ازو، یاساجیرو (۱۹۰۳ـ۱۹۶۳)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یاساجیرو اُزو
Yasujiro Ozu
زادروز ۱۹۰۳م
درگذشت ۱۹۶۳م
ملیت ژاپنی
شغل و تخصص اصلی کارگردان سینما
آثار داستان توکیو (۱۹۵۳)، به دنیا آمدم، اما ... (۱۹۳۲)، هوس زودگذر (۱۹۳۳)، تنها پسر (۱۹۳۶، نخستین فیلم ناطق او)، برادران و خواهران خانوادۀ تودا (۱۹۴۱)، آخر بهار (۱۹۴۹)، اوایل تابستان (۱۹۵۱)، برنج با طعم چای سبز (۱۹۵۲)، و یک بعدازظهر پاییزی (۱۹۶۲)
گروه مقاله سینما
اُزو
یاساجیرو اُزو
یاساجیرو ازو

یاساجیرو اُزو (۱۹۰۳ـ۱۹۶۳م) (Ozu, Yasujiro)

کارگردان صاحب سبک ژاپنی سینما. تا ۱۹۳۶م فیلم‌های صامت می‌ساخت و تا این زمان سَبک و درون‌مایه‌های اصلی‌اش مشخص شده بود: دلبستگی به زندگی خانوادگی و روابطِ میان شخصیت‌ها و استفاده از کمدی برای نشان دادن شخصیت. فیلم او، داستان توکیو[۱] (۱۹۵۳)، ازجمله بهترین فیلم‌های کلاسیک تاریخ سینما شناخته شده است. دوربین اُزو همیشه حدود یک متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد، هیچ‌گاه حرکت نمی‌کند، و تفکربرانگیز است؛ و این امر با فلسفۀ ذن[۲] حاکم بر سینمای او همخوانی دارد.

برخی از آثار بسیار موفقش عبارت‌اند از به دنیا آمدم، اما ...[۳] (۱۹۳۲)، هوس زودگذر[۴] (۱۹۳۳)، تنها پسر[۵] (۱۹۳۶، نخستین فیلم ناطق او)، برادران و خواهران خانوادۀ تودا[۶] (۱۹۴۱)، آخر بهار[۷] (۱۹۴۹)، اوایل تابستان[۸] (۱۹۵۱)، برنج با طعم چای سبز[۹] (۱۹۵۲)، و یک بعدازظهر پاییزی[۱۰] (۱۹۶۲). اُزو برای پیوستن به استودیو شوچیکو[۱۱] در ۱۹۲۳، دانشگاه واسِدا[۱۲] را ترک کرد و در ۱۹۲۷ نخستین فیلمش را کارگردانی کرد. از ۱۹۲۷ تا ۱۹۶۲، پنجاه‌وچهار فیلم ساخت که در اغلب آن‌ها چیشو ریو[۱۳] بازی کرده و کوگو نودا[۱۴] همکار فیلم‌نامه‌نویس بوده است. 1. Tokyo Monogotari/Tokyo Story
 2. Zen
 3. ....Umareta wa mita keredo/I was born, but
 4. Dekigokoro/Passing Fancy
 5. Hitori musuko/The Only Son
 6. Toda-ke no kyodai/Brothers and Sisters of the Toda Family
 7. Banshun/Late Spring
 8. Bakushu/Early Summer
 9. Ochazuke no aji/The Flavour of Green Tea Over Rice
 10. Samma no aji/An Autumn Afternoon
 11. Shochiku Studio
 12. Waseda
 13. Chishu Ryu
 14. Kogo Noda