آبل، آرمان (۱۹۰۳ـ۱۹۷۳)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آرمان آبل
Armand Abel
زادروز ۱۹۰۳م
درگذشت ۱۹۷۳م
ملیت بلژیکی
تحصیلات و محل تحصیل دکتری واژه‌شناسی یونانی و لاتینی دانشگاه بروکسل (۱۹۲۴) - مدرسه زبان‌های زندۀ شرقی و مدرسۀ مطالعات عالی پاریس (۱۹۳۱ـ۱۹۳۲)
شغل و تخصص اصلی خاورشناس
آثار پژوهشی دربارۀ سفالینه‌های مصر در دورۀ اسلامی، سفالینه‌های عربی مصر از سدۀ ۸ تا ۱۶م (بروکسل، ۱۹۳۰)؛ تأثیر مباحثات اسلامی ـ مسیحی در شکل‌گیری تفسیر قرآن (۱۹۳۵)؛ درس‌هایی از هزارویک شب (بروکسل، ۱۹۳۹)؛ ارسطو، افسانه و تاریخ (بروکسل، ۱۹۴۴)؛ قرآن (۱۹۵۱)؛ و داستان اسکندر، افسانۀ سده‌های میانه (۱۹۵۵)
گروه مقاله خاورشناسی

آبِل، آرْمان (۱۹۰۳ـ۱۹۷۳)(Abel, Armand)

خاورشناس بلژیکی. در دانشگاه بروکسل درس خواند و در ۱۹۲۴ از آن‌جا در رشتۀ واژه‌شناسی یونانی و لاتینی دانشنامۀ دکتری گرفت. در ۱۹۳۱ـ۱۹۳۲ تحصیلاتش را در پاریس، در مدرسه زبان‌های زندۀ شرقی و مدرسۀ مطالعات عالی، پی گرفت. در ۱۹۳۹ نخستین کلاس عربی را در موسسۀ مطالعات عالی بلژیک دایر کرد. استاد اسلام‌شناسی و تاریخ ادیان در دانشگاه بروکسل بود و در ۱۹۵۸ استاد اسلام‌شناسی و زبان عربی نو در دانشگاه گان شد. از آثارش: پژوهشی دربارۀ سفالینه‌های مصر در دورۀ اسلامی، سفالینه‌های عربی مصر از سدۀ ۸ تا ۱۶م (بروکسل، ۱۹۳۰)؛ تأثیر مباحثات اسلامی ـ مسیحی در شکل‌گیری تفسیر قرآن (۱۹۳۵)؛ درس‌هایی از هزارویک شب (بروکسل، ۱۹۳۹)؛ ارسطو، افسانه و تاریخ (بروکسل، ۱۹۴۴)؛ قرآن (۱۹۵۱)؛ داستان اسکندر، افسانۀ سده‌های میانه (۱۹۵۵).