تام جونز: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲: سطر ۲:
 
تام جونز (Tom Jones)
 
تام جونز (Tom Jones)
  
(نام کامل: ''داستان زندگی تام جونز، بچه سر راهی''<ref>''The History of Tom Jones, a Foundling''</ref>) رمانی نوشتۀ هِنری فیلدینگ<ref>Henry Fielding </ref> در۱۷۴۹ . این داستان زندگی بچه‌ای سر راهی به نام تام جونز را بازگو می‌کند که سرشت سرکش و عجولش او را به بیراهه می‌برد. تام در ورطۀ پرآشوب زندگی قرن هجدهمی ماجراهای بسیاری را پشت سر می‌گذارد، تا این‌که سرانجام دراثر خوش‌قلبی خودش و عشق دختری زیبا با نام سوفیا وِسترن<ref>Sophia Western</ref> از این مهلکه خلاص می‌شود. این اثرِ متکلف و عنان‌گسیخته، که سرشار از مضامین شاد و آمیخته به لودگی است، نقطۀ عطفی در قالب رمان به‌شمار می‌آید.
+
(نام کامل: ''داستان زندگی تام جونز، بچه سر راهی''<ref>''The History of Tom Jones, a Foundling''</ref>) رمانی نوشتۀ [[هنری فیلدینگ|هِنری فیلدینگ]]<ref>Henry Fielding </ref> در۱۷۴۹ . این داستان زندگی بچه‌ای سر راهی به نام تام جونز را بازگو می‌کند که سرشت سرکش و عجولش او را به بیراهه می‌برد. تام در ورطۀ پرآشوب زندگی قرن هجدهمی ماجراهای بسیاری را پشت سر می‌گذارد، تا این‌که سرانجام دراثر خوش‌قلبی خودش و عشق دختری زیبا با نام سوفیا وِسترن<ref>Sophia Western</ref> از این مهلکه خلاص می‌شود. این اثرِ متکلف و عنان‌گسیخته، که سرشار از مضامین شاد و آمیخته به لودگی است، نقطۀ عطفی در قالب رمان به‌شمار می‌آید.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۸: سطر ۸:
 
&nbsp;
 
&nbsp;
  
<br/> <!--14044300-->
+
<br /> <!--14044300-->
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۵ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۵۷

تام جونز (Tom Jones)

(نام کامل: داستان زندگی تام جونز، بچه سر راهی[۱]) رمانی نوشتۀ هِنری فیلدینگ[۲] در۱۷۴۹ . این داستان زندگی بچه‌ای سر راهی به نام تام جونز را بازگو می‌کند که سرشت سرکش و عجولش او را به بیراهه می‌برد. تام در ورطۀ پرآشوب زندگی قرن هجدهمی ماجراهای بسیاری را پشت سر می‌گذارد، تا این‌که سرانجام دراثر خوش‌قلبی خودش و عشق دختری زیبا با نام سوفیا وِسترن[۳] از این مهلکه خلاص می‌شود. این اثرِ متکلف و عنان‌گسیخته، که سرشار از مضامین شاد و آمیخته به لودگی است، نقطۀ عطفی در قالب رمان به‌شمار می‌آید.

 

 


  1. The History of Tom Jones, a Foundling
  2. Henry Fielding
  3. Sophia Western