلنگ'' (سریال- بازیگر)؛ ''معمای شاه'' (سریال- بازیگر)؛ ''یکی از این روزها'' (سریال- بازیگر)؛ ''زمین انسان‌ها'' (سریال- بازیگر) و ''مدار صفر درجه'' (سریال- بازیگر). شجره کارگردانی فیلم سینمایی "آفتاب بر بام" را نیز در کارنامه‌­اش دارد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">میرصدرالدین شجره، بعد از تحمل یک دوره بیماری، در بیمارستان لالۀ تهران درگذشت و در قطعۀ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
 
 +
&nbsp;
 +
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:میرصدرالدین شجره.jpg|thumb|میرصدرالدین شجره]]گوینده، بازیگر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان نمایش رادیویی. از دوران کودکی به سمت ادبیات و نمایش کشیده شد. حین اجرای تئاترهای مدرسه با [[اکبر_رادی|اکبر رادی]] آشنا شد. در همان دوره به آموختن فن بیان، آواز و سلفژ نزد [[مصطفی_کمال_پورتراب_(تهران_۱۳۰۳ش)|مصطفی کمال پورتراب]] پرداخت و در این زمینه مقام اول کشوری دانش­‌آموزی را به دست آورد (1346). به دنبال این رخداد،&nbsp;شجره به رادیو جوانان دعوت شد. هم‌زمان با گویندگی در رادیو نوجوان، بازیگری در نمایش­‌های رادیویی را نیز آغاز کرد و بعد از مدت کوتاهی نویسندگی، تنظیم نمایش‌نامه­‌های رادیویی و کارگردانی نمایش رادیویی را هم انجام داد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">او با وجود تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی بینایی‌سنجی، طی پنج دهه فعالیت در&nbsp;رادیو&nbsp;و تلویزیون&nbsp;نویسندگی، اجرا، بازیگری، تنظیم، کارگردانی و تهیه‌ی ده‌­ها برنامه را در کارنامه‌­اش دارد. او همچنین اکثر نمایشنامه‌های اکبر رادی&nbsp;را برای پخش در رادیو تنظیم و کارگردانی و در برخی از آن‌ها نیز بازی کرده ‌است. از دیگر فعالیت­‌های حرفه‌­ای شجره باید به تدریس فن بیان اشاره کرد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">تعدادی از نمایش­‌های رادیویی که او کارگردانی و بازی کرده است: ''جان گابریل بورکمان'' ([[هنریک_ایبسن|هنریک_ایبسن]])؛ ''خانۀ اشباح'' (هنریک ایبسن)؛ ''خانۀ عروسک'' (هنریک ایبسن)؛ ''مسخ ''([[فرانتس_کافکا_(۱۸۸۳ـ۱۹۲۴)|کافکا)]]؛ ''راه آزادی'' (هاوارد فارست)؛ ''پدران و پسران'' (ایوان تورگنیف)؛ ''خوشه‌های خشم'' ([[اشتاین_بک،_جان_ارنست_(۱۹۰۲ـ_۱۹۶۸)|جان اشتاین بک]]) و نیز بیشتر آثار [[آنتون_چخوف|آنتوان چخوف]].</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">تعدادی از تولیدات تلویزیونی که او به‌عنوان کارگردان یا بازیگر در آنها حضور داشته است: ''آواز در باران'' (سریال- نویسنده و کارگردان)؛ ''ستارخان'' (سریال- بازیگر)؛ ''وقتی ین ناپدید شد'' (سریال- کارگردان)؛ ''روزهای بهتر'' (سریال- بازیگر)؛ ''ماه و پلنگ'' (سریال- بازیگر)؛ ''معمای شاه'' (سریال- بازیگر)؛ ''یکی از این روزها'' (سریال- بازیگر)؛ ''زمین انسان‌ها'' (سریال- بازیگر) و ''مدار صفر درجه'' (سریال- بازیگر). شجره کارگردانی فیلم سینمایی "آفتاب بر بام" را نیز در کارنامه‌­اش دارد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">میرصدرالدین شجره، بعد از تحمل یک دوره بیماری، در بیمارستان لالۀ تهران درگذشت و در قطعۀ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[https://www.yadneshan.ir/qrs/36 https://www.yadneshan.ir/qrs/36]
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
  
 
[[Category:تئاتر]] [[Category:ایران - اشخاص و گروه ها]]
 
[[Category:تئاتر]] [[Category:ایران - اشخاص و گروه ها]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

میرصدرالدین شجره
زادروز تهران ۱ فروردین ۱۳۳۱ش
درگذشت تهران ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل بینایی‌سنجی
شغل و تخصص اصلی گوینده و بازیگر رادیو و تلویزیون
شغل و تخصص های دیگر نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان
آثار آواز در باران (سریال- نویسنده و کارگردان)؛ ستارخان (سریال- بازیگر)
گروه مقاله تئاتر

میرصدرالدین شجره  (تهران ۱ فروردین ۱۳۳۱ش- تهران ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ش)

 

میرصدرالدین شجره

گوینده، بازیگر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان نمایش رادیویی. از دوران کودکی به سمت ادبیات و نمایش کشیده شد. حین اجرای تئاترهای مدرسه با اکبر رادی آشنا شد. در همان دوره به آموختن فن بیان، آواز و سلفژ نزد مصطفی کمال پورتراب پرداخت و در این زمینه مقام اول کشوری دانش­‌آموزی را به دست آورد (1346). به دنبال این رخداد، شجره به رادیو جوانان دعوت شد. هم‌زمان با گویندگی در رادیو نوجوان، بازیگری در نمایش­‌های رادیویی را نیز آغاز کرد و بعد از مدت کوتاهی نویسندگی، تنظیم نمایش‌نامه­‌های رادیویی و کارگردانی نمایش رادیویی را هم انجام داد.

او با وجود تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی بینایی‌سنجی، طی پنج دهه فعالیت در رادیو و تلویزیون نویسندگی، اجرا، بازیگری، تنظیم، کارگردانی و تهیه‌ی ده‌­ها برنامه را در کارنامه‌­اش دارد. او همچنین اکثر نمایشنامه‌های اکبر رادی را برای پخش در رادیو تنظیم و کارگردانی و در برخی از آن‌ها نیز بازی کرده ‌است. از دیگر فعالیت­‌های حرفه‌­ای شجره باید به تدریس فن بیان اشاره کرد.

تعدادی از نمایش­‌های رادیویی که او کارگردانی و بازی کرده است: جان گابریل بورکمان (هنریک_ایبسنخانۀ اشباح (هنریک ایبسن)؛ خانۀ عروسک (هنریک ایبسن)؛ مسخ (کافکا)؛ راه آزادی (هاوارد فارست)؛ پدران و پسران (ایوان تورگنیف)؛ خوشه‌های خشم (جان اشتاین بک) و نیز بیشتر آثار آنتوان چخوف.

تعدادی از تولیدات تلویزیونی که او به‌عنوان کارگردان یا بازیگر در آنها حضور داشته است: آواز در باران (سریال- نویسنده و کارگردان)؛ ستارخان (سریال- بازیگر)؛ وقتی ین ناپدید شد (سریال- کارگردان)؛ روزهای بهتر (سریال- بازیگر)؛ ماه و پلنگ (سریال- بازیگر)؛ معمای شاه (سریال- بازیگر)؛ یکی از این روزها (سریال- بازیگر)؛ زمین انسان‌ها (سریال- بازیگر) و مدار صفر درجه (سریال- بازیگر). شجره کارگردانی فیلم سینمایی "آفتاب بر بام" را نیز در کارنامه‌­اش دارد.

میرصدرالدین شجره، بعد از تحمل یک دوره بیماری، در بیمارستان لالۀ تهران درگذشت و در قطعۀ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

منابع: