آتش بس (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
از صحنه‌های فیلم
از صحنه‌های فیلم

آتش‌بس Cease Fire (Iranian film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی تهمینه میلانی. میلانی به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر اجتماعی را در سال 1384 تولید کرده است. اتش‌بس از اردی‌بهشت ۱۳۸۵ روی پرده‌ی سینماها رفت و پرفروش‌ترین فیلم در سال ۱۳۸۵ شد. همچنین این فیلم در بیست و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمده است. به ظاهر آتش‌بس به عنوان آتش‌بسی در دفاع فمنیسمی از زن و رویکردی به روابط عقلانی بین زن و مرد، در مسیر اعتلای خانواده و نه گسست و فروپاشی رقابت‌آلود جنسی، معرفی شده است و آن را گامی در اعتدال بخشی و رهایی از دگم‌های زنانه‌ فیلم‌ساز دانسته‌اند. در پایان، فیلم مدعی است که اثری آموزشی برای بالا بردن سطح فکر افراد جامعه است.


خلاصه‌ی داستان[۱]

سایه، مهندس آرشیتكت، برای طلاق از همسرش یوسف كه مهندس راه و ساختمان است، نزد وكیل می‌رود، اما تصادفاً گذارش به مطب یك روان‌شناس می‌افتد و طبق پیشنهاد روان‌شناس، نحوه‌ی آشنایی و مسائل مربوط به زندگی مشتركش با یوسف را كه آكنده از لجاجت‌های متقابل است، برای دكتر تعریف می‌كند. دكتر پس از ملاقات با یوسف كه دوست دارد همسرش مطیع او باشد، به این زوج پیشنهاد می‌كند به جای طلاق، مدتی را دور از یكدیگر سپری كنند و طی این مدت بر اساس آموزه‌ی روان‌شناسی مبتنی بر شناخت كودك درون، به درمان خویش بپردازند. معالجه‌های دكتر كارگر می‌افتد و سایه و یوسف زندگی‌شان را با مسالمت و تفاهم از سر می‌گیرند.


عوامل فیلم

کارگردان: تهمینه میلانی

نویسنده: تهمینه میلانی

تهیه‌کننده: محمد نیک‌بین

مدیر فیلم‌برداری: علیرضا زرین‌دست

تدوین: مستانه مهاجر

آهنگساز: ناصر چشم‌آذر

صدابردار و صداگذار: اسحاق خانزادی

طراح چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

بازیگران: محمدرضا گلزار؛ مهناز افشار؛ آتیلا پسیانی؛ کیکاوس باکیده؛ احمد مهران‌فر؛ نیلوفر خوش‌خلق؛ محبوبه بیات؛ نرسی گرگیا؛ محمد نیک‌بین؛ السا فیروزآذر؛ حسن گل مهدی؛ امیر افتخار؛ بابک والی؛ محمد باباحیدر؛ الناز فیروزآذر