اسپات‌لایت (فیلم 2015)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

اسپات‌لایت (Spotlight)

فیلم سینمایی در گونه‌های زندگینامه‌ای و جنایی به کارگردانی تام مک­‌کارتی[۱]، محصول سال 2015م امریکا. فیلمنامۀ این فیلم مشترکاً توسط جاش سینگر[۲] و تام مک­‌کارتی به رشتۀ تحریر درآمده است. موضوع فیلم افشاگری گروه روزنامه‌نگاران اسپات‌لایت (از روزنامۀ بوستون گلوب[۳]) دربارۀ کودک‌آزاری در کلیساهای کاتولیک است.


خلاصۀ داستان

فیلم داستان گروهی از روزنامه‌نگاران، معروف به اسپات‌لایت، است که برای روزنامۀ بوستون گلوب کار می‌­کنند. این گروه که به کار روزنامه‌نگاری تحلیلی مشغولند بر روی مسائل حساس کار می­‌کنند. هنگامی‌که که آنها متوجه می‌­شوند فردی مدعی شده است که مقامات بلندپایۀ کلیسا در جریان سوءاستفادۀ کشیشی از کودکان بوده­‌اند، به این موضوع ورود می­‌کنند. آنها با فردی مصاحبه می‌­کنند که ادعا می­‌کند شمار کشیشان متجاوز بسیار بیش‌تر از حد تصور است. روزنامه‌نگاران با دنبال کردن سرنخ­‌ها پی می­‌برند که مقامات مذهبی و دولتی به طور عامدانه و گسترده این رسوایی‌­ها را مخفی و لاپوشانی کرده‌­اند.


برخی از جوایز

اسپات‌لایت موفق شد جوایز بهترین فیلم و بهترین فیلمنامۀ غیراقتباسیِ هشتاد و هشتمین مراسم اسکار را به خود اختصاص دهد. این فیلم همچنین در رشته­‌های بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، کارگردانی و تدوین نیز نامزد دریافت جایزه بوده است. اسپات‌لایت جز چند نامزدی در جشنواره‌های گلدن گلوب و بفتا، در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) نیز جایزۀ بهترین فیلمنامه را برنده شده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: مایکل شوگر[۴]، استیو گلین[۵]، نیکول راکلین[۶] و بلای پگن فاست[۷]

مدیر فیلمبرداری: ماسانوبو تاکایاناگی[۸]

آهنگساز: هاوارد شور[۹]

تدوینگر: تام مک‌­آردل[۱۰]

طراح صحنه: ونسا نول[۱۱]

طراح لباس: وندی چاک[۱۲]

بازیگران: مارک روفالو[۱۳]، مایکل کیتون[۱۴]، ریچل مک‌­آدامز[۱۵]، لیو شرایبر[۱۶]، جان اسلتری[۱۷]، استنلی توسی[۱۸]، الن ول[۱۹]، جین آموروسو[۲۰]
 1. Tom McCarthy
 2. Josh Singer
 3. The Boston Globe
 4. Michael Sugar
 5. Steve Golin
 6. Nicole Rocklin
 7. Byle Pagon Faust
 8. Masanobu Takayanagi
 9. Howard Shore
 10. Tom McArdle
 11. Vanessa Knoll
 12. Wendy Chuck
 13. Mark Ruffalo
 14. Michael Keaton
 15. Rachel McAdams
 16. Liev Schreiber
 17. John Slattery
 18. Stanley Tucci
 19. Elen Wohl
 20. Gene Amoroso