اسماعیل چشم آذر: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۳۶: سطر ۳۶:
 
اسماعیل چشم‌آذر پدر [[منوچهر چشم آذر|منوچهر]] و [[ناصر چشم آذر|ناصر چشم‌آذر]] (هردو آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر) بوده است.
 
اسماعیل چشم‌آذر پدر [[منوچهر چشم آذر|منوچهر]] و [[ناصر چشم آذر|ناصر چشم‌آذر]] (هردو آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر) بوده است.
 
 
 +
[[رده:موسیقی]]
 +
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ ‏۲۴ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۱۴

اسماعیل چشم‌آذر
زادروز بادکوبه 1300ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی ایرانی تار و ویولن
سبک سنتی- کلاسیک- فولکلوریک
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس منوچهر چشم‌آذر (پسر)؛ ناصر چشم‌آذر (پسر)

اسماعیل چشم‌آذر (بادکوبه 1300ش- ؟)


نوازنده‌ی ایرانی تار و ویولن. در کودکی به همراه خانواده‌اش از قفقاز به اردبیل مهاجرت کردند. دوران ابتدایی را در تبریز گذراند. پس از مدتی به اردبیل رفت و در محضر استادان آن شهر به یادگیری گارمون، کمانچه، ویولن و تار پرداخت. پس از مدتی به تهران مهاجرت کرد و در آن‌جا در محضر ابوالحسن صبا و حسین یاحقی به تکمیل موسیقی و مهارت خود در سازهای ویولن و تار پرداخت.

چشم‌آذر در طول فعالیت‌های هنری‌اش با ارکسترهای آذربایجانی و هنرمندان آذری برجسته‌ای مثل صفرعلى جاوید (رهبر ارکستر)، عادل آخوندزاده (آهنگ‌ساز)، آساطور صفریان (رهبر ارکستر)، على سلیمى (نوازنده‌ی تار آذربایجانی)، محمدعلى نجدبنائى (نوازنده‌ی تار)، سرگون رابى‏‌گوریل (نوازنده‌ی ماندولین و بانجو)، باقر ساورائى (آهنگ‌ساز)، مصطفى منفردمنش (نوازنده‌ی كلارینت)، ابراهیم نظرى (نوازنده‌ی فلوت)، خسرو رحیمیان (نوازنده‌ی ویولن)، ولى‏‌اللَّه قاسمى (نوازنده‌ی نقاره)، مسعود حبیبى (نوازنده‌ی پیانو)، اصغر بهرام‌‏زاده (نوازنده‌ی گارمون و آكوردئون)، محمدعلى عبادى (نوازنده‌ی بالابان) و یداللَّه زیوه (خواننده و نوازنده‌ی نقاره و دف) همکاری داشته است.

او در سال ۱۳۲۹ پس از تکمیل مراحل موسیقی، فعالیت خود را در رادیو تهران آغاز کرد و مدت چندین سال در ارکسترهای مختلف رادیو و تلویزیون مشغول به فعالیت بود. چشم‌آذر در سال ۱۳۵۹ بازنشسته شده است.

اسماعیل چشم‌آذر پدر منوچهر و ناصر چشم‌آذر (هردو آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر) بوده است.