بوعلی سینا (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

بوعلی سینا (تلویزیون)

مجموعه‌ی تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی کیهان رهگذر، در گونه‌ی تاریخی- زندگینامه‌ای. این مجموعه زندگی بوعلی سینا، دانشمند و طبیب برجسته‌ی ایرانی، را از کودکی تا کهنسالی روایت می‌کند.

این سریال در سال 1363 تولید و در سال 1364 از شبکه‌ی دو سیما بر روی آنتن رفت. بخش عمده‌ی این اثر در تهران و اصفهان فیلم‌برداری شده و در تولیدش از بناهای تاریخی شهر اصفهان و روستاهای قدیمی اطراف زاینده‌رود و اردستان استفاده شده است. بخشی از کار نیز در پادگان اقدسیه و باغ آن فیلم‌برداری شده است. بوعلی سینا آخرین کار کیهان رهگذر به عنوان کارگردان بود. وی پیش از این اثر نویسندگی سریال شاخص سربداران را نیز در کارنامه‌اش داشته است. او کمی بعد از کارگردانی بوعلی سینا از کشور مهاجرت کرد و بعدها در سال 1372 بعد از مبارزه با بیماری سرطان در دانمارک درگذشت.

در این مجموعه امین تارخ در نقش جوانی، میانسالی و کهنسالی بوعلی و نقش کودکی او را صالح نجفی (فرزند محمدعلی نجفی) بازی کرده است. بنابر گفته‌ی منوچهر محمدی (مدیر تولید این اثر) ساخت سریال پس از هفت ماه با بودجه‌ی 15 میلیونی به پایان رسید. شباهت ظاهری امین تارخ با تصاویر به‌جامانده از بوعلی یکی از دلایل انتخاب تارخ برای این نقش بوده است. در این مجموعه فرهاد فخرالدینی به عنوان آهنگساز، فرهاد فارسی به عنوان طراح صحنه و لباس و فرخ مجیدی به عنوان فیلم‌بردار با رهگذر همکاری کرده‌اند. همچنین تدوین سریال را خود رهگذر انجام داده است.

از دیگر بازیگران این سریال می‌توان به فیروز بهجت، عنایت بخشی، چنگیز وثوقی، عزت‌الله مقبلی، عطاءالله زاهد، مهری ودادیان، سرور نجات‌اللهی، حسین محب‌اهری، ملیحه نیکجومند و جمشید لایق اشاره کرد.