آدمک (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
آدمک
تبلیغ فیلم بر روی جلد یکی از مجلات سال 1350

Dummy (movie)

نخستین فیلم بلند سینمایی به کارگردانی خسرو هریتاش و از آثار مربوط به جریان موج نو سینمای ایران، تولید سال 1350.  آدمک از معدود فیلم‌هایی‌ست که زری خوشکام (زهرا حاتمی) در آنها بازی کرده است.

زمان فیلم: 100 دقیقه


خلاصۀ داستان

بابك، فرزند پزشكی كه در شهر كاشان صاحب یك بیمارستان خصوصی است، اعتنایی به موقعیت اشرافی خانواده‌اش ندارد. به همین دلیل حاضر به ازدواج با مینا، دختری كه مادرش برای او در نظر گرفته، نمی‌شود. او به درخواست پدرش به كاشان می‌رود تا بیمارستان پدرش را اداره كند. در آن‌جا با جوانی درویش‌مسلك و خانواده‌ای آشنا می‌شود كه پسر بزرگ آنها مبتلا به سرطان خون است. بابك كه خود نیز پزشك است، مداوای محمود را به عهده می‌گیرد و با خواهر او نسرین روابط دوستانه‌ای برقرار می‌كند. محمود كه از ادامۀ زندگی ناامید است اقدام به خودكشی می‌كند. بابك پس از این واقعه نسبت به زندگی جاری بی‌اعتنائی بیش‌تری نشان می‌دهد و به دامن طبیعت پناه می‌برد و با پسرك چوپانی به دست‌افشانی می‌پردازد.


عوامل دیگر فیلم  

نویسنده: خسرو هریتاش   

تهیه‌کننده: رحمان گلزار

مدیر فیلم‌برداری: مصطفی عالمیان  

طراح چهره‌پردازی: زفیره نیکو

موسیقی: خسرو هریتاش

طراح صحنه و لباس: نجفی

بازیگران: سیامك دولتشاهی؛ زهرا حاتمی؛ فریده صادقیان؛ گورك نوربان؛ بهروز به‌نژاد؛ پروین دولتشاهی؛ میراحمد ایروانلو؛  تورج شعبانخانی؛  كمال اعتمادی؛ ژاله علو