بازی تقلید (فیلم 2014)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

بازی تقلید (The Imitation Game)

فیلم سینمایی در گونه‌های درام تاریخی و زندگینامه‌ای به کارگردانی مورتن تیلدام[۱]. فیلمنامه این فیلم توسط گراهام مور[۲] و براساس کتاب زندگینامه‌ایِ آلن تورینگ: انیگما[۳] (نوشتۀ اندرو هاجز[۴]) به رشتۀ تحریر درآمده است. این فیلم یک ساعت و پنجاه و چهار دقیقه‌­ای محصول سال 2014م آمریکاست.


خلاصۀ داستان

فیلم که بر اساس اتفاقات واقعی تهیه شده است، داستان گروهی از ریاضیدانان انگلیسی را روایت می‌­کند که در هنگامۀ جنگ جهانی دوم از طرف دولت انگلستان مامور می‌­شوند تا با کشف رمز مورد استفاده توسط نیروهای آلمانی مکالمات آنها را شنود کنند. در حالی‌که سرپرست گروه، آلن تورینگ، درگیر مشکلات شخصی‌ شده و عدم پیشرفت کار سبب بی‌اعتمادی و اختلاف بین اعضای گروه گردیده، ورود نیروی جوانی به تیم اوضاع را تغییر می­‌دهد.


برخی از جوایز و افتخارات

بازی تقلید در مراسم اسکار سال 2015 علاوه بر نامزدی در رشته­‌های بهترین فیلم، بازیگر نقش اول مرد، بازیگر مکمل زن، کارگردانی، تدوین، موسیقی و طراحی صحنه جایزۀ بهترین فیلمنامۀ اقتباسی را به خود اختصاص داد. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز این فیلم در رشته­‌های بهترین فیلم انگلیسی‌زبان، بهترین بازیگر نقش اول مرد، فیلمنامه، بازیگر نقش مکمل زن، تدوین، طراحی لباس، طراحی صحنه و صدابرداری نامزد دریافت جایزه بود که البته در هیچ‌کدام جایزه‌ای نگرفت.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: نورا گراسمن[۵]، ایدو استروسکی[۶] و تدی شوارزمن[۷]

مدیر فیلمبرداری: اسکار فارا[۸]

آهنگساز: الکساندر دسپالت[۹]

تدوینگر: ویلیام گولدنبرگ[۱۰]

طراح صحنه: تاتیانا مک­دونالد[۱۱]

طراح لباس: سمی شلدون[۱۲]

بازیگران: بندیکت کامبربچ[۱۳]، کیرا نایتلی[۱۴]، متیو گود[۱۵]، الن لیچ[۱۶]، متیو برد[۱۷]، روری کینر[۱۸]، چارلز دنس[۱۹]، مارک استرانگ[۲۰]، ایهان گودمن[۲۱]، جک تارلتون[۲۲] 1. Morten Tyldum
 2. Graham Moore
 3. Alan Turing: The Enigma
 4. Andrew Hodges
 5. Nora Grossman
 6. Ido Ostrowsky
 7. Teddy Schwarzman
 8. Oscar Faura
 9. Alexandre Despalt
 10. William Goldenberg
 11. Tatiana Macdonald
 12. Sammy Sheldon
 13. Benedict Cumberbatch
 14. Keira Knightley
 15. Mathew Goode
 16. Alan Leech
 17. Matthew beard
 18. Rory Kinnear
 19. Charles Dance
 20. Mark Strong
 21. Ihan Goodman
 22. Jack Tarlton