بلوز

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بِلوز (blues)
نوعی از موسیقیِ افریقایی ـ امریکایی[۱] که در آوازهای کار[۲] و آوازهای مذهبیِ سیاه‌پوستان[۳]، در مناطقِ روستایی جنوبِ امریکا، در اواخر قرن ۱۹ پدید آمد. از مشخصاتِ این موسیقی ساختِ دوازده ـ میزانی، یا ‌گاهی شانزده ـ میزانی، در خط ملودی و اشعارِ غم‌انگیزی است که مضمونِ اغلبِ آن‌ها را اندوه و شکست عشقی تشکیل می‌دهد. در این موسیقی، گیتار، سازِ اصلی است؛ هرچند که نواختن هارمونیکا[۴] (سازدهنی) و پیانو[۵] نیز در آن متداول‌اند. سبکِ گیتار و آوازِ بلوز کاملاً‌ نقشِ تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گیریِ جاز[۶]، راک[۷] و موسیقیِ پاپ[۸] داشته است.

بلوز در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰. بلوزِ روستایی[۹] یا بلوزِ دِلتا[۱۰] را معمولاً یک تک‌خوان با گیتار یا هارمونیکا اجرا می‌کند. خوانندگانی همچون رابرت جانسون[۱۱] و بوکا وایت[۱۲]، به این دوره تعلق داشتند. امّا نخستین نمونه‌های ضبط‌شده، بلوزِ کلاسیک[۱۳] خوانده می‌شود و از نمایندگانش دبلیو سی هَندی[۱۴] و بِسی اسمیت[۱۵] را می‌توان نام برد که با گروه‌های کوچک، آواز می‌خواندند.

بلوز در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰. بلوزِ شهری[۱۶] در این سال‌ها شکل گرفت و در آن از تقویت صدا به‌وسیلۀ برق استفاده می‌شود. بلوزِ شهری در شهرهای شمالیِ‌ امریکا، عمدتاً شیکاگو، رواج یافت و معروف‌ترین آهنگ‌سازانش عبارت‌اند از هاولین وولف[۱۷]، مادی واترز[۱۸]، و جان لی هوکر[۱۹]. این شاخه از بلوز سرانجام به «ریتم اند بلوز[۲۰]» تبدیل شد.

بلوز در دهۀ ۱۹۶۰. سبکِ نوازندگیِ‌ بی بی کینگ[۲۱] که به‌شدت تحت تأثیر جاز قرار داشت، خود الهام‌بخشِ بسیاری از آهنگ‌سازان بلوزِ انگلیسی شد که مشهورترینِ آنان اریک کلپتون[۲۲] است.

بلوز در دهۀ ۱۹۸۰. در این دهه «بلوزِ سیاه[۲۳]» متعلق به رابرت کرِی[۲۴]، با شیوۀ بلوزنوازیِ متأثر از موسیقی راکِ کسانی چون استیو رِی وئن[۲۵] در تضاد قرار می‌گیرند. در تاریخِ موسیقیِ کلاسیکِ غربی، آهنگ‌سازانی همچون راول[۲۶]، کوپلند[۲۷]، و مایکل تیپِت[۲۸] اصطلاح «بلوز» را بیشتر به‌معنای نوعی از خلق‌وخو یا روحیه به‌کار گرفته‌اند تا به‌معنای یک فرم مشخصِ موسیقایی.
 


 1. African American
 2. work songs
 3. Negro Spirituals
 4. harmonica
 5. piano
 6. jazz
 7. rock
 8. pop
 9. urban blues
 10. delta blues
 11. Robert Johnson
 12. Bukka White
 13. classic blues
 14. W C Handy
 15. Bessie Smith
 16. rural blues
 17. Howlin Wolf
 18. Muddy Waters
 19. John Lee Hooker
 20. rhythm and blues
 21. B B King
 22. Eric Clapton
 23. blues noir
 24. Robert Cray
 25. Stevie Ray Vaughan
 26. Ravel
 27. Copland
 28. Michael Tippett