آموزگار، ژاله (خوی ۱۳۱۸ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

ژاله آموزگار (خوی ۱۳۱۸ش- ) Zhaleh Amoozegar

ژاله آموزگار
زادروز خوی ۱۳۱۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل لیسانس ادبیات دانشگاه تبریز (۱۳۳۸ش)، دکتری دانشگاه سوربون پاریس (۱۳۴۶ش)
شغل و تخصص اصلی زبان شناس
شغل و تخصص های دیگر اسطوره شناس
آثار ترجمه ایران باستان (ماریان موله) و شناخت اساطیر ایران (با همکاری احمد تفضلی)؛ تالیف تاریخ اساطیری در ایران؛ زبان پهلوی، ادبیات و دستور آن (با همکاری احمد تفضلی)
گروه مقاله زبان شناسی و ترجمه
جوایز و افتخارات لوح تقدیر و جایزه کتاب سال برگزیده دانشگاه های کشور در ۱۳۷۰ برای ترجمه و تحقیق کتاب نمونه های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه ای ایرانیان (آرتور کریستن سن، با همکاری احمد تفضلی، ۲ جلد)
ژاله آموزگار

اسطوره‌شناس و متخصص زبان‌های باستانی ایرانی. دورۀ دبیرستان را در تبریز به‌پایان رساند و در ۱۳۳۸ از دانشکدۀ ادبیات آن شهر با احراز رتبۀ اول، دانشنامۀ لیسانس گرفت و با سِمت دبیری آموزش و پرورش تا ۱۳۴۲ در دبیرستان‌های تهران، کاشمر و نیشابور به‌تدریس پرداخت. سپس با استفاده از بورس دانشجویان رتبۀ اول برای ادامۀ تحصیل به اروپا رفت و در ۱۳۴۶ از دانشگاه سوربون پاریس دانشنامۀ دکترا دریافت کرد و در بازگشت به ایران به عنوان پژوهشگر در بنیاد فرهنگ ایران به‌کار پرداخت که تا ۱۳۴۹ دوام یافت و از همین سال با سِمت استادیار در دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و در ۱۳۶۲ به درجۀ دانشیاری و در ۱۳۷۳ به استادی رسید. به خاطر ترجمه و تحقیق کتاب نمونه‌های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه‌ای ایرانیان (آرتور کریستن سن، با همکاری احمد تفضلی، ۲ جلد)، به عنوان کتاب سال برگزیدۀ دانشگاه‌های کشور در ۱۳۷۰ برندۀ لوح تقدیر و جایزه شد. به‌جز مقالات او، که در نشریه‌های ایران و خارج به‌چاپ رسیده است، آثار او را ترجمه و تألیف تشکیل می‌دهد.

از ترجمه‌های اوست: ایران باستان (ماریان موله)؛ شناخت اساطیر ایران (با همکاری احمد تفضلی).

از تألیفات اوست: تاریخ اساطیری در ایران؛ زبان پهلوی، ادبیات و دستور آن (با همکاری احمد تفضلی).