آئینه (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
از صحنه‌های سریال
از صحنه‌های سریال

آئینه (تلویزیون) Mirror (TV series)

مجموعه‌ی تلویزیونی محصول شبکه‌ی یک سیما. فصل اول مجموعه، به کارگردانی غلامحسین لطفی، در سال 1364 ساخته شد. این مجموعه‌ی 13 قسمتی روزهای دوشنبه از شبکه‌ی یک سیما پخش می­‌شد. در این سریال بازیگرانی چون رضا بابک، رویا افشار، مهین شهابی، سیاوش طهمورث، پوراندخت مهیمن، اسماعیل محرابی، آشا محرابی، گوهر خیراندیش و جمشید اسماعیل‌خانی نقش‌آفرینی می‌­کردند.

مجموعه‌ی آئینه یکی از اولین تجربه­‌های برنامه‌سازان سیما در جهت ساخت آثار خانوادگی بود که به روابط موجود در خانواده­‌های ایرانی می­‌پرداخت. هر قسمت مجموعه روایتگر یک موضوع و پدیده‌ی اجتماعی بود و در انتهای قسمت راه حلی برای مشکل اشاره شده مطرح می‌­شد. نویسندگی این اثر بر عهده‌ی ایرج بقایی، احمد بهبهانی و محمود بود. غلامحسین لطفی در مصاحبه­‌ای درباره‌ی این اثر تاکید داشته که سعی کرده بیش‌تر از بازیگران تئاتر استفاده کند، ضمن این‌که با توجه به فضای خانوادگی این مجموعه از بازیگرانی که نسبت فامیلی با هم داشتند استفاده کند.

بعدها دو سری دیگر از این سریال ساخته شد: سری دوم آن در ۱۳ قسمت به کارگردانی غلامحسین لطفی و سری سوم در سال ۱۳۶۶ توسط فریدون فرهودی.

طراحی گریم دو فصل اول را مهری شیرازی و فرهنگ معیری با هم و فصل سوم را فرهنگ معیری انجام داده و همچنین نویسنده‌ی فصل آخر محمد تیموری بوده است. جز این در فصل آخر از عوامل تولید و بازیگرانی دیگری استفاده شد. از جمله بازیگران فصل سوم می‌توان به این اسامی اشاره کرد: ثریا قاسمی، پانته‌آ بهرام، قاسم زارع، فاطمه گودرزی، صدیقه کیانفر، مرتضی احمدی، مهشید افشارزاده، علی اوسیوند، شمسی فضل‌الهی.