آبادانی‌ها (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
سعید پورصمیمی در صحنه‌ای از فیلم
سعید پورصمیمی در صحنه‌ای از فیلم

Abadanis (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی کیانوش عیاری، تولید سال 1371ش. آبادانی‌ها با اقتباس از فیلم دزدان دوچرخه (ساختۀ ویتوریو دسیکا) ساخته شده است. این فیلم در یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته و حسن رضایی (بازیگر نقش دوم مرد) و جهانگیر میرشکاری (صدابردار) برای آن نامزد دریافت جایزه بوده‌اند. همچنین فیلم در چهل و هفتمین دوره جشنواره فیلم لوکارنو[۱] یوزپلنگ نقره‌ای بهترین فیلم برگزیده را از آن خود کرده است. در آبادانی‌ها علیرضا زرین‌دست به عنوان مدیر فیلمبرداری با عیاری همکاری داشته است. عیاری در این فیلم جامعۀ ایرانیِ آسیب‌پذیرِ پس از جنگ را به تصویر كشیده است. شیوه‌ای که عیاری در فیلم آبادانی‌ها برای بازگویی یک مشکل اجتماعی انتخاب می‌کند، تلاش کارگردان برای دوری از تکنیک‌های رایج سینمایی را نشان می‌دهد و عملکرد او تفاوت چشمگیری با آنچه صنعت سرگرمی‌سازی در سینما از او می‌خواهد دارد.

مدت فیلم: 100 دقیقه


خلاصۀ داستان

اتومبیل «درویش»، یک مهاجر جنگی مقیم تهران (با بازی سعید پورصمیمی)، که تنها راه کسب درآمد ناچیز اوست به سرقت برده می‌شود. او همراه پسرش جست‌وجویی ناامیدكننده را برای یافتن تنها دارایی‌اش آغاز می‌كند. در این بین او با مردی به نام «حسن خوف» آشنا می‌شود که به اقتضای حرفه‌اش می‌تواند وی را در ردیابی اتومبیل مسروقه كمک كند. طی این جست‌وجو «برنا»، پسر مرد، نیز در پی یافتن عینک گم‌شده‌اش است. بعد از چند روز، کلانتری منطقه خبر پیدا شدن پیکان را می‌دهد. درویش پیکان زنگ‌زده‌اش را می‌یابد. اما ماشین او اوراق شده و تنها بدنۀ درهم‌کوفتۀ آن باقی مانده است. با کمک حسن خوف، پیکان درویش دوباره راه می‌افتد و درویش، سربازان خسته را سوار می‌کند و به مسافرکشی ادامه می‌دهد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده و کارگردان: کیانوش عیاری

تهیه‌کنندگان: کیانوش عیاری، مهوش جزایری و علی‌اکبر کسری

مدیر فیلمبرداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: کیانوش عیاری

آهنگساز: سعید شهرام

صدابرداران: جهانگیر میرشکاری، ساسان باقرپور و شاپور حکیمی

صداگذاری و ترکیب صدا: جهانگیر میرشکاری

طراح صحنه و لباس: غفار رضایی

طراح چهره‌پردازی: رضا رادمنش

جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان

بازیگران: سعید پورصمیمی؛ حسن رضایی؛ بهروز رضوی؛ سعید شیخ‌زاده؛ افسانه محمدی؛ باقر صحرارودی؛ فیروز؛ کاظم هژیرآزاد؛ گلچهره دانش؛ ایرج سرباز؛ کریم نشاط


  1. Locarno Festival