امروز (فیلم 1392)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Today (2014 film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی رضا میرکریمی، تولید سال 1392ش. امروز با حضور در بخش مسابقۀ سینمای ایران سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر بعد از نامزدی در رشته‌های بهترین فیلمبرداری، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد (پرویز پرستویی) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (شبنم مقدمی) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برنده شده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

یونس راننده‌ای با سابقه است که در انتهای یک روز کاری زن جوان بارداری را که وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد به بیمارستان می‌رساند. او از وضعیت زن جوان خبر ندارد، اما پزشک و پرستار و حتی نگهبان بیمارستان به علت وضعیت وخیم زن، او را مورد هجمه و قضاوت قرار می‌دهند. زن باردار به سختی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همه با تصور این که یونس شوهر اوست، به او حمله می‌کنند. اما یونس سکوت می‌کند. یونس که دلش برای زن سوخته، برای او دسته‌گلی می‌خرد. خرید دسته‌گل، ماندن یونس در بیمارستان و خریدن داروهای زن، باعث می‌شود که زن به او اعتماد کند و حتی با حرف زدن با یونس برای انجام عملی که برای زنده ماندنش لازم بوده، راضی می‌شود. زن در حین عمل و زایمان از دنیا می‌رود و یونس با دختر او که به دنیا آمده از بیمارستان خارج می‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: رضا میرکریمی؛ شادمهر راستین

تهیه‌کننده: رضا میرکریمی

مدیر فیلمبرداری: هومن به‌منش

تدوینگر: رضا میرکریمی

طراح صحنه و لباس: مرجان گلزار

طراح چهره‌پردازی: محمود دهقانی

آهنگساز: امین هنرمند

صدابردار: سعید بجنوردی

صداگذار: علیرضا علویان

بازیگران: پرویز پرستویی، سهیلا گلستانی، شبنم مقدمی، حسام محمودی، اشکان جنابی، آسیه ضیایی، آوا شریفی، مدیا ذاکری، روزبه حصاری