آوار (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Debris (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی سیروس الوند، تولید سال 1364ش. آوار در بخش مسابقۀ چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. جمعی از بازیگران بزرگ و شاخص سینمای ایران چون جمشید مشایخی، هادی اسلامی، فرامرز قریبیان، مجید مظفری، محبوبه بیات و محمد مطیع در آن بازی کرده‌اند. به دلیل سابقۀ پررنگ فیلمنامه‌نویس آوار (صادق هاتفی) در تئاتر، عوامل فیلم تلاش زیادی کردند که اثرشان شکل تئاتری پیدا نکند و این را در حرکات زیاد دوربین و فلاش‌بک‌ها می‌توان دید. برخی منتقدین سوار کردن لحن مطنطن و بار فلسفی به فیلم را در مقایسه با لحن ساده و بی‌تكلف ریشه در خون از اشکالات فیلم دانسته‌اند.

زمان فیلم: 137 دقیقه


خلاصۀ داستان

پیرمرد ثروتمندی پسران و عروس‌هایش را فرامی‌خواند تا پیش از مرگ میراثش را میان آنان تقسیم كند. تنها كسانی كه به مال پیرمرد چشم ندارند پسر بزرگ‌تر و خدمتكار پیر خانه‌اند. پیرمرد زمانی كه در زیرزمین خانه مشغول موعظه برای فرزندان و عروس‌هاست می‌میرد و هم‌زمان با مرگ او زلزله‌ای راه زیرزمین را به بیرون مسدود می‌كند. بدین ترتیب دارایی پیرمرد به ویرانه‌ای تبدیل می‌شود. بازماندگان پس از كشمكش‌های بسیار تصمیم می‌گیرند پس از خلاص شدن از زیر آوار ویرانه را بازسازی كنند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: صادق هاتفی و سیروس الوند

تهیه‌کننده: محمدهاشم سبوكی

تدوینگر: ایرج گل‌افشان

مدیر فیلمبرداری: فرج‌الله حیدری

آهنگساز: فریدون شهبازیان

گروه صدا: روبیک منصوری، واروژ و احمد احمدپور

چهره‌پردازان: عبدالله اسکندری، امیر اسکندری و اصغر همت

جلوه‌های ویژه: محمود پیراسته

بازیگران: هادی اسلامی؛ جمشید مشایخی؛ فرامرز قریبیان؛ مجید مظفری؛ محبوبه بیات؛ تانیا جوهری؛ جهانگیر الماسی؛ مصطفی طاری؛ محمد مطیع؛ خشایار الوند؛ مختار سائقی