اردشیر فهیمی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۳۰: سطر ۳۰:
  
  
نوازنده‌ی ایرانی قیچک، دف و ویولن. از کودکی نزد [[حسن کامکار]] به یادگیری ویولن پرداخت و بعدتر هم با راهنمایی او قیچک را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. فهیمی پس از مدتی به عضویت ارکستر خردسالان فرهنگ و هنر سنندج و سپس ارکستر بزرگسالان همین مرکز درآمده. او در همین دوره با ارکستر رادیو و تلویزیون سنندج (به رهبری گرشیا) نیز همکاری کرده است. فهیمی پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته‌ی موسیقی [[دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران|دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران]] پذیرفته شد و ضمن تحصیل به یادگیری ساز دف پرداخت.  
+
نوازنده‌ی ایرانی قیچک، دف و ویولن. از کودکی نزد [[حسن کامکار]] به یادگیری ویولن پرداخت و بعدتر هم با راهنمایی او قیچک را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. فهیمی پس از مدتی به عضویت ارکستر خردسالان فرهنگ و هنر سنندج و سپس ارکستر بزرگسالان همین مرکز درآمد. او در همین دوره با ارکستر رادیو و تلویزیون سنندج (به رهبری گرشیا) نیز همکاری کرد. فهیمی پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته‌ی موسیقی [[دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران|دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران]] پذیرفته شد و ضمن تحصیل به یادگیری ساز دف پرداخت.  
  
فهیمی به عنوان نوازنده‌ی دف، قیچک و ویولن با ارکسترهای فرهنگ و هنر سنندج، فرهنگ و هنر تهران، [[ارکستر سمفونیک تهران]] (به رهبری [[حشمت سنجری]])، گروه‌های عارف و مولانا و گروه‌های تنبورنوازان شمس و مردان خدا همکاری کرده است. وی با ارکسترهای ایرانی و خارجی، اجراهای متعددی در نقاط مختلف ایران و کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، شوروی و آمریکا داشته. او مدتی هم در دانشگاه برکلی، در حوزه‌ی نوازندگی سازهای ایرانی و تاریخچه‌ی دف تدریس کرده است.  
+
فهیمی به عنوان نوازنده‌ی دف، قیچک و ویولن با ارکسترهای فرهنگ و هنر سنندج، فرهنگ و هنر تهران، [[ارکستر سمفونیک تهران]] (به رهبری [[حشمت سنجری]])، گروه‌های عارف و مولانا و گروه‌های تنبورنوازان شمس و مردان خدا همکاری کرد. وی با ارکسترهای ایرانی و خارجی، اجراهای متعددی در نقاط مختلف ایران و کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، شوروی و آمریکا داشت. او مدتی هم در دانشگاه برکلی، در حوزه‌ی نوازندگی سازهای ایرانی و تاریخچه‌ی دف تدریس کرد.  
  
 
از همکاری‌های فهیمی با گروه‌ها و هنرمندان مختلف، آلبوم‌هایی منتشر شده است که از آن جمله ''حیرانی و مهتاب‌ر''و (گروه تنبور شمس- به سرپرستی کیخسرو پورناظری و خوانندگی [[شهرام ناظری]]) و همچنین ''دستان'' (به آهنگسازی [[پرویز مشکاتیان]] و خوانندگی [[محمدرضا شجریان]]) را می‌توان نام برد.  
 
از همکاری‌های فهیمی با گروه‌ها و هنرمندان مختلف، آلبوم‌هایی منتشر شده است که از آن جمله ''حیرانی و مهتاب‌ر''و (گروه تنبور شمس- به سرپرستی کیخسرو پورناظری و خوانندگی [[شهرام ناظری]]) و همچنین ''دستان'' (به آهنگسازی [[پرویز مشکاتیان]] و خوانندگی [[محمدرضا شجریان]]) را می‌توان نام برد.  

نسخهٔ کنونی تا ‏۴ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۲۵

اردشیر فهیمی
زادروز سنندج 1333ش
درگذشت تهران 8 شهریور 1392ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی قیچک، دف و ویولن
سبک سنتی
آثار حیرانی و مهتاب‌رو (گروه تنبور شمس- به سرپرستی کیخسرو پورناظری و خوانندگی شهرام ناظری)؛ دستان (به آهنگسازی پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس ایرج فهیمی (برادر)
اردشیر فهیمی
اردشیر فهیمی

اردشیر فهیمی (سنندج 1333ش- تهران 8 شهریور 1392ش)


نوازنده‌ی ایرانی قیچک، دف و ویولن. از کودکی نزد حسن کامکار به یادگیری ویولن پرداخت و بعدتر هم با راهنمایی او قیچک را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. فهیمی پس از مدتی به عضویت ارکستر خردسالان فرهنگ و هنر سنندج و سپس ارکستر بزرگسالان همین مرکز درآمد. او در همین دوره با ارکستر رادیو و تلویزیون سنندج (به رهبری گرشیا) نیز همکاری کرد. فهیمی پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته‌ی موسیقی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد و ضمن تحصیل به یادگیری ساز دف پرداخت.

فهیمی به عنوان نوازنده‌ی دف، قیچک و ویولن با ارکسترهای فرهنگ و هنر سنندج، فرهنگ و هنر تهران، ارکستر سمفونیک تهران (به رهبری حشمت سنجری)، گروه‌های عارف و مولانا و گروه‌های تنبورنوازان شمس و مردان خدا همکاری کرد. وی با ارکسترهای ایرانی و خارجی، اجراهای متعددی در نقاط مختلف ایران و کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، شوروی و آمریکا داشت. او مدتی هم در دانشگاه برکلی، در حوزه‌ی نوازندگی سازهای ایرانی و تاریخچه‌ی دف تدریس کرد.

از همکاری‌های فهیمی با گروه‌ها و هنرمندان مختلف، آلبوم‌هایی منتشر شده است که از آن جمله حیرانی و مهتاب‌رو (گروه تنبور شمس- به سرپرستی کیخسرو پورناظری و خوانندگی شهرام ناظری) و همچنین دستان (به آهنگسازی پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان) را می‌توان نام برد.

اردشیر فهیمی در اثر سانحه‌ی رانندگی درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. ایرج فهیمی (صدابردار موسیقی) برادر اوست.