بیست (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
مهتاب کرامتی و حبیب رضایی در صحنه‌ای از فیلم
مهتاب کرامتی و حبیب رضایی در صحنه‌ای از فیلم

twenty (movie)

سومین فیلم بلند سینمایی عبدالرضا کاهانی در مقام کارگردان، تولید سال 1387ش. بیست به هفدهمین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی فیلم دمشق راه یافت و برندۀ جایزۀ نقرۀ مسابقۀ فیلم‌های بلند این جشنواره شد. همچنین این فیلم در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (پرویز پرستویی) و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت بوده و علاوه بر این جوایز دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد (علیرضا خمسه) و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن (مهتاب کرامتی) را دریافت کرده است. بیست در سال بعد نیز برندۀ جایزۀ ویژۀ هیأت داوران و جایزۀ کلیسای جهانی از چهل و چهارمین دورۀ جشنوارۀ فیلم کارلووی واری[۱] (2009) بوده است.

بیست اثری واقع‌گرایانه است که کاهانی در آن تلاش می‌کند از ابتدا تا پایان نگاهش در مرز میان بی‌طرفی و عدم جبهه‌گیری‌های آلوده به سیاست‌زدگی و با دلسوزی و تعهد اجتماعی که لازمۀ وجودی یک هنرمند است، باقی بماند. بیش‌تر صحنه‌های فیلم در یک تالار پذیراییِ در آستانۀ تعطیلی می‌گذرد و این شخصیت‌های فیلم هستند که داستان آرام آن را پیش می‌برند. در تمام مدت زمان اثر تقریباً اتفاق دراماتیک چشم‌گیری خلق نشده است.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

فیلم دربارۀ صاحب یک سالن پذیرایی به نام سلیمانی (با بازی پرویز پرستویی) است که به توصیۀ پزشک معالجش، تصمیم می‌گیرد سالن را به فروش بگذارد. کارگران تالار که وابستگی زیادی به آن دارند، در مهلت بیست‌روزه‌ای که تا زمان واگذاری سالن دارند، مجبور به تلاش برای جلوگیری از این اتفاق هستند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: عبدالرضا کاهانی و حسین مهکام

تهیه‌کننده: پوران درخشنده

مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی

تدوینگر: شیما منفرد

آهنگساز: امیر واجدسمیعی

صدابردار: عباس رستگارپور

صداگذاری و ترکیب صدا: آرش قاسمی

طراح چهره‌پردازی: نوید فرخ‌مرزی

طراح صحنه و لباس: عبدالرضا کاهانی

بازیگران: پرویز پرستویی؛ مهتاب کرامتی؛ علیرضا خمسه؛ مهران احمدی؛ علیرضا حسینی؛ حبیب رضایی؛ فرشته صدرعرفایی


  1. Karlovy Vary International Film Festival