آیوز، برل (۱۹۰۹ـ۱۹۹۵)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برل آیوز
Burl Ives
زادروز هانت، ایلینوی ۱۹۰۹م
درگذشت ۱۹۹۵م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر خواننده
آثار بازی در فیلم‌های: اسموکی (۱۹۴۶)، جگرگوشۀ من (۱۹۴۸)، شرق بهشت (۱۹۵۵) سرزمین بزرگ(۱۹۵۸)، مأمور ما در هاوانا (۱۹۵۹) و نمایش گربه روی شیروانی داغ (۱۹۵۵)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم برای فیلم سرزمین بزرگ (۱۹۵۸)
برل آیوز
برل آیوز
برل آیوز

برل آیوز (۱۹۰۹ـ ۱۹۹۵) (Ives, Burl)

بازیگر و خوانندۀ امریکایی. نخست در مقام مروج موسیقی محلی امریکا مشهور شد و سپس با هیکل تنومند و ریش بزی‌اش به بازیگر توانای نقش‌های شخصیت شهرت یافت، ازجمله نقش بیگ ددی[۱]، پدر سالخوردۀ جنوبی و رو‌به مرگ، را در نمایش گربه روی شیروانی داغ[۲] (۱۹۵۵)، اثر تنسی ویلیامز[۳]، و سپس همین نقش را در نسخۀ سینمایی آن (۱۹۵۸) بازی کرد.

آیوز در هانت[۴]، ایلینوی[۵]، به دنیا آمد. با ترک دانشکدۀ تربیت معلم کارگر دوره‌گرد شد. به تدریج مجموعۀ انبوهی از آوازهای محلی را گرد آورد و از طریق برنامه‌ها و صفحه‌های رادیو مشهور شد. در همین زمان گاه‌به‌گاه در نمایش‌های برادوی ظاهر می‌شد و به مرور چنان شهرت یافت که هالیوود با او برای بازی در نقش‌های آوازخوانی در فیلم‌هایی همچون اسموکی[۶] (۱۹۴۶) و جگرگوشۀ من[۷] (۱۹۴۸) قرار داد بست. حرفۀ بازیگری او با ایفای نقش کلانتر خوش‌قلب در شرق بهشت[۸] (۱۹۵۵) اوج تازه‌ای یافت، و پس از موفقیت تئاتری‌اش در نقش بیگ ددی نقش‌های سینمایی مهم و گوناگونی را ایفا کرد، ازجمله زمین‌دار بزرگ و شرور در فیلم سرزمین بزرگ[۹] (۱۹۵۸)، که برای آن برندۀ جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم شد، و نقش محبوبش، دکتر مرموز آلمانی، در فیلم مأمور ما در هاوانا[۱۰] (۱۹۵۹). آیوز خوانندۀ چندین آهنگ کوچک و پرفروش مردم‌پسند، محلی و وسترن بود.

 


  1. Big Daddy
  2. Cat on a Hot Tin Roof
  3. Tennessee Williams
  4. Hunt
  5. Illinois
  6. Smoky
  7. So Dear to My Heart
  8. East of Eden
  9. The Big Country
  10. Our Man in Havana