انگل (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

(به انگلیسی: Parasite) فیلم سینمایی در گونۀ کمدی سیاه به کارگردانی بونگ جون هو[۱] و نویسندگی وی و هان جین-ون[۲]. این فیلم دو ساعت و دوازده دقیقه‌­ای محصول کشور کره جنوبی است که در سال 2018 ساخته و سال 2019 به نمایش درآمد. انگل از جنبه‌های مختلف و خاصه خلاقیت در درام، بازی‌ها و کارگردانی مورد تحسین عموم منتقدان قرار گرفت و جوایز معتبر زیادی را نیز از آن خود کرد.


خلاصۀ داستان

انگل رابطۀ دو خانواده از طبقات مختلف اجتماع، به نام­‌های کیم[۳] و پارک[۴]، را روایت می­‌کند. داستان فیلم دربارۀ خانوادۀ بسیار فقیر کیم است که در خانۀ زیر همکف زندگی می‌کنند. آنها بی‌کار هستند و برای تامین زندگی خود مجبورند هرکاری انجام دهند؛ اما زمانی که پسر این خانواده پیشنهادی از جانب دوستش دریافت می‌کند، زندگی آنها دستخوش تغییر می‌شود. این دوست به پسر خانواده می‌گوید که در غیاب او، خودش را به عنوان مدرس زبان جا زده و به دختر خانواده‌ای ثروتمند، زبان انگلیسی بیاموزد و البته از او مراقبت کند. چرا که به او دل بسته و نمی‌خواهد کسی سراغ او برود. پسر خانواده نیز پس از پذیرش درخواست دوستش، زمانی که به نزد آن خانواده می‌رود، متوجه می‌شود که مادر دختر فرد به شدت ساده‌ای است و به همین دلیل نقشه‌ای می‌کشد تا بتواند دیگر اعضای خانواده‌اش را نیز با حیله و نیرنگ به خانه آورده و مشغول به کار کند.


برخی از جوایز و افتخارات

این فیلم نامزد دریافت شش جایزه در آکادمی اسکار (2019) بود که از بین آنها برندۀ جوایز بهترین فیلمنامۀ اورجینال، بهترین فیلم، بهترین فیلم بین‌المللی و بهترین کارگردانی شد. انگل نخستین فیلم غیرانگلیسی‌زبان است که برندۀ جایزۀ بهترین فیلم آکادمی اسکار شده ‌است. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا و گلدن گلوب نیز این فیلم جایزۀ بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را به خود اختصاص داد. انگل در بخش اصلی جشنوارۀ کن ۲۰۱۹ نیز حضور داشت و برندۀ نخل طلای جشنواره شد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: کوآک سین-آئه[۵] و بونگ جون هو

آهنگساز: جونگ جائه-ایل[۶]

مدیر فیلمبرداری: هونگ کیونگ-پیو[۷]

تدوینگر: جینمو یانگ[۸]

طراح تولید: لی ها-جون[۹]

طراح صحنه: ون-وو چو[۱۰]

طراح لباس: سی-یئون چوی[۱۱]
بازیگران: سونگ کانگ-هو[۱۲]، سان-کیون لی[۱۳]، چوی وو-سیک[۱۴]، چو یئو-جئونگ[۱۵]، سو-دم پارک[۱۶]، لی جئونگ-اون[۱۷] و جی-سو جونگ[۱۸]


 1. Bong Joon Ho
 2. Han Jin-won
 3. Kim
 4. park
 5. Kwak Sin-ae
 6. Jung Jae-il
 7. Hong Kyung-pyo
 8. Jinmo Yang
 9. Lee Ha-jun
 10. Won-woo Cho
 11. Se-yeon Choi
 12. Song kang-ho
 13. Sun-kyun Lee
 14. Choi Woo-sik
 15. Cho Yeo-jeong
 16. So-dam Park
 17. Lee Jeong-eun
 18. Ji-so Jung