بیان (البیان)، کتاب: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(یک نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۱: سطر ۱:
 
البیان (کتاب)
 
البیان (کتاب)
  
کتابی در فقه شافعی تألیف یحیی بن ابی الخیر العمرانی. این کتاب مشهورترین و مهمترین اثر فقهی در یمن است که به فقه شافعی پرداخته است و مولف آن علامه محدث یحیی بن ابی الخیر العمرانی (متوفای 1162 م) در سال 1133 م آغاز به تألیف آن کرد و در سال 1138 آن را درچند جلد به پایان برد. ترتیب این کتاب براساس کتاب ''المهذب فی الفروع'' است که امام شافعیان عصر خویش، ابو اسحاق ابراهیم بن علی بن یوسف فیروزآبادی شیرازی (متوفای 1083 م) تألیف کرد و در زمان او بسیار مورد توجه قرار گرفت و پس از آن که یکی از شاگردان فیروزآبادی به نام محمد بن عبدویه عدنی این کتاب را با خود به یمن آورد، به منبع شافعیان یمن در فقه تبدیل شد. العمرانی پیش از تألیف این کتاب، کتاب ''الزوائد'' را با گرد آوری شروح فقهی دیگران بر کتاب المهذب تألیف کرد و در کتاب البیان نیز از این شروح بهره برده است. مورخان و فقها در وصف کتاب البیان گفته‌اند که‌این کتاب جامع تحقیقات اهل عراق و موشکافی اهل خراسان (ایران) است. کتاب المهذب در سال 1904 م در مصر و در دو بخش منتشر شد اما کتاب ''البیان'' هنوز، خطی باقی مانده و البته نسخ فراوانی از آن در دست است. نسخه‌ای از آن در کتابخانه جامع کبیر صنعاء به شماره 749 و نسخه‌ای در چهار جلد در جامع تریم و نسخه‌ای دیگر در هشت جلد که در زمان حیات مولف و نسخه اصلی مطابقت داده شده است در دارالکتب المصریه (قاهره) به شماره 32 فقه شافعی موجود است.
+
کتابی در فقه شافعی تألیف یحیی بن ابی الخیر العمرانی. این کتاب مشهورترین و مهمترین اثر فقهی در یمن است که به فقه شافعی پرداخته است و مولف آن علامه محدث یحیی بن ابی الخیر العمرانی (متوفای 1162م) در سال 1133م آغاز به تألیف آن کرد و در سال 1138 آن را درچند جلد به پایان برد. ترتیب این کتاب براساس کتاب ''المهذب فی الفروع'' است که امام شافعیان عصر خویش، ابو اسحاق ابراهیم بن علی بن یوسف فیروزآبادی شیرازی (متوفای 1083م) تألیف کرد و در زمان او بسیار مورد توجه قرار گرفت و پس از آن که یکی از شاگردان فیروزآبادی به نام محمد بن عبدویه عدنی این کتاب را با خود به یمن آورد، به منبع شافعیان یمن در فقه تبدیل شد. العمرانی پیش از تألیف این کتاب، کتاب ''الزوائد'' را با گرد آوری شروح فقهی دیگران بر کتاب المهذب تألیف کرد و در کتاب البیان نیز از این شروح بهره برده است. مورخان و فقها در وصف کتاب البیان گفته‌اند که این کتاب جامع تحقیقات اهل عراق و موشکافی اهل خراسان (ایران) است. کتاب المهذب در سال 1904م در مصر و در دو بخش منتشر شد اما کتاب ''البیان'' هنوز، خطی باقی مانده و البته نسخ فراوانی از آن در دست است. نسخه‌ای از آن در کتابخانه جامع کبیر صنعاء به شماره 749 و نسخه‌ای در چهار جلد در جامع تریم و نسخه‌ای دیگر در هشت جلد که در زمان حیات مولف و نسخه اصلی مطابقت داده شده است در دارالکتب المصریه (قاهره) به شماره 32 فقه شافعی موجود است.
  
  

نسخهٔ ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۲۲

البیان (کتاب)

کتابی در فقه شافعی تألیف یحیی بن ابی الخیر العمرانی. این کتاب مشهورترین و مهمترین اثر فقهی در یمن است که به فقه شافعی پرداخته است و مولف آن علامه محدث یحیی بن ابی الخیر العمرانی (متوفای 1162م) در سال 1133م آغاز به تألیف آن کرد و در سال 1138 آن را درچند جلد به پایان برد. ترتیب این کتاب براساس کتاب المهذب فی الفروع است که امام شافعیان عصر خویش، ابو اسحاق ابراهیم بن علی بن یوسف فیروزآبادی شیرازی (متوفای 1083م) تألیف کرد و در زمان او بسیار مورد توجه قرار گرفت و پس از آن که یکی از شاگردان فیروزآبادی به نام محمد بن عبدویه عدنی این کتاب را با خود به یمن آورد، به منبع شافعیان یمن در فقه تبدیل شد. العمرانی پیش از تألیف این کتاب، کتاب الزوائد را با گرد آوری شروح فقهی دیگران بر کتاب المهذب تألیف کرد و در کتاب البیان نیز از این شروح بهره برده است. مورخان و فقها در وصف کتاب البیان گفته‌اند که این کتاب جامع تحقیقات اهل عراق و موشکافی اهل خراسان (ایران) است. کتاب المهذب در سال 1904م در مصر و در دو بخش منتشر شد اما کتاب البیان هنوز، خطی باقی مانده و البته نسخ فراوانی از آن در دست است. نسخه‌ای از آن در کتابخانه جامع کبیر صنعاء به شماره 749 و نسخه‌ای در چهار جلد در جامع تریم و نسخه‌ای دیگر در هشت جلد که در زمان حیات مولف و نسخه اصلی مطابقت داده شده است در دارالکتب المصریه (قاهره) به شماره 32 فقه شافعی موجود است.