افسانه ملک: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۳۱: سطر ۳۱:
 
خواننده‌ی ایرانی موسیقی سنتی. از کودکی به یادگیری موسیقی پرداخت. در ۱۷ سالگی به [[هنرستان موسیقی ملی]] رفت و تحت نظر استادانی چون [[عبدالله دوامی]]، [[محمدعلی امیرجاهد]] و [[محمود کریمی (تهران ۱۳۰۶ـ همان جا ۱۳۶۳ش)|محمود کریمی]] آواز و ردیف‌های آوازی را فراگرفت.  
 
خواننده‌ی ایرانی موسیقی سنتی. از کودکی به یادگیری موسیقی پرداخت. در ۱۷ سالگی به [[هنرستان موسیقی ملی]] رفت و تحت نظر استادانی چون [[عبدالله دوامی]]، [[محمدعلی امیرجاهد]] و [[محمود کریمی (تهران ۱۳۰۶ـ همان جا ۱۳۶۳ش)|محمود کریمی]] آواز و ردیف‌های آوازی را فراگرفت.  
  
ملک در اواخر دهه‌ی 1330 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و اولین برنامه‌ی خود را به صورت زنده در تلویزیون اجرا کرد. او طی سال‌های قبل از انقلاب اسلامی با آهنگ‌سازانی چون [[فرامرز پایور (تهران ۱۳۱۱ش ـ ۱۳۸۸)|فرامرز پایور]]، [[محمد حیدری]]، [[بدیعی، رحمت الله (کاشان ۱۳۱۵ش)|رحمت‌الله بدیعی]]، [[مصطفی کمال پورتراب (تهران ۱۳۰۳ش)|مصطفی کمال پورتراب]]، سیمین آقارضی و [[افلیا پرتو]] همکاری و در ارکسترهای مختلف فرهنگ و هنر بالغ بر 400 اجرا داشته است. از این آثار جز اجراهای معدود، چیزی ضبط نشده.  
+
ملک در اواخر دهه‌ی 1330 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و اولین برنامه‌ی خود را به صورت زنده در تلویزیون اجرا کرد. او طی سال‌های قبل از انقلاب اسلامی با آهنگ‌سازانی چون [[فرامرز پایور (تهران ۱۳۱۱ش ـ ۱۳۸۸)|فرامرز پایور]]، [[محمد حیدری]]، [[بدیعی، رحمت الله (کاشان ۱۳۱۵ش)|رحمت‌الله بدیعی]]، [[مصطفی کمال پورتراب (تهران ۱۳۰۳ش)|مصطفی کمال پورتراب]]، سیمین آقارضی و [[افلیا پرتو]] همکاری و در ارکسترهای مختلف فرهنگ و هنر بالغ بر 400 اجرا داشته است. از این آثار جز اجراهایی معدود، چیزی ضبط نشده است.  
  
افسانه‌ ملک در سال 1356 با [[حسین ملک]] (نوازنده‌ی سنتور) ازدواج کرده. او طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی به تدریس موسیقی و آواز مشغول بوده است. در سال‌های اخیر، ملک دو کنسرت با ارکستر افلیا پرتو، برای خانم‌ها، برگزار کرده که آخرینش در مهرماه 1396 و فرهنگسرای نیاوران بوده است. در این کنسرت چهار تصنیف جدید اجرا شده که همگی از ساخته‌های محمد حیدری بوده‌اند.
+
افسانه‌ ملک در سال 1356 با [[حسین ملک]] (نوازنده‌ی سنتور) ازدواج کرد. او طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی به تدریس موسیقی و آواز مشغول بوده است. در سال‌های اخیر، ملک دو کنسرت با ارکستر افلیا پرتو، برای خانم‌ها، برگزار کرده که آخرینش در مهرماه 1396 و فرهنگسرای نیاوران بوده است. در این کنسرت چهار تصنیف جدید اجرا شده که همگی از ساخته‌های محمد حیدری بوده‌اند.
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۸ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۸

افسانه ملک
زادروز تهران 1321ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقی ملی  
شغل و تخصص اصلی خواننده
سبک سنتی
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس حسین ملک (همسر)
افسانه ملک
افسانه ملک

افسانه ملک (تهران 1321ش- )


خواننده‌ی ایرانی موسیقی سنتی. از کودکی به یادگیری موسیقی پرداخت. در ۱۷ سالگی به هنرستان موسیقی ملی رفت و تحت نظر استادانی چون عبدالله دوامی، محمدعلی امیرجاهد و محمود کریمی آواز و ردیف‌های آوازی را فراگرفت.

ملک در اواخر دهه‌ی 1330 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و اولین برنامه‌ی خود را به صورت زنده در تلویزیون اجرا کرد. او طی سال‌های قبل از انقلاب اسلامی با آهنگ‌سازانی چون فرامرز پایور، محمد حیدری، رحمت‌الله بدیعی، مصطفی کمال پورتراب، سیمین آقارضی و افلیا پرتو همکاری و در ارکسترهای مختلف فرهنگ و هنر بالغ بر 400 اجرا داشته است. از این آثار جز اجراهایی معدود، چیزی ضبط نشده است.

افسانه‌ ملک در سال 1356 با حسین ملک (نوازنده‌ی سنتور) ازدواج کرد. او طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی به تدریس موسیقی و آواز مشغول بوده است. در سال‌های اخیر، ملک دو کنسرت با ارکستر افلیا پرتو، برای خانم‌ها، برگزار کرده که آخرینش در مهرماه 1396 و فرهنگسرای نیاوران بوده است. در این کنسرت چهار تصنیف جدید اجرا شده که همگی از ساخته‌های محمد حیدری بوده‌اند.