اتاق (فیلم 2015)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

اتاق (Room)

فیلم سینمایی در گونه‌های درام و دلهره‌آور به کارگردانی لنی آبراهامسون[۱] و نویسندگی اما داناهیو[۲]. داناهیو فیلمنامه را از رمانی از خودش با همین عنوان اقتباس کرده است. فیلم به خاطر درام و بازی شخصیت اصلی‌اش (بری لارسون[۳]) تحسین منتقدان را برانگیخت و بری لارسون در جشنواره‌های اسکار، بفتا و گلدن گلوب جوایز بهترین بازیگر زن اصلی را از آن خود کرد.


خلاصۀ داستان

فیلم داستان زن جوانی به نام جوی[۴] را روایت می‌کند که هفت سال پیش، در 19 سالگی، توسط فردی که او را نیک پیر[۵] می‌خواند ربوده و در اتاقی زندانی شده است. جوی به همراه پسر پنج ساله‌­اش، جک، که فرزند مشترک او و نیک است به کلی از دنیای بیرون جدا شده است. جوی در یکی از تلاش­‌هایش برای رهایی سعی می‌­کند وانمود کند که جک مریض شده و نیاز به رفتن پیش پزشک دارد؛ به این امید که جک بتواند کسی را خبر کند. ولی نیک قبول نمی­‌کند کودک را پیش پزشک ببرد. سپس جوی با بیان این‌که جک مرده نیک را وادار می‌­کند تا او را به خاک بسپرد. جک در فرصت مناسب از ماشین گریخته و نشانی جوی را به پلیس می­‌دهد. در ادامۀ فیلم، اختلالات رفتاری جوی که نتیجۀ هفت سال حبس اوست به تصویر کشیده شده و مبارزه‌اش برای فائق آمدن بر این مشکل.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: اد گینی[۶] و دیوید گروس[۷]

مدیر فیلمبرداری: دنی کوهن[۸]

آهنگساز: استفن رنیکس[۹]

تدوینگر: ناتان ناگنت[۱۰]

طراح صحنه: مری کرکلند[۱۱]

طراح لباس: درک جی. بسکرویل[۱۲]

بازیگران: بری لارسون، جیکوب ترمبلی[۱۳]، شان بریدجرز[۱۴]، وندی کروسن[۱۵]، آماندا بروگل[۱۶]، مت گوردون[۱۷]، جو پینگو[۱۸]، جوآن آلن[۱۹]، ویلیام اچ. میسی[۲۰] 1. Lenny Abrahamson
 2. Emma Donoghue
 3. Brie Larson
 4. Joy
 5. Old Nick
 6. Ed Guiney
 7. David Gross
 8. Danny Cohen
 9. Stephen Rennicks
 10. Nathan Nugent
 11. Mary Kirkland
 12. Derek J. Baskerville
 13. Jacob Tremblay
 14. Sean Bridgers
 15. Wendy Crewson
 16. Amanda Brugel
 17. Matt Gordon
 18. Joe Pingue
 19. Joan Allen
 20. William H. mAcy