تمام وسوسه‌های زمین (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

All the temptations of the earth (movie)

یگانه فیلم سینمایی حمید سمندریان در مقام نویسنده و کارگردان، تولید سال 1368ش. این فیلم بلند 102 دقیقه‌ای را بخش فرهنگی جهاد دانشگاهی با همکاری «موسسۀ علمی- فرهنگی شاهد» و با مدیریت حسن آقاکریمی تهیه کرده است. بهرام دهقان (تدوینگر برجستۀ سینما) در این اثر به عنوان دستیار کارگردان و تدوینگر در کنار سمندریان بوده است. تمام وسوسه‌های زمین در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول زن (هما روستا)، بهترین بازیگر نقش دوم مرد (احمد آقالو) و بهترین صدابرداری نامزد دریافت جایزه بود، ولی جایزه‌ای دریافت نکرد. فیلم از فروردین سال 1369 به نمایش درآمد، ولی به دلیل پرداخت بیش از حد تئاتری نه مورد توجه منتقدان واقع شد و نه فروش مناسبی داشت. رضا کیانیان با بازی در تمام وسوسه‌های زمین نخستین بار جلوی دوربین سینما قرار گرفت.


خلاصۀ داستان

پیرزنی به نام ماه‌بانو به هنگام ترک روستای زادگاهش، به یاد می‌آورد که سال‌ها قبل، دکتر سنجر پس از اتمام تحصیلات به روستا می‌آید تا درمانگاهی احداث کند. دکتر به ماه‌بانو، که شوهرش را از دست داده علاقه دارد. ماه‌بانو به او روی خوش نشان نمی‌دهد. از سویی دیگر مقرب‌السلطان، مالک بزرگ روستا، می‌کوشد تا سنجر را به سوی خود جلب کند. او دختر عقب‌مانده‌اش را به ازدواج سنجر درمی‌آورد. با شیوع وسیع وبا، مقرب‌السلطان فوت می‌کند و مباشرش با اسناد و مدارک املاک و ثروت او می‌گریزد. سنجر با ناراحتی روستا را ترک می‌کند. ماه‌بانو پس از مرور این خاطرات به راهش ادامه می‌دهد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده و کارگردان: حمید سمندریان

مدیر فیلمبرداری: محمدرضا شریفی

تدوینگر: بهرام دهقان

آهنگساز: بابک بیات

صدابردار: مسعود بهنام؛ مجید صرافی

ترکیب صدا: مسعود بهنام

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

بازیگران: هما روستا؛ رضا كیانیان؛ احمد آقالو؛ جمال اجلالی؛ علی‌اصغر گرمسیری؛ شهره دولتخواهی؛ محسن شاه ابراهیمی؛ رضا حسن‌زاده؛  تورج عطاری