بودن یا نبودن (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
کیانوش عیاری
کیانوش عیاری

بودن یا نبودن To be or not to be (movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی کیانوش عیاری. عیاری به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر اجتماعی را در سال 1377 تولید کرده است. بودن یا نبودن در دومین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (حسین ایل‌بیگی)، بهترین صداگذاری و میکس (مسعود بهنام) و بهترین صدابرداری (حسن زاهدی و سلمان نخعی) برنده‌ی تندیس زرین جشنواره بوده است.


خلاصه‌ی داستان

آنیك، دختر جوانی كه نیاز مبرم به پیوند قلب دارد، پس از مصاحبه با یك گروه مستندساز، به همراه پزشك معالجش دكتر نیك‌نژاد به بیمارستانی می‌رود كه پسر جوانی به نام امیر را ـ كه در شب ازدواجش طی نزاعی دچار ضربه‌ی مغزی شده ـ به آنجا آورده‌اند. دكتر نیك‌نژاد با ملكی ـ شوهرخاله‌ی امیر ـ صحبت می‌كند تا میان خانواده و دكتر واسطه شود و برای پدر و مادر امیر ماجرای مرگ مغزی را توضیح بدهد. پدر خانواده كه امیر را زنده می‌پندارد پیشنهاد پیوند قلب را نمی‌پذیرد. در این میان پدر دختری به نام معصومه ـ كه او نیز بیمار قلبی است اما مانند آنیك وضعیت حادی ندارد ـ به قصد خریدن قلب امیر برای دخترش به بیمارستان می‌آید و به ملكی پیشنهاد پرداخت پول می‌دهد. خانواده‌ی امیر به خانه برمی‌گردند. با ورود دكتر نیك‌نژاد و پیشنهادش برای پیوند قلب امیر به آنیك، برادر امیر عصبانی می‌شود و او را با چاقو زخمی می‌كند. وقتی تلاش پدر معصومه كه با پول به سراغ خانواده امیر آمده به جایی نمی‌رسد، آنیك كه خود را به زحمت به خانه امیر رسانده دچار ناراحتی می‌شود و اعضای خانواده‌ی امیر او را به بیمارستان می‌رسانند. در بیمارستان مادر آنیك نیز به دخترش می‌پیوندد و آن دو بار دیگر به سراغ خانواده‌ی امیر می‌روند و موفق می‌شوند رضایت پدر خانواده را جلب كنند. با اصرار پدر، مادر نیز رضایت می‌دهد و آنیك راهی اتاق عمل می‌شود. خانواده‌ی امیر پس از مراسم خاكسپاری پسر جوانشان با دسته گل به سراغ آنیك می‌روند كه عمل پیوند قلب را با موفقیت پشت سر گذاشته است.


عوامل فیلم

کارگردان: کیانوش عیاری

تهیه‌کننده: کیانوش عیاری

نویسنده: کیانوش عیاری

بازیگران: عسل بدیعی؛ فرهاد شریفی؛ حسین ایل‌بیگی؛ چکامه چمن‌ماه؛ کتایون جهانگیری؛ نورعلی لطفی؛ مریم بوبانی؛ رضا فیاضی؛ شبنم طلوعی؛ لوریک میناسیان

فیلم‌بردار: پرویز ملک‌زاده

تدوین: کیانوش عیاری

صدابردار: حسن زاهدی؛ سلمان نخعی

صداگذار: مسعود بهنام[۱]