هوشنگ کاظمی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲۸: سطر ۲۸:
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
 
}}هوشنگ کاظمی (تهران 1302- استرالیا 4 مهر 1394ش)
 
}}هوشنگ کاظمی (تهران 1302- استرالیا 4 مهر 1394ش)
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:هوشنگ کاظمی.jpg|thumb|هوشنگ کاظمی]]گرافیست و نقاش، موسس دانشکده‌ی هنرهای تزئینی (دانشگاه‌ هنر کنونی) و پدر گرافیک ایران. او نخستین ایرانی دانش‌آموخته‌ی گرافیک است که اصول و قوانین گرافیک نوین را به ایران انتقال داده است. پس از به پایان رساندن دوره‌ی متوسطه در [[البرز،_کالج|کالج آمریکایی البرز]] و دریافت دیپلم در رشته‌ی ادبی و ریاضی (۱۳۲۰)، وارد [[دانشسرای_عالی_تهران|دانشسرای_عالی_تهران]] شد و از آن‌‌جا موفق به دریافت لیسانس در رشته‌ی ادبیات خارجی گردید (1322). در سال بعد، به خاطر علاقه‌‌‌اش به خلبانی به انگلستان رفت و پس از طی دوره‌‌ای آموزشی در آن‌‌جا گواهینامه‌ی خلبانی گرفت. در سال 1325، مدرک فوق لیسانسِ رشته‌ی خط و گرافیکش را از مدرسه‌ی عالی هنرهای تزیینی پاریس ([[مدرسه_بوزار|بوزار]]) دریافت کرد و&nbsp;در همان سال، به&nbsp;استخدام بخش تبلیغات شرکت هواپیمایی سلطنتی هلند (KLM) درآمد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از فعالیت‌های مهم او بعد از این دوران می‌توان به این موارد اشاره کرد: برگزاری دومین نمایشگاه دوسالانه‌ی تهران در کاخ گلستان (۱۳۳۸)، ریاست دانشکده‌ی هنرهای تزیینی بعد از تاسیس (1339) تا سال ۱۳۴۲،&nbsp;سرپرستی گروه گرافیک دانشکده‌ی هنرهای تزیینی و تدریس در دوره‌های فوق‌لیسانس &nbsp;(1338- 1355)، تاسیس آتلیه و دفتر کار با نام “کارگاه هنرهای تزیینی” در میدان کاخ&nbsp;تهران (میدان فلسطین کنونی) (1339- 1354)، تزیین هتل برکه (خیابان فرصت تهران) و نقاشی دیواری و تورهای سیار&nbsp;(۱۳۳۸)، همکاری به عنوان طراح صحنه‌ی گروه نمایشی [[علی_نصیریان|علی_نصیریان]] در جشنواره‌های بین‌المللی (1338- 1342)، طراح صنعتی سفیدرود و همکاری با گروه سازنده (1340- 1341)، برپایی نمایشگاه‌های متعدد برای جلب سیاحان در داخل و خارج از کشور و دریافت جوایز بین‌المللی در تبلیغات جهانگردی (1342- 1349)، همکاری به عنوان طراح هنری در کنفرانس‌های بین‌المللی (1344- 1346)، آغاز سفرهای فرهنگی برای مطالعه‌ی وضع مدارس هنرهای تجسمی در کشورهای مختلف (کانادا، ژاپن، هند، استرالیا و...- 1349) و طراحی لوگوی [[جشن_هنر_شیراز|جشن هنر شیراز در]] سال 1347.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">کاظمی در سال 1359 به هلند مهاجرت کرد و در سال 1367 به صورت دائم در شهر پرت استرالیا مقیم شد. شرح زندگی و بخشی از آثار کاظمی در دومین کتاب سال گرافیک دانشجویی، توسط انتشارات رسم منتشر شده است. او جوایز بین‌‌المللی متعددی هم در زمینه‌ی تبلیغات جهانگردی دریافت کرده.&nbsp;برخی از استادان برجسته هنر معاصر ایران از شاگردان او بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به [[حسین_زنده_رودی|حسین زنده‌رودی]]، [[فرامرز_پیلارام_(تهران_۱۳۱۶ـ۱۳۶۲ش)|فرامرز پیلارام]]، [[منصور_قندریز_(تبریز_۱۳۱۴ـ۱۳۴۴ش)|منصور قندریز]]، ایرج انواری، فهمیه پهلوان و عباس مشهدی‌زاده اشاره کرد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
 
 +
&nbsp;
 +
<p dir="RTL" style="text-align: justify;">[[File:هوشنگ کاظمی.jpg|thumb|هوشنگ کاظمی]]گرافیست و نقاش، موسس دانشکده‌ی هنرهای تزئینی (دانشگاه‌ هنر کنونی) و پدر گرافیک ایران. او نخستین ایرانی دانش‌آموخته‌ی گرافیک است که اصول و قوانین گرافیک نوین را به ایران انتقال داده است. پس از به پایان رساندن دوره‌ی متوسطه در [[البرز،_کالج|کالج آمریکایی البرز]] و دریافت دیپلم در رشته‌ی ادبی و ریاضی (۱۳۲۰)، وارد [[دانشسرای_عالی_تهران|دانشسرای_عالی_تهران]] شد و از آن‌‌جا موفق به دریافت لیسانس در رشته‌ی ادبیات خارجی گردید (1322). در سال بعد، به خاطر علاقه‌‌‌اش به خلبانی به انگلستان رفت و پس از طی دوره‌‌ای آموزشی در آن‌‌جا گواهینامه‌ی خلبانی گرفت. در سال 1325، مدرک فوق لیسانسِ رشته‌ی خط و گرافیکش را از مدرسه‌ی عالی هنرهای تزیینی پاریس ([[مدرسه_بوزار|بوزار]]) دریافت کرد و&nbsp;در همان سال، به&nbsp;استخدام بخش تبلیغات شرکت هواپیمایی سلطنتی هلند (KLM) درآمد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">از فعالیت‌های مهم او بعد از این دوران می‌توان به این موارد اشاره کرد: برگزاری دومین نمایشگاه دوسالانه‌ی تهران در کاخ گلستان (۱۳۳۸)، ریاست دانشکده‌ی هنرهای تزیینی بعد از تاسیس (1339) تا سال ۱۳۴۲،&nbsp;سرپرستی گروه گرافیک دانشکده‌ی هنرهای تزیینی و تدریس در دوره‌های فوق‌لیسانس &nbsp;(1338- 1355)، تاسیس آتلیه و دفتر کار با نام “کارگاه هنرهای تزیینی” در میدان کاخ&nbsp;تهران (میدان فلسطین کنونی) (1339- 1354)، تزیین هتل برکه (خیابان فرصت تهران) و نقاشی دیواری و تورهای سیار&nbsp;(۱۳۳۸)، همکاری به عنوان طراح صحنه‌ی گروه نمایشی [[علی_نصیریان|علی_نصیریان]] در جشنواره‌های بین‌المللی (1338- 1342)، طراح صنعتی سفیدرود و همکاری با گروه سازنده (1340- 1341)، برپایی نمایشگاه‌های متعدد برای جلب سیاحان در داخل و خارج از کشور و دریافت جوایز بین‌المللی در تبلیغات جهانگردی (1342- 1349)، همکاری به عنوان طراح هنری در کنفرانس‌های بین‌المللی (1344- 1346)، آغاز سفرهای فرهنگی برای مطالعه‌ی وضع مدارس هنرهای تجسمی در کشورهای مختلف (کانادا، ژاپن، هند، استرالیا و...- 1349) و طراحی لوگوی [[جشن_هنر_شیراز|جشن هنر شیراز در]] سال 1347.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">کاظمی در سال 1359 به هلند مهاجرت کرد و در سال 1367 به صورت دائم در شهر پرت استرالیا مقیم شد. شرح زندگی و بخشی از آثار کاظمی در دومین کتاب سال گرافیک دانشجویی، توسط انتشارات رسم منتشر شده است. او جوایز بین‌‌المللی متعددی هم در زمینه‌ی تبلیغات جهانگردی دریافت کرده.&nbsp;برخی از استادان برجسته هنر معاصر ایران از شاگردان او بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به [[حسین_زنده_رودی|حسین زنده‌رودی]]، [[فرامرز_پیلارام_(تهران_۱۳۱۶ـ۱۳۶۲ش)|فرامرز پیلارام]]، [[منصور_قندریز_(تبریز_۱۳۱۴ـ۱۳۴۴ش)|منصور قندریز]]، ایرج انواری، فهمیه پهلوان و عباس مشهدی‌زاده اشاره کرد.</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p dir="RTL" style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[https://www.roozrang.com/درگذشت-هوشنگ-کاظمی-از-پیشکسوتان-گرافی/ http://yon.ir/TnlDc]
 +
*نودسال نوآوری در هنر تجسمی ایران، جواد مجابی؛ پیکره: 1395
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
  
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]
 
[[Category:(نگارگری و مجسمه سازی ایران)اشخاص و آثار]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

هوشنگ کاظمی
زادروز تهران 1302ش
درگذشت استرالیا 4 مهر 1394ش
محل زندگی ایران- هلند- استرالیا
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل فوق لیسانس خط و گرافیک- مدرسه بوزار
شغل و تخصص اصلی گرافیست
شغل و تخصص های دیگر نقاش
فعالیت‌های مهم تاسیس دانشگاه هنر
آثار لوگوی جشن هنر شیراز
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
خویشاوندان سرشناس عاطفه چهارمحالیان

هوشنگ کاظمی (تهران 1302- استرالیا 4 مهر 1394ش)

 

هوشنگ کاظمی

گرافیست و نقاش، موسس دانشکده‌ی هنرهای تزئینی (دانشگاه‌ هنر کنونی) و پدر گرافیک ایران. او نخستین ایرانی دانش‌آموخته‌ی گرافیک است که اصول و قوانین گرافیک نوین را به ایران انتقال داده است. پس از به پایان رساندن دوره‌ی متوسطه در کالج آمریکایی البرز و دریافت دیپلم در رشته‌ی ادبی و ریاضی (۱۳۲۰)، وارد دانشسرای_عالی_تهران شد و از آن‌‌جا موفق به دریافت لیسانس در رشته‌ی ادبیات خارجی گردید (1322). در سال بعد، به خاطر علاقه‌‌‌اش به خلبانی به انگلستان رفت و پس از طی دوره‌‌ای آموزشی در آن‌‌جا گواهینامه‌ی خلبانی گرفت. در سال 1325، مدرک فوق لیسانسِ رشته‌ی خط و گرافیکش را از مدرسه‌ی عالی هنرهای تزیینی پاریس (بوزار) دریافت کرد و در همان سال، به استخدام بخش تبلیغات شرکت هواپیمایی سلطنتی هلند (KLM) درآمد.

از فعالیت‌های مهم او بعد از این دوران می‌توان به این موارد اشاره کرد: برگزاری دومین نمایشگاه دوسالانه‌ی تهران در کاخ گلستان (۱۳۳۸)، ریاست دانشکده‌ی هنرهای تزیینی بعد از تاسیس (1339) تا سال ۱۳۴۲، سرپرستی گروه گرافیک دانشکده‌ی هنرهای تزیینی و تدریس در دوره‌های فوق‌لیسانس  (1338- 1355)، تاسیس آتلیه و دفتر کار با نام “کارگاه هنرهای تزیینی” در میدان کاخ تهران (میدان فلسطین کنونی) (1339- 1354)، تزیین هتل برکه (خیابان فرصت تهران) و نقاشی دیواری و تورهای سیار (۱۳۳۸)، همکاری به عنوان طراح صحنه‌ی گروه نمایشی علی_نصیریان در جشنواره‌های بین‌المللی (1338- 1342)، طراح صنعتی سفیدرود و همکاری با گروه سازنده (1340- 1341)، برپایی نمایشگاه‌های متعدد برای جلب سیاحان در داخل و خارج از کشور و دریافت جوایز بین‌المللی در تبلیغات جهانگردی (1342- 1349)، همکاری به عنوان طراح هنری در کنفرانس‌های بین‌المللی (1344- 1346)، آغاز سفرهای فرهنگی برای مطالعه‌ی وضع مدارس هنرهای تجسمی در کشورهای مختلف (کانادا، ژاپن، هند، استرالیا و...- 1349) و طراحی لوگوی جشن هنر شیراز در سال 1347.

کاظمی در سال 1359 به هلند مهاجرت کرد و در سال 1367 به صورت دائم در شهر پرت استرالیا مقیم شد. شرح زندگی و بخشی از آثار کاظمی در دومین کتاب سال گرافیک دانشجویی، توسط انتشارات رسم منتشر شده است. او جوایز بین‌‌المللی متعددی هم در زمینه‌ی تبلیغات جهانگردی دریافت کرده. برخی از استادان برجسته هنر معاصر ایران از شاگردان او بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، منصور قندریز، ایرج انواری، فهمیه پهلوان و عباس مشهدی‌زاده اشاره کرد.

 

منابع:

  • http://yon.ir/TnlDc
  • نودسال نوآوری در هنر تجسمی ایران، جواد مجابی؛ پیکره: 1395