انسان و اسلحه (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
مجتبی راعی
مجتبی راعی

Man and Gun (movie)

اولین فیلم بلند سینمایی مجتبی راعی در مقام کارگردان، تولید سال 1367ش و در گونه‌ی جنگی. راعی انسان و اسلحه را به عنوان پایان‌نامه‌ی تحصیلی‌اش ساخته و ارائه داده. نقش اصلی این فیلم را فرج‌الله سلحشور بازی کرده است. محمدرضا شرف‌الدین و مهدی شعرای نجاتی برای طراحی و اجرای جلوه‌های ویژه‌ی این فیلم از هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین گرفته‌اند. همچنین در سومین دوره جشنواره دفاع مقدس به تهیه‌کنندگان فیلم (سلحشور و راعی) دیپلم افتخار اعطا شده است.

مدت فیلم: 100 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

نیروهای شناسایی یكی از تیپ‌های سپاه برای حمله به مواضع دشمن و آزادسازی مناطقی از خاك كشور مشغول شناسایی می‌شوند. عملیات مزبور توسط نیروهای نفوذی و ستون پنجم دشمن لو رفته و از طرف آنها برای تخمین امكانات و نفرات نیروهای ایرانی و همچنین به منظور متوقف نمودن پیشروی سپاه ایران حمله‌ای صورت می‌گیرد. نیروهای دشمن پس از وارد آوردن خسارت به مواضع ایران و به گمان از بین رفتن فرمانده‌ی آنها عقب‌نشینی می‌كنند. در حالی كه مصطفی فرمانده‌ی نیروهای ایرانی در جریان حمله‌ی عراقی‌ها زخمی و به بیمارستان منتقل می‌شود. وی با توجه به موقعیت حساس و نیاز مبرم به انجام عملیات، بیمارستان را ترك گفته و حمله در سطح وسیعی آغاز می‌شود. با شروع حمله‌ی ناگهانی ایران دشمن غافلگیر شده و عملیات نیروهای ایرانی با موفقیت به پایان می‌رسد.


برخی از عوامل تولید

کارگردان: مجتبی راعی

نویسنده: مجتبی راعی؛ خلیل آب‌برین

تهیه‌کننده: مجتبی راعی؛ فرج‌الله سلحشور

فیلم‌بردار: حسن علیمردانی؛ محمد درمنش

تدوینگر: سیدمجید امامی

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

صدابردار: اسحاق خانزادی؛ احمد کلانتری؛ جمشید توفیقی

امور فنی صدا: محمدحسین دارالشفایی؛ محمود ویسیان

طراح صحنه و لباس: محمد سلمانی

طراح چهره‌پردازی: محمد جهان‌مهر

جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین؛ مهدی شعرای نجاتی

بازیگران: فرج‌الله سلحشور؛ خسرو ضیایی؛ محمد احمدی؛ علیرضا اسحاقی؛ غلامرضا علی‌اکبری؛ عباس شفیعی؛ سیدجواد هاشمی؛ مجید کی‌خواه؛ نعمت‌الله حمیدی؛ اصغر زارع؛ حمیدرضا رحمانی؛ نعمت‌الله عابدی؛ مهدی فلاح؛ محمدعلی نصر اصفهانی؛ جواد مستأجران؛ مجید جوانی؛ محسن موسوی