اصغر خالدی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۹: سطر ۲۹:
  
  
نوازنده‌ی ایرانی سنتور. در محله‌ی سنگلج تهران متولد شد. در کودکی با شنیدن اجرای [[حبیب سماعی]] به سنتور علاقه‌مند می‌شود و به صورت خودآموز و با گوش دادن به اجراهای سماعی شروع به یادگیری این ساز می‌کند. پس از مدتی به واسطه‌ی برادر بزرگ‌ترش -[[خالدی، مهدی (۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۶۹ش)|مهدی خالدی]]-  برای آموزش نزد حبیب سماعى مى‌‏رود. پس از مدتی به همراه سى و هشت نفر دیگر در [[هنرستان موسیقی ملی|هنرستان موسیقى ملى]] نام‏‌نویسى می‌کنند که از آن میان تنها او، منصور یاحقى (برادر بزرگ‌تر [[پرویز یاحقی]])، [[منوچهر جهانبگلو]]، حسین صبا و سید مصطفى قراب پذیرفته می‌شوند. طی دوره‌ی هنرستان، حبیب سماعى هفته‏‌اى دو جلسه به آنها آموزش مى‏‌داد. در سال 1325 كه سماعى فوت شد، خالدى نزد [[ابوالحسن صبا]] رفت و از او تعلیم گرفت، تا این كه در اركستر مهدى خالدى (در رادیو) شروع به همكارى کرد.  
+
نوازنده‌ی ایرانی سنتور. در محله‌ی سنگلج تهران متولد شد. در کودکی با شنیدن اجرای [[حبیب سماعی]] به سنتور علاقه‌مند شد و به صورت خودآموز و با گوش دادن به اجراهای سماعی شروع به یادگیری این ساز کرد. پس از مدتی به واسطه‌ی برادر بزرگ‌ترش -[[خالدی، مهدی (۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۶۹ش)|مهدی خالدی]]-  برای آموزش نزد حبیب سماعى رفت. سپس به همراه سى و هشت نفر دیگر در [[هنرستان موسیقی ملی|هنرستان موسیقى ملى]] نام‏‌نویسى کرد که از آن میان تنها او، منصور یاحقى (برادر بزرگ‌تر [[پرویز یاحقی]])، [[منوچهر جهانبگلو]]، حسین صبا و سید مصطفى قراب پذیرفته شدند. طی دوره‌ی هنرستان، حبیب سماعى هفته‏‌اى دو جلسه به آنها آموزش مى‏‌داد. در سال 1325 كه سماعى فوت شد، خالدى نزد [[ابوالحسن صبا]] رفت و از او تعلیم گرفت، تا این كه در اركستر مهدى خالدى (در رادیو) شروع به همكارى کرد.  
  
اصغر خالدی در برنامه‌ی گلها با [[شیرخدایی، محمد (تهران ۱۳۰۵ـ همان جا ۱۳۷۹ش)|محمد شیرخدایى]]، اجراى اورتور برنامه را به عهده داشته است. او در رادیو همراه با اجرای خوانندگان بزرگی چون [[ادیب خوانساری، اسماعیل (۱۲۸۰ـ تهران ۱۳۶۱ش)|ادیب خوانسارى]]، [[غلامحسین بنان (انگرود ۱۲۹۰ـ تهران ۱۳۶۴ش)|غلامحسین بنان]] و [[حسین قوامی (تهران ۱۲۸۸ـ همان جا ۱۳۶۸ش)|حسین قوامى]] سنتور نواخت. خالدى، مدت پانزده روز، در جشن هزاره‌ی بوعلى سینا كه از طرف وزارت هنرهاى زیباى عراق برگزار شده بود با [[حسین تهرانی]] اجرا (دونوازی سنتور و تنبک) داشته است.  
+
اصغر خالدی در برنامه‌ی گلها با [[شیرخدایی، محمد (تهران ۱۳۰۵ـ همان جا ۱۳۷۹ش)|محمد شیرخدایى]]، اجراى اورتور برنامه را به عهده داشت. او در رادیو همراه با اجرای خوانندگان بزرگی چون [[ادیب خوانساری، اسماعیل (۱۲۸۰ـ تهران ۱۳۶۱ش)|ادیب خوانسارى]]، [[غلامحسین بنان (انگرود ۱۲۹۰ـ تهران ۱۳۶۴ش)|غلامحسین بنان]] و [[حسین قوامی (تهران ۱۲۸۸ـ همان جا ۱۳۶۸ش)|حسین قوامى]] سنتور نواخت. خالدى، مدت پانزده روز، در جشن هزاره‌ی بوعلى سینا كه از طرف وزارت هنرهاى زیباى عراق برگزار شده بود با [[حسین تهرانی]] اجرا (دونوازی سنتور و تنبک) داشت.  
  
 
از اجراهای مهم اصغر خالدی می‌توان به  آلبوم "''سه‌تار [[احمد عبادی]] و ویلن مهدی خالدی''" اشاره کرد که او با سنتور و مهرداد خالدی با ضرب آنها را همراهی کرده‌اند و در سال 1356 توسط [[کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان]] منتشر شده است.
 
از اجراهای مهم اصغر خالدی می‌توان به  آلبوم "''سه‌تار [[احمد عبادی]] و ویلن مهدی خالدی''" اشاره کرد که او با سنتور و مهرداد خالدی با ضرب آنها را همراهی کرده‌اند و در سال 1356 توسط [[کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان]] منتشر شده است.

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۱۱

اصغر خالدی
زادروز تهران 25شهریور 1302ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقى ملى  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی سنتور
سبک سنتی
آثار آلبوم سه‌تار احمد عبادی و ویلن مهدی خالدی
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس مهدی خالدی (برادر)

اصغر خالدى (تهران 25شهریور 1302ش- )


نوازنده‌ی ایرانی سنتور. در محله‌ی سنگلج تهران متولد شد. در کودکی با شنیدن اجرای حبیب سماعی به سنتور علاقه‌مند شد و به صورت خودآموز و با گوش دادن به اجراهای سماعی شروع به یادگیری این ساز کرد. پس از مدتی به واسطه‌ی برادر بزرگ‌ترش -مهدی خالدی- برای آموزش نزد حبیب سماعى رفت. سپس به همراه سى و هشت نفر دیگر در هنرستان موسیقى ملى نام‏‌نویسى کرد که از آن میان تنها او، منصور یاحقى (برادر بزرگ‌تر پرویز یاحقیمنوچهر جهانبگلو، حسین صبا و سید مصطفى قراب پذیرفته شدند. طی دوره‌ی هنرستان، حبیب سماعى هفته‏‌اى دو جلسه به آنها آموزش مى‏‌داد. در سال 1325 كه سماعى فوت شد، خالدى نزد ابوالحسن صبا رفت و از او تعلیم گرفت، تا این كه در اركستر مهدى خالدى (در رادیو) شروع به همكارى کرد.

اصغر خالدی در برنامه‌ی گلها با محمد شیرخدایى، اجراى اورتور برنامه را به عهده داشت. او در رادیو همراه با اجرای خوانندگان بزرگی چون ادیب خوانسارى، غلامحسین بنان و حسین قوامى سنتور نواخت. خالدى، مدت پانزده روز، در جشن هزاره‌ی بوعلى سینا كه از طرف وزارت هنرهاى زیباى عراق برگزار شده بود با حسین تهرانی اجرا (دونوازی سنتور و تنبک) داشت.

از اجراهای مهم اصغر خالدی می‌توان به آلبوم "سه‌تار احمد عبادی و ویلن مهدی خالدی" اشاره کرد که او با سنتور و مهرداد خالدی با ضرب آنها را همراهی کرده‌اند و در سال 1356 توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

از وضعیت حیات اصغر خالدی اطلاعی در دست نیست.