اینجا چراغی روشن است (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

There is a light here (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی رضا میرکریمی تولید سال 1381. اینجا چراغی روشن است با شرکت در بخش سینمای ایران بیست و یکمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر در رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد (حبیب رضایی) و بهترین فیلمبرداری سیمرغ بلورین دریافت کرده است. همچنین در این دورۀ جشنواره سعید پورصمیمی برای بازی در این فیلم مورد تقدیر قرار گرفته است.

زمان فیلم: 80 دقیقه


خلاصۀ داستان

قدرت، جوان عقب‌مانده و ساده‌دلی است كه همراه با متولی امامزاده‌ای واقع در یک روستا زندگی می‌كند. متولی از این كه مردم روستا نسبت به امامزاده بی‌اعتنا هستند ناراحت است و آن را به كم‌ایمانی مردم نسبت می‌دهد، اما مردم معتقدند امامزاده تا حال نیازها و نذورات آنها را برآورده نكرده است. متولی موقتاً به شهر می‌رود و با توجه به این كه هیچ كس حاضر نشده در این مدت رسیدگی به امور امامزاده را بپذیرد، قدرت را به جای خود می‌گذارد. قدرت كه می‌تواند ارواح مردگان قبرستان كنار امامزاده را درک كند، متوجه مشكلات زندگی آدم‌های روستا می‌شود و از اموال امامزاده برای حل این مشكلات استفاده می‌كند. طولی نمی‌كشد كه بنای امامزاده خالی از فرش و سقف و دیوار و پول می‌شود. یک شب كه دختر چوپان روستا، گله‌هایش پراكنده شده‌اند؛ قدرت كه به او علاقه دارد، تمام شب را چراغ به دست می‌ایستد تا تمام گله به دور او و داخل امامزاده جمع شوند. صبح فردایش، قدرت با قطار عازم مقصدی می‌شود كه از نظر او محل اقامت «آقا» است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: رضا میرکریمی

تهیه‌کننده: رضا میرکریمی

مدیر فیلم‌برداری: حمید خضوعی ابیانه

تدوینگر: رضا میرکریمی

طراح صحنه و لباس: بهزاد کزازی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

صدابردار: یدالله نجفی

صداگذار: محمدرضا علیقلی

جلوه‌های ویژه: بهزاد کزازی

بازیگران: حبیب رضایی؛ سعید پورصمیمی؛ مریم بوبانی؛ فلامك جنیدی؛ الله‌قلی نظری؛ محمود راسخ‌فر؛ فرزاد حاتمیان؛ محسن خستو؛ رمضان اصغری؛ مطلب محسنی