باران (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
کاور فیلم باران
کاور فیلم باران

باران (فیلم) Baran (film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی مجید مجیدی. مجیدی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم را در سال 1379 تولید کرده است. فیلم نخستین بار در نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و ضمن تحسین منتقدین در آن جشنواره و جشنواره‌های داخلی و جهانی دیگر جوایز متعددی را کسب کرد.


خلاصه‌ی داستان

در یک برج در حال ساخت عده‌ای کارگر روستایی و افغانستانی مشغول به کار هستند. لطیف کارگر روستایی که مسئول خدمات و تغذیه‌ی کارگران نیز هست، باخبر می‌شود که بعد از مجروح شدن یک کارگر افغانی، پسر او رحمت، جایش مشغول کار است. به دلیل جثه‌ی ضعیف رحمت وظیفه‌ی خدمات دادن به کارگران را به او می‌سپارند و لطیف کار راحت خود را از دست می‌دهد. این کار لطیف را عصبانی می‌کند و او در پی آزار رحمت برمی‌آید. یک روز متوجه می‌شود که رحمت در واقع دختری است به نام باران که از سر ناچاری در میان مردان به جای پدر کار می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که لطیف به کمک باران بیاید و در این بین به او دل می‌بندد، ولی با منع کار برای افغانستانی‌ها، لطیف به دنبال باران می‌گردد و وقتی وضعیت زندگی آن‌ها را می‌بیند، همه‌ی پس‌انداز خود را به خانواده‌ی او می‌دهد، ولی بعد متوجه می‌شود که باران و خانواده اش قصد دارند برای همیشه ایران را ترک کنند.


برخی از جوایز

6 سیمرغ بلورین در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد (حسین عابدینی)، بهترین موسیقی متن (احمد پژمان)، بهترین صداگذاری (محمدرضا دلپاک) و بهترین صدابرداری (یدالله نجفی) از نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1379)؛ جایزه‌ی بزرگ قاره‌ی آمریکا در جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (2001)؛ جایزه‌ی هیات داوران جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مونترال (2001).


عوامل فیلم

کارگردان: مجید مجیدی

نویسنده: مجید مجیدی

تهیه‌کننده: مجید مجیدی؛ فواد نحاس

بازیگران: حسین عابدینی؛ رضا ناجی؛ زهرا بهرامی؛ حسین رحیمی؛ غلامحسین بخشی؛ حسین محجوب

مدیر فیلمبرداری: محمد داوودی

تدوین: حسن حسندوست

موسیقی: احمد پژمان

گروه صدا: یدالله نجفی؛ محمدرضا دلپاك؛ قاسم عابدینی؛ حسن حسندوست

جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی[۱]