پرتو بیضایی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۸: سطر ۲۸:
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
 
}}پرتو بیضایی (کاشان 1284ش- تهران 25مهر 1348ش)
 
}}پرتو بیضایی (کاشان 1284ش- تهران 25مهر 1348ش)
<p style="text-align: justify;">(نام اصلی: حسین بیضایی آرانی) شاعر و پژوهشگر ایرانی. در آرانِ کاشان، در خانواده‌ای ادیب به دنیا آمد. پدرش، علی‌محمد ادیب بیضایی، جدّش، میرزا محمدرضا- متخلص به ابن روح- و جد بزرگش،&nbsp;ملا محمد آرانی- متخلص به روح‌الامین-، همگی از شاعران عارف‌مسلک زمان خود بودند. در کودکی، همراه خانواده‌اش از آران به کاشان مهاجرت کرد. تحصیلات ابتدایی را نخست نزد پدرش و سپس در مدارس کاشان گذراند. از پانزده سالگی، به سرودن شعر پرداخت و تخلّص «پرتو» را انتخاب کرد. در سال ۱۳۱۴ به تهران مهاجرت کرد و در شهربانی کل کشور استخدام شد.</p> <p style="text-align: justify;">در تهران، او سال‌ها در محضر [[عباس_اقبال_آشتیانی|عباس_اقبال_آشتیانی]]،&nbsp;[[وحید_دستگردی،_حسن_(دستگرد_۱۲۵۹ـ_تهران_۱۳۲۱ش)|وحید دستگردی]] و ادبای دیگر&nbsp;آموزش دید. در این دوره، پرتو در «انجمن ادبی حکیم نظامی» با وحید دستگردی همکاری داشته است. او به سبک قدما&nbsp;می‌نوشت و اشعارش شامل غزل، قصیده، مسمّط، قطعه و رباعی است، هرچند که بیشتر غزل‌سرا بود&nbsp;و غزل‌هایش نیز تلفیقی از سبک هندی و سبک عراقی است. پرتو در ساختن مادّه تاریخ مهارت داشت. به فرهنگ و ادبیات عامه علاقه‌مند بود و در اشعارش، ترکیبات و تعبیرات و اصطلاحات عوام را با مهارت به کار می‌برد. پرتو بیضایی علاوه بر شعر، آثار پژوهشی (اعم از کتاب و مقاله) نیز دارد. مقالات او عمدتاً در مجلات ''[[ارمغان_(نشریه)|ارمغان]]''، ''[[یغما|یغما]] ''و ''یادگار ''منتشر شده‌اند و دیوان اشعارش هم در سال 1363&nbsp; (با تصحیح و مقدمه و اهتمام محسن حافظی کاشانی) چاپ و نشر یافته است. پیکر پرتو بیضایی در گورستان فیض کاشان به خاک سپرده شده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">گزیدۀ کتاب‌شناسی:</p> <p style="text-align: justify;">''گردآوری دیوان [[ادیب_بیضایی_کاشانی،_علی_محمد_(۱۲۶۰ـ_۱۳۱۲ش)|ادیب بیضایی]] ''(چاپ ۱۳۲۷)؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[کلیم_کاشانی،_ابوطالب_(_ـ_کشمیر_۱۰۶۱ق)|کلیم کاشانی]] ''(چاپ ۱۳۳۶)؛ ''تاریخ ورزش باستانی ایران، زورخانه'' (چاپ ۱۳۳۷)؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[صباحی_بیدگلی_کاشانی|صباحی بیدگلی]]، شاعر سده دوازدهم'' (چاپ ۱۳۳۸ش )؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[قصاب_کاشانی،_سعید_(قرن_۱۲ق)|قصاب کاشانی]]'' (چاپ ۱۳۳۸) و ''تصحیح مثنوی قضا و قدر، از [[سلیم_تهرانی،_محمدقلی_بیگ_(_ـ_کشمیر_۱۰۵۷_ق)|سلیم تهرانی]]'' (چاپ ۱۳۴۱).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
+
 
 +
&nbsp;
 +
<p style="text-align: justify;">(نام اصلی: حسین بیضایی آرانی) شاعر و پژوهشگر ایرانی. در آرانِ کاشان، در خانواده‌ای ادیب به دنیا آمد. پدرش، علی‌محمد ادیب بیضایی، جدّش، میرزا محمدرضا- متخلص به ابن روح- و جد بزرگش،&nbsp;ملا محمد آرانی- متخلص به روح‌الامین-، همگی از شاعران عارف‌مسلک زمان خود بودند. در کودکی، همراه خانواده‌اش از آران به کاشان مهاجرت کرد. تحصیلات ابتدایی را نخست نزد پدرش و سپس در مدارس کاشان گذراند. از پانزده سالگی، به سرودن شعر پرداخت و تخلّص «پرتو» را انتخاب کرد. در سال ۱۳۱۴ به تهران مهاجرت کرد و در شهربانی کل کشور استخدام شد.</p> <p style="text-align: justify;">در تهران، او سال‌ها در محضر [[عباس_اقبال_آشتیانی|عباس_اقبال_آشتیانی]]،&nbsp;[[وحید_دستگردی،_حسن_(دستگرد_۱۲۵۹ـ_تهران_۱۳۲۱ش)|وحید دستگردی]] و ادبای دیگر&nbsp;آموزش دید. در این دوره، پرتو در «انجمن ادبی حکیم نظامی» با وحید دستگردی همکاری داشته است. او به سبک قدما&nbsp;می‌نوشت و اشعارش شامل غزل، قصیده، مسمّط، قطعه و رباعی است، هرچند که بیشتر غزل‌سرا بود&nbsp;و غزل‌هایش نیز تلفیقی از سبک هندی و سبک عراقی است. پرتو در ساختن مادّه تاریخ مهارت داشت. به فرهنگ و ادبیات عامه علاقه‌مند بود و در اشعارش، ترکیبات و تعبیرات و اصطلاحات عوام را با مهارت به کار می‌برد. پرتو بیضایی علاوه بر شعر، آثار پژوهشی (اعم از کتاب و مقاله) نیز دارد. مقالات او عمدتاً در مجلات ''[[ارمغان_(نشریه)|ارمغان]]''، ''[[یغما|یغما]] ''و ''یادگار ''منتشر شده‌اند و دیوان اشعارش هم در سال 1363&nbsp; (با تصحیح و مقدمه و اهتمام محسن حافظی کاشانی) چاپ و نشر یافته است. پیکر پرتو بیضایی در گورستان فیض کاشان به خاک سپرده شده است.</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">گزیدۀ کتاب‌شناسی:</p> <p style="text-align: justify;">''گردآوری دیوان [[ادیب_بیضایی_کاشانی،_علی_محمد_(۱۲۶۰ـ_۱۳۱۲ش)|ادیب بیضایی]] ''(چاپ ۱۳۲۷)؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[کلیم_کاشانی،_ابوطالب_(_ـ_کشمیر_۱۰۶۱ق)|کلیم کاشانی]] ''(چاپ ۱۳۳۶)؛ ''تاریخ ورزش باستانی ایران، زورخانه'' (چاپ ۱۳۳۷)؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[صباحی_بیدگلی_کاشانی|صباحی بیدگلی]]، شاعر سده دوازدهم'' (چاپ ۱۳۳۸ش )؛ ''جمع‌آوری و تصحیح دیوان [[قصاب_کاشانی،_سعید_(قرن_۱۲ق)|قصاب کاشانی]]'' (چاپ ۱۳۳۸) و ''تصحیح مثنوی قضا و قدر، از [[سلیم_تهرانی،_محمدقلی_بیگ_(_ـ_کشمیر_۱۰۵۷_ق)|سلیم تهرانی]]'' (چاپ ۱۳۴۱).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">منابع:</p>
 +
*[http://olama-orafa.ir/زندگینامه-حسین-پرتو-بیضایی-۱۲۸۴ه-ش/ http://yon.ir/kSiW4]
 +
<p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
 
----
 
----
  
 
[[Category:ادبیات فارسی]] [[Category:ادبیات معاصر - اشخاص]]
 
[[Category:ادبیات فارسی]] [[Category:ادبیات معاصر - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

پرتو بیضایی
زادروز کاشان 1284ش
درگذشت تهران 25مهر 1348ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی شاعر
شغل و تخصص های دیگر پژوهشگر ادبیات
سبک کلاسیک
آثار دیوان اشعار (با تصحیح و مقدمه و اهتمام محسن حافظی کاشانی- 1363)
گروه مقاله ادبیات فارسی

پرتو بیضایی (کاشان 1284ش- تهران 25مهر 1348ش)

 

(نام اصلی: حسین بیضایی آرانی) شاعر و پژوهشگر ایرانی. در آرانِ کاشان، در خانواده‌ای ادیب به دنیا آمد. پدرش، علی‌محمد ادیب بیضایی، جدّش، میرزا محمدرضا- متخلص به ابن روح- و جد بزرگش، ملا محمد آرانی- متخلص به روح‌الامین-، همگی از شاعران عارف‌مسلک زمان خود بودند. در کودکی، همراه خانواده‌اش از آران به کاشان مهاجرت کرد. تحصیلات ابتدایی را نخست نزد پدرش و سپس در مدارس کاشان گذراند. از پانزده سالگی، به سرودن شعر پرداخت و تخلّص «پرتو» را انتخاب کرد. در سال ۱۳۱۴ به تهران مهاجرت کرد و در شهربانی کل کشور استخدام شد.

در تهران، او سال‌ها در محضر عباس_اقبال_آشتیانی، وحید دستگردی و ادبای دیگر آموزش دید. در این دوره، پرتو در «انجمن ادبی حکیم نظامی» با وحید دستگردی همکاری داشته است. او به سبک قدما می‌نوشت و اشعارش شامل غزل، قصیده، مسمّط، قطعه و رباعی است، هرچند که بیشتر غزل‌سرا بود و غزل‌هایش نیز تلفیقی از سبک هندی و سبک عراقی است. پرتو در ساختن مادّه تاریخ مهارت داشت. به فرهنگ و ادبیات عامه علاقه‌مند بود و در اشعارش، ترکیبات و تعبیرات و اصطلاحات عوام را با مهارت به کار می‌برد. پرتو بیضایی علاوه بر شعر، آثار پژوهشی (اعم از کتاب و مقاله) نیز دارد. مقالات او عمدتاً در مجلات ارمغان، یغما و یادگار منتشر شده‌اند و دیوان اشعارش هم در سال 1363  (با تصحیح و مقدمه و اهتمام محسن حافظی کاشانی) چاپ و نشر یافته است. پیکر پرتو بیضایی در گورستان فیض کاشان به خاک سپرده شده است.

 

گزیدۀ کتاب‌شناسی:

گردآوری دیوان ادیب بیضایی (چاپ ۱۳۲۷)؛ جمع‌آوری و تصحیح دیوان کلیم کاشانی (چاپ ۱۳۳۶)؛ تاریخ ورزش باستانی ایران، زورخانه (چاپ ۱۳۳۷)؛ جمع‌آوری و تصحیح دیوان صباحی بیدگلی، شاعر سده دوازدهم (چاپ ۱۳۳۸ش )؛ جمع‌آوری و تصحیح دیوان قصاب کاشانی (چاپ ۱۳۳۸) و تصحیح مثنوی قضا و قدر، از سلیم تهرانی (چاپ ۱۳۴۱).

 

منابع: