تل ماسه (سینما)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

تل‌ماسه (Dune)

فیلم سینمایی در گونۀ علمی-تخیلی به کارگردانی دنیس ویلنو[۱] و تهیه‌کنندگی ویلنو، کیل بویتر[۲] و مری پرنت[۳]. فیلمنامۀ تل‌ماسه بر اساس رمانی به همین نام (نوشتۀ فرانک هربرت[۴])، توسط جان اسپیس[۵] و دنیس ویلنو به رشتۀ تحریر درآمده است. این فیلم که بیانی حماسی دارد، محصول مشترک کانادا و آمریکاست و سال 2019 در اردن، نروژ، آمریکا و دبی و نقاط دیگر فیلمبرداری و در سال 2021 اکران شد. تل‌ماسه طی اکران توانست بیش‌تر از 2 برابر هزینۀ ساختش فروش کند و از طرف هیأت ملی بازبینی فیلم و انستیتوی فیلم آمریکا به عنوان یکی از آثار برتر سال 2021 انتخاب و معرفی شد.

مدت فیلم: 156 دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان این فیلم در آیندۀ دور و در زمانی که کهکشان توسط خانواده­‌های قدرتمند و یک امپراتوری کنترل می‌­شود، می­‌گذرد. لتو آتریدیس[۶] سرپرست خانوادۀ­ آتریدیس از طرف امپراتور برای کنترل و برقراری نظم به سیاره­ای به نام آراکیس فرستاده می­‌شود. این سیاره تنها منبع یک مادۀ جادویی است که توانایی­‌های گوناگونی را به کسانی که از آن استفاده می­‌کنند می‌بخشد. برای همین همواره مورد نزاع و تاخت‌وتاز اقوام مختلف است. هنگامی که خانوادۀ آتریدیس توسط خائنین مورد حمله قرار می­‌گیرد، پل آتریدیس[۷]، تنها پسر لتو، در این سیاره سرگردان می‌‌شود. وی به زودی درمی‌یابد که ساکنان بومی جزیره وی را همان ناجی موعودی می­‌دانند که در افسانه‌هایشان به آن اشاره شده است.


برخی از جوایز و افتخارات

تل‌ماسه در مراسم اسکار سال 2022 برندۀ شش جایزه در رشته­‌های بهترین صداگذاری، جلوه‌­های ویژه، طراحی صحنه، موسیقی، فیلمبرداری و تدوین شد و در رشته­‌های بهترین فیلم، بهترین چهره‌پردازی، فیلمنامه و طراحی لباس نیز نامزد دریافت جایزه بود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

مدیر تولید: ژسیکا درهامر[۸]

مدیر فیلمبرداری:  گرگ فریزر[۹]

آهنگساز: هانس زیمر[۱۰]

تدوینگر: جو واکر[۱۱]

طراحان صحنه: ریچارد روبرتز[۱۲] و سوزانا سیپوس[۱۳]

طراحان لباس: باب مورگان[۱۴] و ژاکلین وست[۱۵] 

بازیگران: تیموتی شالامت[۱۶] (شخصیت اصلی)، ربکا فرگوسن[۱۷]، جیسون موموآ[۱۸]، جاش برولین[۱۹]، اسکار ایزاک[۲۰]، خاویر باردم[۲۱]، استلان اسکارسگار[۲۲]
 1. Denis Villeneuve
 2. Cale Boyter
 3. Mary Parent
 4. Frank Herbert
 5. John Spaihts
 6. Leto Arteides
 7. Paul Atreides
 8. Jessica Derhammer
 9. Greig Fraser
 10. Hans Zimmer
 11. Joe Walker
 12. Richard Roberts
 13. Zsuzsanna Sipos
 14. Bob Morgan
 15. Jaquelline West
 16. Timothe Chalamant
 17. Rica Ferguson
 18. Jason Momoa
 19. Josh Brolin
 20. Oscar Isaac
 21. Javier Bardem
 22. Stellan Skarsgard