اسکویی، مصطفی (تهران ۱۳۰۲ـ همان جا ۱۳۸۴ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

مصطفی اسکویی (تهران ۱۳۰۲ـ همان‌جا ۱۳۸۴ش)

مصطفی اسکویی
زادروز تهران ۱۳۰۲ش
درگذشت همان‌جا ۱۳۸۴ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل رشته کارگردانی، انستیتو هنرهای نمایشی مسکو
شغل و تخصص اصلی بازیگر و کارگردان تئاتر
آثار نمایش‌های: اُتللو نوشتۀ شکسپیر، اتوبوسی به نام هوس اثر تنسی ویلیامز، هیاهوی بسیار برای هیچ اثر شکسپیر، طبقۀ ششم نوشتۀ آلفرد ژاری، روبهک‌ها اثر لیلیان هلمن، و خانۀ عروسک نوشتۀ هنریک ایبسن
گروه مقاله تئاتر
خویشاوندان سرشناس مهین اسکویی (همسر)
مصطفی اسکویی
مصطفی اسکویی

بازیگر و کارگردان تئاتر و مؤسس تئاتر آناهیتا. از شاگردان هنرستان هنرپیشگی بود که فعالیت خود را در تئاتر از ۱۳۲۱ش آغاز کرد. به دعوت عبدالحسین نوشین به تئاتر فرهنگ رفت و در نمایش‌های تاجر ونیزی اثر ویلیام شکسپیر، برای شرف از الکساندر شیروان‌زاده، و بازرس اثر نیکلای گوگول، به ایفای نقش پرداخت؛ سپس با تشکیل یک گروه سیار برای اجرای نمایش به شهرستان‌ها رفت.

اسکویی در ۱۳۲۸ش به همراه همسرش، مهین اسکویی، برای آموزش اصول تئاتر عازم فرانسه شد؛ یک سال بعد به مسکو رفت و در انستیتو هنرهای نمایشی مسکو در رشتۀ کارگردانی ادامۀ تحصیل داد. در بهمن ۱۳۳۶ش به ایران بازگشت، و در اوایل ۱۳۳۷ش هنرکدۀ آناهیتا را بنیاد نهاد. پس از آموزش هنرجویان، نمایش‌هایی را بر روی صحنه برد، که شماری از آن‌ها عبارت‌اند از اُتللو نوشتۀ شکسپیر، اتوبوسی به نام هوس اثر تنسی ویلیامز، هیاهوی بسیار برای هیچ اثر شکسپیر، طبقۀ ششم نوشتۀ آلفرد ژاری، روبهک‌ها (روباه‌های کوچک) اثر لیلیان هلمن، و خانۀ عروسک نوشتۀ هنریک ایبسن.

اسکویی مجلۀ آناهیتا را نیز از ۱۳۳۹ش انتشار داد، و در ۱۳۴۶ش فیلم وامپیر، زن خون‌آشام را کارگردانی کرد. او در تهران درگذشت.