ای ایران (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

O Iran (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ناصر تقوایی، تولید سال 1368ش. تهمینه میلانی در این فیلم کمدی دستیار تقوایی بوده است. ای ایران را خود تقوایی با درونمایۀ هویت ملی نوشته و با بازی اکبر عبدی و حسین سرشار در نقش‌ شخصیت‌های اصلی، موسیقی ناصر چشم‌آذر و فیلمبرداری محمود کلاری در ماسوله ساخته شده است. فیلم به دلایلی از بخش مسابقۀ جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد و در بخش مرور یک‌سال سینمای ایران به نمایش درآمد. داستان ای ایران در بستر ماجراهای مربوط به انقلاب 1357 و پیروزی انقلاب می‌گذرد. تقوایی در فیلم با زبانی طنز به هجو دیکتاتوری و استبداد پرداخته است. ای ایران برخلاف دیگر آثار تقوایی، قهرمان واحدی ندارد. بلكه تمامی اهالی روستا در نقش قهرمان و گروهبان مکوندی در نقش ضدقهرمان ظاهر شده‌اند.

مدت فیلم: 110 دقیقه


خلاصۀ داستان

در بحبوحۀ انقلاب، گروهبان مكوندی به ماسوله می‌رود و مردم را آزار می‌دهد. او برای آن كه منطقۀ تحت نفوذش از شهرهای دیگر كم نیاورد حكومت نظامی اعلام می‌كند. كسبۀ بازار، معلم‌ها و دانش‌آموزان مدرسه با او مقابله می‌كنند و فرزندش را می‌آزارند. مردم ماسوله هم‌زمان با فرار شاه از كشور، به پاسگاه تحت فرماندهی او كه جشنی به بهانۀ ارتقای درجه‌اش در آن برپاست، هجوم می‌برند و بساطش را به هم می‌ریزند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ناصر تقوایی

تهیه‌کنندگان: ناصر تقوایی، محمدعلی سلطان‌زاده و هارون یشایائی

مدیر تولید: احمد نجفی

تدوینگر: عباس گنجوی

مدیر فیلمبرداری: محمود کلاری

آهنگساز: ناصر چشم‌آذر

خواننده: حسین سرشار

صدابرداران: محمدرضا دلپاک، امیرحسین قاسمی، محمود ویسیان و محمدحسین دارالشفایی

صداگذاری و افکت صدا: بهروز عابدینی و اسحاق خانزادی

چهره‌پردازان: محمدرضا زاهد شکرابی، علی صدیقی و حمیدرضا پوربهرامی

طراحان صحنه و لباس: شهیندخت بهزادی، تهمینه میلانی، ناصر تقوایی و سیروس مقدم

جلوه‌های ویژه: سیاوش فکری

طراح پوستر: مرتضی ممیز

بازیگران: اكبر عبدی؛ ثریا حكمت؛ حسین سرشار؛ غلامحسین نقشینه؛ كامران فیوضات؛  محمد ورشوچی؛ اكبر معززی؛ امراله اسلامی؛ حسین نیكخو؛ فریدون دادرسی؛ حسن افراسیابی؛ اصغر بیچاره؛ حمید جبلی؛ مهران محمدی