بینایی ماشین

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بینایی ماشین یا دید ماشین[۱]


فراهم‌سازی اطلاعات تصویری از محیط اطراف که توسط سیگنال­‌های دریافتی به وسیله‌ی حسگرها و نیز انجام پردازش­‌هایی بر روی این داده­‌ها، به منظور ادراک وضعیت پیرامونی یک شی انجام می‌شود. از این حیث، بینایی ماشین برای سیستم­‌های هوشمند این امکان را فرآهم نموده تا پس از دریافت و تحلیل داده‌های تصویری، در مواردی که یک سیستم نیازمند نظارت انسانی است، به صورت کاملاً خودکار عمل نماید. به طور مثال، فرآیند کنترل و هدایت روبات، بازشناسی قطعات در خط تولید، بازشناسی چهره و وسایل نقلیه بدون سرنشین، همگی توسط سیستم‌های بینایی ماشین و تکنیک‌های توسعه‌یافته در این حوزه انجام می­‌پذیرند.

دستیابی به بینایی ماشین در یک سیستمْ نیازمند اجزای سخت­‌افزاری و نرم­‌افزاری مختلفی از قبیل یک یا چند دوربین دیجیتال، منابع نوری مناسب برای تولید تصاویر مناسب و یک پردازنده به منظور پردازش سیگنال دیجیتالی دریافتی است. چنانچه دوربین­‌های آنالوگ در این زمینه به کار گرفته شوند، می­‌بایست یک واحد تبدیل اطلاعات از آنالوگ به دیجیتال نیز در نظر گرفته شود.

برای مثال، در مورد یک روباتْ از طریق دریافت اطلاعات تصویری توسط دوربین­‌ها و انجام پردازش بر روی این اطلاعات دریافتی، قدرت بینایی برای آن روبات را فراهم می‌آورد تا بتواند همانند انسانْ با دنیای اطراف خود تعامل بهتری ایجاد نماید. از جمله کاربردهای بینایی ماشین در حوزه حمل‌ونقل، می‌­توان به خواندن پلاک ماشین، سنجش سرعت اتومبیل، تشخیص حجم بار خودروهای سنگین و نیز سامانه­‌هایی که به راننده کمک می­‌کنند تا ایمنی و دقت در حین رانندگی به میزان زیادی افزایش پیدا کند، اشاره نمود.

دست آخر اینکه بینایی ماشین، به عنوان یک رشته از مهندسی سیستم، از دید رایانه می­‌تواند موضوع مبحث متمایزی باشد.  1. machine vision