آقابابیان، ساتنیگ (تهران ۱۲۷۹ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

ساتنیگ آقابابیان (تهران ۱۲۷۹- ۱۳۵۸ش) Aghababian, Satnig

ساتنیگ آقابابیان
زادروز تهران ۱۲۷۹ش
درگذشت ۱۳۵۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کنسرواتوار شارلتنبورگ برلین/ موسیقی، آواز، باله و تئاتر در کنسرواتوار سلطنتی مسکو، کنسرواتوارهای شهرهای رم و پاریس
شغل و تخصص اصلی موسیقی‌دان و بازیگر تئاتر
آثار اپرت عدالت شاه (۱۳۰۷ش)؛ نمایش شب هزار و یکم و اپرای آنوش (۱۳۰۹ش)؛ نمایش لیلی و مجنون (۱۳۱۱ش)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس آلکس آقابابیان (فرزند)
جوایز و افتخارات مدال جشن هزارۀ فردوسی برای ایفای نقش در نمایش رستم و سهراب
ساتنیگ آقابابیان

(یا: پری آقابابوف و معروف به ساتو پری) خوانندۀ ارمنی‌تبار اپرا و بازیگر تئاتر. در نوجوانی برای تحصیل به آلمان رفت و در کنسرواتوار شارلتِنبورگ شهر برلین به تحصیل مشغول شد. در آغاز جنگ جهانی اول به روسیه رفت و در کنسرواتوار سلطنتی مُسکو، در رشته‌های موسیقی، آواز، باله و تئاتر ادامۀ تحصیل داد. سپس چندسالی در کنسرواتوارهای شهرهای رُم و پاریس آموزش دید؛ و سرانجام در ۱۲۹۹ش به ایران بازگشت و همکاری با گروه‌های تئاتر اَرمَنیان را آغاز کرد. در بهمن ۱۲۹۹ش در اپرت اصلی وکرم، در ۱۳۰۰ش در نمایش‌نامۀ «پریچهر و پریزاد»، و در ۱۳۰۱ش در اپرت الهه ایفای نقش کرد. در آذر ۱۳۰۲ش در اپرای کارمِن ایفای نقش کرد. در نمایش‌نامه‌هایی چون گلرخ خانم خوابند، تشک پر قو و رؤیای مجنون در نقش زن اول نمایش‌نامه ظاهر شد. در ۲۳ آبان ۱۳۰۷ش اپرت عدالت شاه با درخشش پری آقابابوف اجرا شد.

در چهارراه مخبرالدّوله، کوچۀ‌ نوشین، باشگاه تئاتر پری آقابایوف را با ظرفیت ۲۰۰ نفر تأسیس و آثاری در آن اجرا کرد. در ۱۳۰۹ش نمایش شب هزار و یکم و اُپرای آنوش در تالار سیروس با هنرنمایی پری آقابابوف اجرا شد. در ۱۳۱۱ش پری آقابابوف در نمایش‌ لیلی و مجنون ایفاگر نقش لیلی بود. در جشن هزارۀ فردوسی (۱۳۱۳ش)، به پری آقابابوف به خاطر ایفای نقش تحسین‌برانگیز در نمایش‌ رستم و سهراب مدال جشن هزارۀ فردوسی اعطا شد. آلکس آقابابیان، مدیر دوبلاژ، پسر او بود.

مقالۀ ساتو نیز دیده شود.