کامبوزیا پرتوی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «<p style="text-align: justify;">{{جعبه زندگینامه |عنوان =کامبوزیا پرتوی |نام = |نام دیگر= |نام...» ایجاد کرد)
 
سطر ۲۶: سطر ۲۶:
 
|پست تخصصی =
 
|پست تخصصی =
 
|باشگاه =
 
|باشگاه =
}}کامبوزیا پرتوی (رشت 19 آبان 1334ش- )</p> <p style="text-align: justify;">کارگردان و فیلم­نامه­نویس ایرانی. فعالیت هنری­اش را با ساخت فیلم­های کوتاه در سینمای آزاد دماوند آغاز کرد. تحصیلاتش را در دانشکده­ی هنرهای دراماتیک [[دانشگاه_هنر]] ناتمام گذاشت و چند فیلم کوتاه مستند و داستانی برای تلویزیون کارگردانی کرد. در اوائل دههی 1360 به سفارش شبکهی دو صدا و سیما فیلم داستان­ای &nbsp;به نام ''عینک'' را کارگردانی و با این اثر و فیلم سینمایی ''ماهی'' کار حرفه‌ای&nbsp;خود را شروع کرد. از آثار به یادماندنی او در زمینه­ی کارگردانی می­توان به فیلم­ ''کافه ترانزیت'' اشاره کرد. این فیلم در دوران اوج بحث‌های "گفت‌وگوی تمدن‌ها" در زمان ریاست جمهوری [[محمد_خاتمی_(اردکان_یزد_۱۳۲۲ش)|محمد خاتمی]] و با همین درون‌مایه ساخته شده است.</p> <p style="text-align: justify;">پرتوی تاکنون برای بهترین فیلم­نامه­ی سینمایی (فیلم­های ''کافه ترانزیت''- ''من ترانه 15 سال دارم''- ''فراری''- &nbsp;''کامیون'') 4 سیمرغ جشنواره­ی فجر را دریافت کرده و از این حیث رکورددار سینمای ایران است. از جمله­ی جوایز دیگری&nbsp;که او دریافت کرده به این موارد می­توان اشاره کرد: خرس نقره­ای جشنواره­ی فیلم برلین (2013/&nbsp; این فیلم به صورت مشترک توسط او و جعفر پناهی کارگردانی شده) و جایزه­ی بهترین فیلم جشنواره­ی فیلم جیفونی ایتالیا برای فیلم ماهی.</p> <p style="text-align: justify;">پرتوی سابقه­ی یک­ دوره داوری در جشنواره­ی فیلم فجر، یک دوره در جشن خانه سینما، دو دوره در جشنواره­ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و همچنین حضور در هیات داوران جشنواره­ی فیلم شیکاکو را در کارنامه‌ی&nbsp;هنری­اش دارد. او به عنوان مشترک یا نویسنده­ی مستقل در نگارش فیلم‌نامه‌ی&nbsp;فیلم‌هایی چون ''شیرک'' ([[داریوش_مهرجویی]]- 1366)، ''برخورد'' ([[سیروس_الوند]]- 1370)، ''دایره'' ([[جعفر_پناهی_(میانه_۱۳۳۹ش)|جعفر پناهی]]- 1378)، ''دیشب باباتو دیدم آیدا ''([[رسول_صدرعاملی|رسول صدر عاملی]]- ۱۳۸۳)، ''هرشب تنهایی'' (رسول صدرعاملی- 1386)، &nbsp;''خیابان­های آرام'' ([[کمال_تبریزی]]- 1389) و ''محمد رسول­الله'' ([[مجید_مجیدی]]- 1394) نیز همکاری داشته است. &nbsp;همچنین او در نگارش فیلم­نامه­ی ''ایستگاه متروک'' (به کارگردانی علیرضا رئیسیان) از طرح [[عباس_کیارستمی]] استفاده کرده است.</p> <p style="text-align: justify;">فرشته صدرعرفایی همسر اول کامبوزیا پرتوی بوده. فیلم­های پرتوی تا اوائل دهه‌ی 1380 در گونه­ی سینمای کودک و نوجوان قرار می­گیرند. از کارهای پربیننده­ی او در تلویزیون باید به مجموعه­­ی ''گل پامچال'' (به کارگردانی [[محمدعلی_طالبی]] و نویسندگی پرتوی) اشاره کرد که با موضوعی درباره­ی عواقب جنگ، طی سال 1370 از شبکه­ی یک سیما پخش می­شد و عنوان پربیننده­ترین سریال سال را به دست آورد.</p> <p style="text-align: justify;">فیلم­شناسی (در نقش کارگردان): &nbsp;''ماهی'' (۱۳۶۶)؛ ''گلنار'' (۱۳۶۷)؛ ''گربه آوازخوان'' (۱۳۶۹)؛ ''بازی بزرگان'' (۱۳۶۹)؛ ''افسانه دو خواهر ''(۱۳۷۳)؛ ''ننه لالا و فرزندانش ''(۱۳۷۵)؛ ''کافه ترانزیت'' (۱۳۸۳)؛ ''پرده'' (۱۳۹۱) و ''کامیون'' (۱۳۹۶).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>
+
}}کامبوزیا پرتوی (رشت 19 آبان 1334ش- )</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p> <p style="text-align: justify;">کارگردان و فیلم­نامه‌­نویس ایرانی. فعالیت هنری‌­اش را با ساخت فیلم­‌های کوتاه در سینمای آزاد دماوند آغاز کرد. تحصیلاتش را در دانشکده‌­ی هنرهای دراماتیک [[دانشگاه_هنر|دانشگاه_هنر]] ناتمام گذاشت و چند فیلم کوتاه مستند و داستانی برای تلویزیون کارگردانی کرد. در اوائل دهه‌ی 1360، به سفارش شبکه‌ی دو «صدا و سیما»، فیلمی داستانی&nbsp;به نام ''عینک'' را کارگردانی کرد و با این اثر و فیلم سینمایی ''ماهی''کار حرفه‌ای&nbsp;خود را شروع نمود. از آثار به یادماندنی او در زمینه­‌ی کارگردانی، می‌­توان به فیلم­ ''کافه ترانزیت'' اشاره کرد. این فیلم در دوران اوج بحث‌های "گفت‌وگوی تمدن‌ها" در زمان ریاست جمهوری [[محمد_خاتمی_(اردکان_یزد_۱۳۲۲ش)|محمد خاتمی]] و با همین درون‌مایه ساخته شده است.</p> <p style="text-align: justify;">پرتوی تاکنون برای بهترین فیلم­نامه‌­ی سینمایی (فیلم­های ''کافه ترانزیت''- ''من ترانه 15 سال دارم''- ''فراری''-&nbsp;''کامیون'') 4 سیمرغ جشنواره­‌ی فجر را دریافت کرده و از این حیث رکورددار سینمای ایران است. از جمله‌­ی جوایز دیگری&nbsp;که او دریافت کرده، به این موارد می­‌توان اشاره کرد: خرس نقره­ای جشنواره‌­ی فیلم برلین (2013/&nbsp;این فیلم به صورت مشترک توسط او و جعفر پناهی کارگردانی شده) و جایزه­‌ی بهترین فیلم جشنواره­‌ی فیلم جیفونی ایتالیا برای فیلم ''ماهی''.</p> <p style="text-align: justify;">پرتوی سابقه­‌ی یک­ دوره داوری در جشنواره‌­ی فیلم فجر، یک دوره در جشن خانه سینما، دو دوره در جشنواره­‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و همچنین، حضور در هیات داوران جشنواره­‌ی فیلم شیکاکو را در کارنامه‌ی&nbsp;هنری­‌ا‌‌ش دارد. او به عنوان نویسنده‌ی مشترک یا نویسنده­‌ی مستقل در نگارش فیلم‌نامه‌ی&nbsp;فیلم‌هایی چون ''شیرک'' ([[داریوش_مهرجویی|داریوش_مهرجویی]]- 1366)، ''برخورد'' ([[سیروس_الوند|سیروس_الوند]]- 1370)، ''دایره'' ([[جعفر_پناهی_(میانه_۱۳۳۹ش)|جعفر پناهی]]- 1378)، ''دیشب باباتو دیدم آیدا ''([[رسول_صدرعاملی|رسول صدر عاملی]]- ۱۳۸۳)، ''هرشب تنهایی'' (رسول صدرعاملی- 1386)،''خیابان­های آرام'' ([[کمال_تبریزی|کمال_تبریزی]]- 1389) و ''محمد رسول‌­الله'' ([[مجید_مجیدی|مجید_مجیدی]]- 1394) نیز همکاری داشته است. همچنین، او در نگارش فیلم­نامه­‌ی ''ایستگاه متروک'' (به کارگردانی علیرضا رئیسیان) از طرح [[عباس_کیارستمی|عباس_کیارستمی]] استفاده کرده است.</p> <p style="text-align: justify;">فرشته صدرعرفایی همسر اول کامبوزیا پرتوی بوده. فیلم­های پرتوی تا اوائل دهه‌ی 1380 در گونه‌­ی سینمای کودک و نوجوان قرار می­‌گیرند. از کارهای پربیننده‌­ی او در تلویزیون، باید به مجموعه‌­­ی ''گل پامچال'' (به کارگردانی [[محمدعلی_طالبی|محمدعلی_طالبی]] و نویسندگی پرتوی) اشاره کرد که با موضوعی درباره‌­ی عواقب جنگ، طی سال 1370 از شبکه‌­ی یک سیما پخش می‌­شد و عنوان پربیننده‌­ترین سریال سال را به دست آورد.</p> <p style="text-align: justify;">فیلم­شناسی (در نقش کارگردان):&nbsp;''ماهی'' (۱۳۶۶)؛ ''گلنار'' (۱۳۶۷)؛ ''گربه آوازخوان'' (۱۳۶۹)؛ ''بازی بزرگان'' (۱۳۶۹)؛ ''افسانه دو خواهر ''(۱۳۷۳)؛ ''ننه لالا و فرزندانش ''(۱۳۷۵)؛ ''کافه ترانزیت'' (۱۳۸۳)؛ ''پرده'' (۱۳۹۱) و ''کامیون'' (۱۳۹۶).</p> <p style="text-align: justify;">&nbsp;</p>  
[[Category:سینما]][[Category:ایران - اشخاص (سایر عوامل)]]
+
----
 +
 
 +
[[Category:سینما]] [[Category:ایران - اشخاص (سایر عوامل)]]

نسخهٔ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

کامبوزیا پرتوی
زادروز رشت 19 آبان 1334ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی کارگردان سینما
شغل و تخصص های دیگر فیلم‌نامه‌نویس
آثار ماهی (۱۳۶۶)؛ گلنار (۱۳۶۷)؛ گربه آوازخوان (۱۳۶۹)؛ بازی بزرگان (۱۳۶۹)؛ افسانه دو خواهر (۱۳۷۳)؛ ننه لالا و فرزندانش (۱۳۷۵)؛ کافه ترانزیت (۱۳۸۳)؛ پرده (۱۳۹۱)؛ کامیون (۱۳۹۶)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس فرشته صدرعرفایی (همسر سابق)
جوایز و افتخارات 4 سیمرغ جشنواره­‌ی فجر برای فیلم‌نامه‌ی فیلم‌های کافه ترانزیت- من ترانه 15 سال دارم- فراری- کامیون؛ خرس نقره‌ای جشنواره‌ی فیلم برلین (2013/ این فیلم به صورت مشترک توسط او و جعفر پناهی کارگردانی شده)؛ جایزه‌ی بهترین فیلم جشنواره‌ی فیلم جیفونی ایتالیا برای فیلم ماهی

کامبوزیا پرتوی (رشت 19 آبان 1334ش- )

 

کارگردان و فیلم­نامه‌­نویس ایرانی. فعالیت هنری‌­اش را با ساخت فیلم­‌های کوتاه در سینمای آزاد دماوند آغاز کرد. تحصیلاتش را در دانشکده‌­ی هنرهای دراماتیک دانشگاه_هنر ناتمام گذاشت و چند فیلم کوتاه مستند و داستانی برای تلویزیون کارگردانی کرد. در اوائل دهه‌ی 1360، به سفارش شبکه‌ی دو «صدا و سیما»، فیلمی داستانی به نام عینک را کارگردانی کرد و با این اثر و فیلم سینمایی ماهیکار حرفه‌ای خود را شروع نمود. از آثار به یادماندنی او در زمینه­‌ی کارگردانی، می‌­توان به فیلم­ کافه ترانزیت اشاره کرد. این فیلم در دوران اوج بحث‌های "گفت‌وگوی تمدن‌ها" در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و با همین درون‌مایه ساخته شده است.

پرتوی تاکنون برای بهترین فیلم­نامه‌­ی سینمایی (فیلم­های کافه ترانزیت- من ترانه 15 سال دارم- فراریکامیون) 4 سیمرغ جشنواره­‌ی فجر را دریافت کرده و از این حیث رکورددار سینمای ایران است. از جمله‌­ی جوایز دیگری که او دریافت کرده، به این موارد می­‌توان اشاره کرد: خرس نقره­ای جشنواره‌­ی فیلم برلین (2013/ این فیلم به صورت مشترک توسط او و جعفر پناهی کارگردانی شده) و جایزه­‌ی بهترین فیلم جشنواره­‌ی فیلم جیفونی ایتالیا برای فیلم ماهی.

پرتوی سابقه­‌ی یک­ دوره داوری در جشنواره‌­ی فیلم فجر، یک دوره در جشن خانه سینما، دو دوره در جشنواره­‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و همچنین، حضور در هیات داوران جشنواره­‌ی فیلم شیکاکو را در کارنامه‌ی هنری­‌ا‌‌ش دارد. او به عنوان نویسنده‌ی مشترک یا نویسنده­‌ی مستقل در نگارش فیلم‌نامه‌ی فیلم‌هایی چون شیرک (داریوش_مهرجویی- 1366)، برخورد (سیروس_الوند- 1370)، دایره (جعفر پناهی- 1378)، دیشب باباتو دیدم آیدا (رسول صدر عاملی- ۱۳۸۳)، هرشب تنهایی (رسول صدرعاملی- 1386)،خیابان­های آرام (کمال_تبریزی- 1389) و محمد رسول‌­الله (مجید_مجیدی- 1394) نیز همکاری داشته است. همچنین، او در نگارش فیلم­نامه­‌ی ایستگاه متروک (به کارگردانی علیرضا رئیسیان) از طرح عباس_کیارستمی استفاده کرده است.

فرشته صدرعرفایی همسر اول کامبوزیا پرتوی بوده. فیلم­های پرتوی تا اوائل دهه‌ی 1380 در گونه‌­ی سینمای کودک و نوجوان قرار می­‌گیرند. از کارهای پربیننده‌­ی او در تلویزیون، باید به مجموعه‌­­ی گل پامچال (به کارگردانی محمدعلی_طالبی و نویسندگی پرتوی) اشاره کرد که با موضوعی درباره‌­ی عواقب جنگ، طی سال 1370 از شبکه‌­ی یک سیما پخش می‌­شد و عنوان پربیننده‌­ترین سریال سال را به دست آورد.

فیلم­شناسی (در نقش کارگردان): ماهی (۱۳۶۶)؛ گلنار (۱۳۶۷)؛ گربه آوازخوان (۱۳۶۹)؛ بازی بزرگان (۱۳۶۹)؛ افسانه دو خواهر (۱۳۷۳)؛ ننه لالا و فرزندانش (۱۳۷۵)؛ کافه ترانزیت (۱۳۸۳)؛ پرده (۱۳۹۱) و کامیون (۱۳۹۶).