بوی خوش زندگی (فیلم 1373)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:58, 30 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

The smell of good life (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابوالحسن داوودی در گونۀ کمدی، تولید سال 1373ش. فیلم نخستین بار در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر (1373) به نمایش درآمد و با وجود این‌که از آثار کمدی قابل توجه سینمای ایران در دهۀ 1370 است، علاوه بر این‌که مورد بی‌توجهی منتقدان قرار گرفت، در فروش هم شکستی برای شرکت تهیه‌کننده و داوودی بود. طرح اولیۀ فیلمنامۀ بوی خوش زندگی براساس فيلمنامۀ «قهرمان شانس» (نوشتۀ محمود جعفری) نوشته شده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

كمال و جمال دو برادر دوقلوی كاملاً شبیه به هم هستند، اما با دو نوع روحیه و اخلاق متفاوت. جمال كه بهیار بیمارستان است پیكر مدهوش پیرمردی را در خیابان می‌یابد. او پیرمرد را به بیمارستان می‌رساند و از مرگ نجات می‌دهد. برادر پیرمرد به همراه وكیلش كه مردی دغل‌كار است چشم به مایملک و خانۀ قدیمی و بزرگ او دارند. پیرمرد كه آدم لجبازی است برای قدردانی از كمک‌های جمال تصمیم می‌گیرد خانۀ خود را با قیمت اندكی به او بفروشد. برادر پیرمرد، وكیل، و كمال و زنش برای جلوگیری از این اتفاق و یا حداقل دست یافتن به سهمی از خانه دست به هركاری می‌زنند و برای رسیدن به منظورشان حتی سر یكدیگر را كلاه می‌گذارند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، علیرضا خمسه و ابوالحسن داوودی

تهیه­‌کننده: ابوالحسن داوودی

فیلم­بردار: بهرام بدخشانی

تدوینگر: بهرام دهقان

آهنگساز: كیوان جهانشاهی

بازیگران: علیرضا خمسه (در نقش کمال و جمال- شخصیت‌های اصلی داستان)؛ امیر پایور؛ ابراهیم آبادی؛ غلامحسین لطفی؛ گوهر خیراندیش؛ نیلوفر محمودی؛ عباس محبوب؛ مظفر سلطانی؛ فریبرز عرب‌نیا؛ لوریک میناسیان