آذر، شهدخت، پرویز و دیگران (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Azar, Shahdokht, Parviz and others (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی بهروز افخمی، تولید سال 1392ش. افخمی فیلمنامۀ این اثر را بر اساس رمانی با همین عنوان از مرجان شیرمحمدی (همسرش) نوشته و شیرمحمدی جز بازی، به عنوان طراح صحنه و لباس با وی در تولید فیلم همکاری کرده است. آذر، شهدخت، پرویز و دیگران نخستین بار در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از نامزدی در رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد (مهدی فخیم‌زاده) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (نعیمه نظام‌دوست) توانست جوایز بهترین فیلم و بهترین فیلمنامۀ جشنواره را از آن خود کند. افخمی در این فیلم اجتماعی که در آن جنبه‌های روایی‌ (با تعبیه کردن راوی‌ای در دل نمایش) بر وجوه نمایشی چیرگی دارد، در بخش مهمی از زمان فیلم به معرفی شخصیت‌ها می‌پردازد. این معرفی که در خلال گفت‌وگوهای انبوه و گفتار راوی صورت گرفته باعث شده که از بار نمایشی فیلم کاسته شود.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

بازیگری معروف (با بازی مهدی فخیم‌زاده) که سال‌ها در سینما کار کرده، مشغول بازی در یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایش به نام «در تاریکی» است. همسر او شهدخت (گوهر خیراندیش) که زنی اصیل و مهندس برق است به‌صورت ناگهانی در این فیلم همبازی او می‌شود. پس از اکران فیلم، بازی زن بیش‌تر از همسرش می‌درخشد و او برندۀ جوایز متعددی شده و به یک ستارۀ جهانی تبدیل می‌شود. حسادت مرد به همسرش باعث می‌شود زن با دلخوری خانه را ترک کند و به باغ پدری‌اش در دماوند برود. سفر دختر خانواده به ایران باعث می‌شود که خانواده دور هم جمع شوند. آذر (مرجان شیرمحمدی) که خود با همسر غربی‌اش متارکه کرده، ضمن اقامت در عمارت خانوادگی و به‌صورت اتفاقی با مردی جوان (رامبد جوان) آشنا می‌شود و تصمیم به ماندن می‌گیرد. 


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده و کارگردان: بهروز افخمی

تهیه‌کنندگان: سید جمال ساداتیان و بهروز افخمی

مدیر فیلمبرداری: ماکان عاشوری

تدوینگر: آیدین افخمی

آهنگسازان: آرمان موسی‌پور و علی‌اکبر قربانی

صدابردار: سعید احمدی

صداگذاری و ترکیب صدا: مجید یوسفی

طراح صحنه و لباس: مرجان شیرمحمدی

طراح چهره‌پردازی: الهام صالحی

بازیگران: مهدی فخیم‌زاده؛ گوهر خیراندیش؛ مرجان شیرمحمدی؛ رامبد جوان؛ مانی حقیقی؛ امیرعلی دانایی؛ آزاده اسماعیل‌خانی؛ نعیمه نظام‌دوست؛ شهین تسلیمی؛ ناهید مسلمی