بینچی، ماایو (۱۹۴۰): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۵: سطر ۵:
  
 
نویسنده وروزنامه‌نگار ایرلندی. در دوبلین به‌دنیا آمد و در کالج دانشگاهیِ دوبلین تحصیل کرد؛ این شهر و اطراف آن غالباً پس‌زمینۀ آثارش را تشکیل می‌دهند. شماری نمایش‌نامه نوشته است، امّا شهرتش در مقام نویسنده به‌سبب داستان‌های کوتاه و رمان‌های اوست. ازجمله مجموعه داستان‌های کوتاه اوست: ''مسیر ویکتوریا، مسیر اصلی''<ref>''Victoria Line,Central Line''
 
نویسنده وروزنامه‌نگار ایرلندی. در دوبلین به‌دنیا آمد و در کالج دانشگاهیِ دوبلین تحصیل کرد؛ این شهر و اطراف آن غالباً پس‌زمینۀ آثارش را تشکیل می‌دهند. شماری نمایش‌نامه نوشته است، امّا شهرتش در مقام نویسنده به‌سبب داستان‌های کوتاه و رمان‌های اوست. ازجمله مجموعه داستان‌های کوتاه اوست: ''مسیر ویکتوریا، مسیر اصلی''<ref>''Victoria Line,Central Line''
 +
</ref> (۱۹۸۷)، و ''دوبلین۴''‌<ref>''Dublin 4''</ref> (۱۹۸۲). رمان‌های بینچی، که معمولاً به زندگی مردم معمولی می‌پردازند، عبارت‌اند از ''شمع یک پنی''<ref> ''Light a Penny Candle ''</ref> (۱۹۸۲)، ''تابستان کرم شب‌تاب''<ref>''Firefly Summer ''</ref> (۱۹۸۷)، ''محفل دوستان''<ref>''Circle of Friends ''</ref> (۱۹۹۰؛ در ۱۹۹۵ فیلمی از آن ساخته شد)، ''راش سرخ''<ref>''The Copper Beech ''</ref> (۱۹۹۲)، ''دریاچۀ شیشه‌ای''<ref>''The Glass Lake ''</ref> (۱۹۹۴)، ''کلاس شبانه''<ref>''Evening Class ''</ref> (۱۹۹۶)، و ''جادۀ تارا''<ref>''Tara Road ''</ref> (۱۹۹۸). بینچی در مقام معلم و سفرنامه‌نویس پاره‌وقت در ۱۹۶۹ به نشریۀ ''آیریش تایمز''<ref>Irish Times </ref> پیوست و بعد خبرنگار این روزنامه در لندن شد. تا سال ۲۰۰۰، که خود را بازنشسته کرد، برای روزنامه مطلب می‌نوشت و اشاره کرد که ''پَر سرخ''<ref>''Scarlet Feather ''</ref> (۲۰۰۱) آخرین رمانش خواهد بود. چند نمایش‌نامۀ او در دوبلین به اجرا درآمده‌اند. بینچی در ایرلند و در خارج از کشورش، برای نمایش‌نامۀ تلویزیونیِ ''عمیقاً متأسف''<ref>''Deeply Regretted By''</ref>(۱۹۷۹) برندۀ جوایزی شد.
  
</ref> (۱۹۸۷)، و ''دوبلین۴''‌<ref>''Dublin 4''</ref> (۱۹۸۲). رمان‌های بینچی، که معمولاً به زندگی مردم معمولی می‌پردازند، عبارت‌اند از ''شمع یک پنی''<ref> ''Light a Penny Candle ''</ref> (۱۹۸۲)، ''تابستان کرم شب‌تاب''<ref>''Firefly Summer ''</ref> (۱۹۸۷)، ''محفل دوستان''<ref>''Circle of Friends ''</ref> (۱۹۹۰؛ در ۱۹۹۵ فیلمی از آن ساخته شد)، ''راش سرخ''<ref>''The Copper Beech ''</ref> (۱۹۹۲)، ''دریاچۀ شیشه‌ای''<ref>''The Glass Lake ''</ref> (۱۹۹۴)، ''کلاس شبانه''<ref>''Evening Class ''</ref> (۱۹۹۶)، و ''جادۀ تارا''<ref>''Tara Road ''</ref> (۱۹۹۸). بینچی در مقام معلم و سفرنامه‌نویس پاره‌وقت در ۱۹۶۹ به نشریۀ ''آیریش تایمز''<ref>Irish Times </ref> پیوست و بعد خبرنگار این روزنامه در لندن شد. تا سال ۲۰۰۰، که خود را بازنشسته کرد، برای روزنامه مطلب می‌نوشت و اشاره کرد که ''پَر سرخ''<ref>''Scarlet Feather ''</ref> (۲۰۰۱) آخرین رمانش خواهد بود. چند نمایش‌نامۀ او در دوبلین به اجرا درآمده‌اند. بینچی در ایرلند و در خارج از کشورش، برای نمایش‌نامۀ تلویزیونیِ''عمیقاً متأسف''<ref>''Deeply Regretted By''</ref>(۱۹۷۹) برندۀ جوایزی شد.
+
<br /> <!--12489900-->
  
<br/> <!--12489900-->
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 
+
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]] [[Category:تئاتر]] [[Category:جهان - اشخاص و گروه ها]]
+
[[Category:تئاتر]]  
 +
[[Category:جهان - اشخاص و گروه ها]]
 +
<references />

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۵ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۴۳

بینْچی، ماایو (۱۹۴۰)(Binchy, Maeve)

بينْچي، ماايو

نویسنده وروزنامه‌نگار ایرلندی. در دوبلین به‌دنیا آمد و در کالج دانشگاهیِ دوبلین تحصیل کرد؛ این شهر و اطراف آن غالباً پس‌زمینۀ آثارش را تشکیل می‌دهند. شماری نمایش‌نامه نوشته است، امّا شهرتش در مقام نویسنده به‌سبب داستان‌های کوتاه و رمان‌های اوست. ازجمله مجموعه داستان‌های کوتاه اوست: مسیر ویکتوریا، مسیر اصلی[۱] (۱۹۸۷)، و دوبلین۴[۲] (۱۹۸۲). رمان‌های بینچی، که معمولاً به زندگی مردم معمولی می‌پردازند، عبارت‌اند از شمع یک پنی[۳] (۱۹۸۲)، تابستان کرم شب‌تاب[۴] (۱۹۸۷)، محفل دوستان[۵] (۱۹۹۰؛ در ۱۹۹۵ فیلمی از آن ساخته شد)، راش سرخ[۶] (۱۹۹۲)، دریاچۀ شیشه‌ای[۷] (۱۹۹۴)، کلاس شبانه[۸] (۱۹۹۶)، و جادۀ تارا[۹] (۱۹۹۸). بینچی در مقام معلم و سفرنامه‌نویس پاره‌وقت در ۱۹۶۹ به نشریۀ آیریش تایمز[۱۰] پیوست و بعد خبرنگار این روزنامه در لندن شد. تا سال ۲۰۰۰، که خود را بازنشسته کرد، برای روزنامه مطلب می‌نوشت و اشاره کرد که پَر سرخ[۱۱] (۲۰۰۱) آخرین رمانش خواهد بود. چند نمایش‌نامۀ او در دوبلین به اجرا درآمده‌اند. بینچی در ایرلند و در خارج از کشورش، برای نمایش‌نامۀ تلویزیونیِ عمیقاً متأسف[۱۲](۱۹۷۹) برندۀ جوایزی شد.


 1. Victoria Line,Central Line
 2. Dublin 4
 3. Light a Penny Candle
 4. Firefly Summer
 5. Circle of Friends
 6. The Copper Beech
 7. The Glass Lake
 8. Evening Class
 9. Tara Road
 10. Irish Times
 11. Scarlet Feather
 12. Deeply Regretted By